eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrzędy / Sądy › Czy można podjąć pracę w czasie oczekiwania na wyrok w sprawie o przywrócenie renty?


2018-10-27 09:45 autor: kamilenka82

1 195 odsłon

Czy można podjąć pracę w czasie oczekiwania na wyrok w sprawie o przywrócenie renty?

Witam,

w okresie od czerwca do grudnia 2017 pobierałam rentę z tytułu niezdolności do pracy, z powodu kłębuszkowego zapalenia nerek, któremu też współtowarzyszą takie choroby jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, cholesteromania, otyłość cuschinga. Niestety odebrano mi to świadczenie, mimo że mój stan zdrowia pogorszył się, co obrazują wyniki ostatnich badań. 

Odwołałam się od decyzji ZUS do sądu, bo niestety odwołanie od orzeczenia do ZUS-u nie przyniosło skutku, gdyż dla nich osoba w wieku 36 lat i z wykształceniem wyższym, mająca doświadczenie w pracy biurowej, mimo złego stanu zdrowia nie ma szans na rentę. 

Obecnie badało mnie już 2 biegłych, z nefrologii i diabetologii, czekam jeszcze na badanie biegłego kardiologa, które ma być pod koniec listopada. Moje pytanie jest takie, niestety znalazłam się w trudnej sytuacji, bo w trakcie trwania świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca wypowiedział mi umowę o pracę, a leczenie kosztuje, bo mam mnóstwo leków, do tego dochodzą jeszcze inne wydatki związane ze zdrowiem, gdyż zapalenie kłębuszków nerkowych sprawia, że odporność jest bardzo niska i często łapią mnie różne infekcje, które trzeba leczyć, bo nie leczone pogarszają stan nerek. 

Jestem w trudnej sytuacji, zarabia tylko mąż, mamy 6-letnią córkę, niedawno na okres pół roku opieka społeczna przyznała nam 500 zł, ale niestety na nowy okres zabrakło nam 11 zł do otrzymania tego świadczenie, a dzięki niemu było nam trochę lżej, bo z tych pieniędzy kupowałam leki za 150 zł, a z reszty opłacaliśmy przedszkole i jego wydatki. 

Czy w tej sytuacji, niełatwej dla nas, bo zarobki męża nie są aż tak duże, czy mogłabym oczekując na wyrok w sprawie o rentę podjąć pracę dodatkową, np. na umowę zlecenie lub o dzieło na kilka godzin dziennie? Dowiedziałam się też o pracy na pół etatu, na 4 godziny dzienne, tylko czy ZUS i sąd nie mieliby zastrzeżeń, że staram się o przyznanie na nowo renty, a podjęłam się pracy? Ich nie obchodzi to, że człowiek nie ma na leki i inne życiowe wydatki, a czekanie na finał i wyrok sądu trwa już 10 miesięcy i tak szybko się nie zakończy.

Bardzo proszę o szybka odpowiedź w mojej sprawie, bo w moim mieście dowiedziałam się o pracy na pół etatu i może złożyłabym CV bo pracowałam w podobnym zawodzie, to nic pewnego ale mogłoby się udać. Nie czuję się najlepiej, aby dojeżdżać do pracy gdzieś dalej i by pracować w pełnym wymiarze, ale może na te 4 godziny mimo choroby udałoby mi się tyle wytrzymać. 

Gdyby jednak to była umowa o pracę, urzędy te nie będą się do tego przyczepiać, nie narzucą jakiejś grzywny na przykład. 

Bardzo proszę o szybką odpowiedź. 

Pozdrawiam,
Kamila. K

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Zaniepokojona

  Dodano 2016-02-15 22:32 przez Zaniepokojona

  Kiedy odzyskam rentę?

  Witam, mój tata otrzymywał przez 20 lat rentę chorobową, po 20 latach nagle mu ją odebrano i uznano go za zdolnego do pracy. Oczywiście zaczął odwoływać się od tej decyzji do ZUS-u, do sądu i cały czas uznawano go za zdolnego do pracy, ale oczywiście decyzja ta jest sprzeczna z tym co lekarz neurolo...

 • tedrc

  Dodano 2014-05-07 12:01 przez tedrc

  ZUS zmienił z całkowitej do częściowej niezdolności do pracy

  Z powodu choroby zostałem uznany przez lekarza orzecznika całkowicie niezdolnym do pracy od 1.02-2013 do 30.04.2014 r. W kwietniu 2014 orzecznik uznał mnie za częściowo niezdolnego do pracy do 30.04.2016 r. W tym czasie mój stan zdrowia się pogorszył.
  Czy w przypadku odwołania do komisji lekarskiej ...

 • alinaw222

  Dodano 2020-11-15 09:47 przez alinaw222

  Renta a praca

  Witam 6 października lekarz orzecznik ZUS wydał orzeczenie o niepełnosprawności z tytułu choroby nowotworowej na 1 rok i przyznał mi rentę. Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony i mam 63 lata.
  Do dnia dzisiejszego nie mam decyzji z ZUS, a 19 listopada kończy mi się zwolnienie leka...

 • angela8

  Dodano 2017-09-12 11:03 przez angela8

  Kręgosłup i przepuklina. Czy mogę starać się o rentę?

  Witam!Mam 34 lata, od dziecka choruję na kręgosłup jako dziecko miałam wyciąg czaszkowy, potem założyli mi implanty w 1997 roku, rok temu mi wyciągneli z powodu boleści.W tym roku miałam operację przepukliny, pracę mam cieżką. Czy mam szansę na rentę?Pomóżcie mi, doradźcie.

 • czerwona1990

  Dodano 2017-04-07 16:30 przez czerwona1990

  Wykorzystany zasiłek chorobowy (182 dni), a oczekiwanie na termin komisji lekarskiej ZUS

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą od pewnego czasu przebywam na zasiłku chorobowym, biorąc pod uwagę mój stan zdrowia i choroby staram się o rentę. Miałam kilka dni temu wezwanie do ZUS-u, lecz lekarz orzecznik stwierdził, że jestem zdolna do pracy.Oczywiście odwołałam się od tej decyzji i tera...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Renta socjalna - dla kogo i na jakich zasadach?

  Renta socjalna - dla kogo i na jakich zasadach?

  Rentę socjalną pobiera obecnie blisko 300 tys. osób w całym kraju, a jej wysokość wynosi 1588,44 zł. Kwota ta zostanie, jak co roku zwaloryzowana 1 marca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, komu przysługuje renta socjalna, na ...

 • Renta socjalna: ile wynosi, kiedy i komu przysługuje?

  Renta socjalna: ile wynosi, kiedy i komu przysługuje?

  Renta socjalna jest wsparciem dla osób, które nie nabyły uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy. Od marca 2023 wysokość renty socjalnej wynosi 1588,44 zł brutto, czyli jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej ...

 • Renta szkoleniowa otwiera nowe możliwości

  Renta szkoleniowa otwiera nowe możliwości

  Utrata zdrowia nie musi oznaczać utraty pracy, choć zmusza niekiedy do zmiany zawodu. Wsparcie finansowe niezbędne do przekwalifikowania zapewnia ZUS, przyznając rentę szkoleniową. Kiedy i komu przysługuje takie świadczenie?

 • Renta szkoleniowa - kiedy i dla kogo?

  Renta szkoleniowa - kiedy i dla kogo?

  Kiedy z powodów zdrowotnych tracimy zdolność do pracy w wykonywanym dotychczas zawodzie, nie musimy w ogóle rezygnować z jakiegokolwiek zatrudnienia. Możemy się przekwalifikować, a pomocna w tym będzie renta szkoleniowa z ZUS. Komu ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urzędy / Sądy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania