eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Ciąża na urlopie wychowawczym


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2020-06-08 13:07 autor: Wiolcia478

2 657 odsłon

Ciąża na urlopie wychowawczym

Witam. Jestem na urlopie wychowawczym i zaszłam w ciążę. Złożyłam pismo u pracodawcy o przerwanie urlopu i chęć powrotu do pracy. Niestety z przyczyn zdrowotnych nie mogę wrócić do pracy i pierwszego dnia chcę przedłożyć zwolnienie chorobowe.

Szef skierował mnie na badania kontrolne. Czy muszę je wykonywać, skoro moja zdolność do pracy wynosiła więcej niż 30 dni?

I czy muszę stawić się w pracy pierwszego dnia czy wystarczy poinformować pracodawcę telefonicznie o zwolnieniu?

Pytanie zaktualizowano 2020-06-08 16:40

Dziękuję za odpowiedź. Czyli  pomimo że dostałam takie skierowanie nie muszę je wykonywać? A jeszcze chciałam się zapytać czy pracodawca może zmienić mi stanowisko pracy? Jeżeli w umowie mam napisane stanowisko sprzedawca i gdy szef się dowiedział o mojej ciąży to zaproponował mi pracę w domu stanowisko pracownik umysłowy? I na takie też badania kontrolne mnie wyslal. Jeżeli jej nie przyjmę i pójdę na l4 mogę mieć jakieś problemy?

Pytanie zaktualizowano 2020-06-08 20:28

To jeżeli pierwszego dni złożę u pracodawcy l4 bez żadnego podpisywania zmian warunków pracy to pracodawca nie może że mną rozwiązać umowę pracy. Czy ma taką możliwość? Może mnie zwolnić w czasie ciąży?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2020-06-08 14:42 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  W przypadku kierowania pracownika na badania kontrolne, to niezdolność do pracy powyżej 30 dni ma znaczenie, nie zaś zdolność. A jeżeli do pracy Pani nie przystąpi, to nie ma też potrzeby wykonania badań kontrolnych.
  Nie musi Pani stawiać się w pracy pierwszego dnia po urlopie wychowawczym, jeżeli od tego dnia już będzie obowiązywało zwolnienie lekarskie. W takiej sytuacji wystarczy poinformować pracodawcę w sposób u niego przyjęty (np. telefonicznie, mailowo, smsem...), gdyż obowiązek informacyjnie istnieje mimo, że zwolnienie lekarskie trafi na platformę usług elektronicznych pracodawcy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-06-08 18:22 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Tak, pomimo skierowania, nie musi Pani wykonywać badań. Warunkiem jest nieprzystąpienie do pracy.

  Pracodawca może zmienić Pani stanowisko pracy, jednak zmiana taka zwykle wchodzi w życie po podpisaniu porozumienia, które oznacza zgodną wolę obu stron. Jeżeli Pani ta zmiana nie odpowiada, to ma Pani prawo nie podpisać takiego porozumienia. Zresztą, aby je wręczono musiałaby Pani wrócić do pracy, a na to chyba się nie zanosi póki co.

  Pracodawca może też w inny sposób próbować zmienić Pani warunki zatrudnienia, np. przez wręczenie wypowiedzenia zmieniającego, które jest jego wolą jednostronną. Generalnie, pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia zmieniającego kobiecie w ciąży, jednak wyjątkiem jest wypowiedzenie dokonywane na warunkach wskazanych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas nawet jeżeli Pani dokumentu nie podpisze, a jego treść dotrze do Pani w sposób umożliwiający zapoznanie się z jego treścią, to wejdzie on w życie po upływie okresu wypowiedzenia, a do połowy tego okresu ma Pani czas na niewyrażenie zgody. Taka decyzja poskutkuje definitywnym rozwiązaniem umowy po upływie okresu wypowiedzenia. W przypadku wątpliwości co do zasadności wypowiedzenia, pracownik może się odwołać do sądu pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2020-06-08 20:28 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

  Jak napisałam wcześniej, generalnie, pracodawca nie może wręczyć wypowiedzenia zmieniającego kobiecie w ciąży, jednak wyjątkiem jest wypowiedzenie dokonywane na warunkach wskazanych w ustawie o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Jeżeli pracodawcy będzie bardzo zależało na zmianie Pani warunków pracy i będzie mógł zastosować się do ustawy, a porozumienie jak wspomniałam wcześniej nie będzie mogło zostać zawarte, to może zastosować wypowiedzenie zmieniające. Wskazana ustawa stosowana jest do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

  Rozwiązanie umowy natomiast może również nastąpić w przypadku upadłości lub likwidacji firmy. Nawet jeżeli fizycznie nie ma Pani w biurze, pracodawca może wysłać dokument do domu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • julka2013

  Dodano 2014-08-19 14:47 przez julka2013

  Czy muszę podejść do badań okresowych?

  Witam. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym, który planuję przerwać i przejść na zwolnienie lekarskie, ponieważ jestem w ciąży. Pracodawca będzie żądał, abym zrobiła badania okresowe przed przyjściem do pracy (nie informowałam go, że jestem w ciąży i że planuję przejść na chorobowe).
  Moje pytanie ...

 • sonia0234

  Dodano 2017-05-13 12:26 przez sonia0234

  Urlop wychowawczy. Czy idąc na L4 B muszę zrobić badania lekarskie?

  Witam,dzień przed powrotem do pracy po urlopie wychowawczym (dodam ze urlop zakończyłam sama z 30-dniowym wyprzedzeniem, ponieważ jestem w ciąży i chcę przejść na L4). Pracodawca powiedział mi, że do tego pisma powinnam dać zdolność do pracy, bo inaczej nie może zgłosić mnie do ZUS-u i nie mogę iść ...

 • Małgorzata.

  Dodano 2014-05-28 09:59 przez Małgorzata.

  Ciąża podczas urlopu wychowawczego

  Witam,
  mam pytanie, jestem na urlopie wychowawczym, udzielonym mi do dnia 30.10.2015 (dziecko ma 2 lata). Okazało się, że jestem w kolejnej ciąży (2 miesiąc). Czy mogę skrócić urlop, np. do 20 lipca (zrobić to osobiście z podaniem przyczyny czy wysłać prośbę pocztą z 30-dniowym wyprzedzeniem), a z d...

 • Gosiaczek007

  Dodano 2017-04-01 13:54 przez Gosiaczek007

  Ciąża na wychowawczym a badania medycyny pracy

  Witam. Jestem na urlopie wychowawczym od września 2016. W tym momencie jestem w 4 miesiącu ciąży. Złożyłam podanie o przerwanie tego urlopu. Mój pracodawca wie o ciąży, a mimo wszystko wysyła mnie badania medycyny pracy.
  Czy ma to sens, jeżeli w pierwszej dniu położę L4, o czym pracodawca wie.

 • Ania108741

  Dodano 2021-04-21 14:39 przez Ania108741

  Badania medycyny pracy a zwolnienie lekarskie na ciążę

  Witam. Po pierwszej ciąży nie wróciłam do pracy i przeszłam na urlop wychowawczy. Będąc na tym urlopie zaszłam w ciąże. Poinformowałam pracodawcę, że chcę wrócić do pracy od 1 lutego. 1 lutego zgłosiłam się i przedstawiłam zwolnienie.
  Po dwóch miesiącach zadzwonili do mnie, że powinnam zrobić badani...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Utrata zdolności do pracy a nowe warunki zatrudnienia

  Utrata zdolności do pracy a nowe warunki zatrudnienia

  W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Pracodawca nie może dopuścić ...

 • Badania kontrolne po L4

  Badania kontrolne po L4

  Pracownik, który przebywał na zwolnieniu chorobowym dłużej niż przez 30 dni, powinien wykonać przed powrotem do pracy badania kontrolne. Podstawą prawną tego obowiązku jest art. 299 § 2 kodeksu pracy, który wskazuje, że pracownik podlega ...

 • BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

  BHP: badania okresowe pracowników to konieczność

  Brak aktualnego badania okresowego uniemożliwia zatrudnionemu pójście na urlop. Niedozwolone jest także oddelegowanie do związku zawodowego pracownika bez ważnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego zdolność do pracy. Prawne podstawy ...

 • Badania okresowe: przejazd pracownika a PIT

  Badania okresowe: przejazd pracownika a PIT

  Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest dbanie o to, aby pracownicy mieli aktualne badania lekarskie niezbędne do wykonywania określonej pracy. Na badania takie z reguły pracownik musi dojechać i to nierzadko do innej miejscowości, aniżeli ta ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania