eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Trzecia ciąża, urlop wychowawczy, umowa na czas nieokreślony


2018-01-02 09:50 autor: Nina88

2 616 odsłon

Trzecia ciąża, urlop wychowawczy, umowa na czas nieokreślony

Witam,

przebywam obecnie na urlopie macierzyńskim na drugie dziecko, potem mam zamiar przejść na urlop wychowawczy. Poprzedni urlop wychowawczy na pierwsze dziecko przerwałam dostarczając ciążowe L4. Tym samym całą drugą ciążę dostawałam zasiłek z ZUS-u.

Czy gdybym zaszła w trzecią ciążę na urlopie wychowawczym na 2 dziecko mogę postąpić identycznie tj przerwać urlop wychowawczy i przejść na L4 ciążowe? Umowę mam na stałe. Czy jest jakiś "limit" po, którym przerywanie urlopu wychowawczego nie wchodzi w grę? Czy mogę stracić jakieś uprawnienia do zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego zachodząc w trzecią ciążę na umowie u tego samego pracodawcy?

Pytanie zaktualizowano 2018-01-02 09:52

I co ważne kto wypłacalby zasiłek chorobowy ZUS czy pracodawca? Dodam, że pracodawca zatrudnia ponad 20 osób i to on w tej chwili wypłaca mi zasiłek macierzyński.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2018-01-02 12:16 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Tak, może Pani ponownie przerwać urlop wychowawczy i przejść na zasiłek chorobowy. NBie ma żadnych limitów, o których Pani wspomniała.

  Zasiłek macierzyński wypłacać będzie formalnie pracodawca. Faktycznie jednak pieniądze na ten cel pochodzą z ZUS - pracodawca nie płaci z własnej kieszeni.

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2018-01-02 13:27 autor odpowiedzi: Nina88

  Dziękuję Panie Adamie za odpowiedź. Czyli pracodawca jedyny koszt jaki ponosi to 30 dni zasiłku chorobowego tak? Potem już cała formalność przechodzi na ZUS? To z czego wynika fakt, iż pracodawcy wypłacają niby roczny zasiłek macierzyński a de facto pieniądze pochodzą z Zusu? Mają potem te pieniądze zwracane?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Carolina23

  Dodano 2017-03-13 23:48 przez Carolina23

  Ciąża na urlopie wychowawczym. Kiedy mogę pójść na L4?

  Witam,przebywam obecnie na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko. Urlop kończy się z dniem 5. urodzin córki, czyli 4 lipca 2017 roku. Jestem w ciąży z kolejnym dzieckiem, jednak termin porodu wykracza poza długość urlopu wychowawczego, tj.  26 października 2017.Co powinnam zrobić w takiej sytuacj...

 • m_ruda

  Dodano 2016-12-15 23:14 przez m_ruda

  Urlop wychowawczy a druga ciąża i L4

  Witam,obecnie przebywam na urlopie wychowawczym (w firmie mam umowę na czas nieokreślony pełny etat). Dodatkowo jestem zatrudniona na 1/2 etatu w innej firmie na czas nieokreślony i mam pytanie, czy przy ewentualnej ciąży mogę iść na L4 w obu firmach i pobierać zasiłek chorobowy, a potem iść na urlo...

 • Agusia.p

  Dodano 2021-01-21 21:49 przez Agusia.p

  Zaszłam w ciążę na urlopie wychowawczym

  Witam, jestem na urlopie wychowawczym, który kończy się w październiku 2021 roku i zaszłam w ciążę. Rodzę w listopadzie i nie chcę rezygnować z wychowawczego. Czy mogę po ukończeniu urlopu iść na L4, a potem na macierzyński i znów na wychowawczy?

 • Magda_lena

  Dodano 2018-08-25 07:33 przez Magda_lena

  Przerwanie urlopu wychowawczego a L4

  Witam,
  jestem zatrudniona na umowę na czas nieokreślny. Obecnie przebywam na urlopie wychowawczym i jestem w kolejnej ciąży.
  Czy jeśli wrócę do pracy, tzn. zrezygnuję z wychowawczego, to mogę iść na zwolnienie lekarskie? Czy muszę przepracować jeden dzień czy mogę od razu przedstawić zwolnienie?

 • Koziczka1981

  Dodano 2017-05-04 14:21 przez Koziczka1981

  Ciąża a wychowawczy. Czy z urlopu mogę iść od razu na L4?

  Witam,mam umowę na czas nieokreślony, obecnie przebywam na urlopie wychowawczym do października 2017. Niedawno dowiedziałam się, że jestem w ciąży.Co muszę teraz zrobić? Czy muszę przerwać wychowawczy i na 30 dni wrócić do pracy żeby otrzymać wynagrodzenie, czy mogę w pierwszym dniu powrotu do pracy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania