eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Zwolnienie lekarskie u pracownika na kontrakcie


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2013-04-26 10:22 autor: gregg19

17 951 odsłon

Zwolnienie lekarskie u pracownika na kontrakcie

Jestem lekarzem zatrudnionym w publicznym zakładzie służby zdrowia na rocznym kontrakcie, przedłużanym corocznie w grudniu. W treści kontraktu zapisano możliwość wykorzystania 26 dni nieobecności w pracy w ramach urlopu, za które pracodawca nie płaci.

Nie ma w kontrakcie żadnego sformułowania dotyczącego choroby usługodawcy. Do niedawna, w przypadku choroby, pracodawca traktował zwolnienie lekarskie jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy. Od tego roku grozi, że w przypadku choroby, niezależnie od posiadanego zwolnienia lekarskiego, będzie nieobecności odliczał od dni urlopowych.

Czy tego typu postępowanie jest prawnie możliwe? Co w przypadku choroby po wyczerpaniu okresu urlopu?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • aano1

  Dodano 2014-08-20 13:43 przez aano1

  Odmowa świadczenia rehabilitacyjnego, a prawo do zasiłku chorobowego - samozatrudnienie

  Witam, po urlopie macierzyńskim przebywałam na zwolnieniu lekarskim ze względów psychiatrycznych. Po 182 dniach byłam na komisji lekarskiej, odmówiono mi świadczenia rehabilitacyjnego. Czyli od razu wróciłam do prowadzenia działalności gospodarczej (opłaciłam dobrowolną składkę chorobową).
  Po ok. mi...

 • smileeey

  Dodano 2017-04-28 20:26 przez smileeey

  Urlop bezpłatny pracownika młodocianego w okresie ferii zimowych po ukończeniu 18 lat

  Witam, około 3 lata temu zostałem uczniem szkoły zawodowej. Podpisałem wtedy z pracodawcą umowę jako pracownik młodociany, do tej pory nie korzystałem z żadnego urlopu oprócz zwolnień lekarskich (L4). W obecnym roku kończę 19 lat oraz naukę w tym zawodzie, a umowa jest do 31 sierpnia.Czy pracodawca ...

 • anusiak

  Dodano 2013-01-25 13:39 przez anusiak

  Pielęgniarka kontraktowa

  Witam
  Pracuję na pełnym etacie na czas nieokreślony, lecz ostatnio dyrekcja firmy zaproponowała mi rozważenie zmiany (rozwiązania) umowy i zatrudnienia się jako pracownik kontraktowy.
  Co jest wymagane, aby założyć własną działalność gospodarczą i gdzie to zrobić? Jakie składki i podatki muszę płacić...

 • Piotr812

  Dodano 2013-07-26 12:37 przez Piotr812

  Wystawianie faktur na zwolnieniu chorobowym

  Witam,
  Czy przebywając na zwolnieniu chorobowym właściciel firmy może wystawiać i podpisywać dokumenty (np. faktury dla kontrahenta)?

 • raul751

  Dodano 2015-09-24 10:28 przez raul751

  Zwolnienie lekarskie i praca

  Dzień dobry,
  mam na imię Andrzej, bardzo potrzebuję porady prawnej. Otóż jestem nauczycielem, pracuję w gimnazjum w pełnym wymiarze czasu. W dni wolne, świąteczne pracuję w pogotowiu, jestem na kontrakcie, mam swoją działalność.
  W 2012 roku urodził mi się syn, i tak do 2015 roku korzystałem 9-krotn...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

 • Kontrola zwolnienia lekarskiego także przez pracodawcę

  Kontrola zwolnienia lekarskiego także przez pracodawcę

  Nie tylko ZUS może skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim. Może to także zrobić sam pracodawca, pod warunkiem, że zatrudnia powyżej 20 pracowników.

 • NIK sprawdzi kształcenie lekarzy

  NIK sprawdzi kształcenie lekarzy

  Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi proces kształcenia personelu medycznego. Izba skontroluje, czy system kształcenia i szkolenia zawodowego kadr medycznych zapewnia przygotowanie odpowiedniej liczby specjalistów, stosownie do zmieniających się ...

 • Nowe medyczne karty chipowe

  Nowe medyczne karty chipowe

  Od kwietnia pacjenci mieszkający na terenie Wielkopolski będą chodzić do lekarzy z kartą chipową, która zastąpi legitymację ubezpieczeniową. W poniedziałek prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller przedstawił szczegóły ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania