eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Zmiana pracy a urlop wypoczynkowy


2015-12-07 17:03 autor: roni21

1 793 odsłon

Zmiana pracy a urlop wypoczynkowy

Witam,

w roku bieżącym, to jest 28 lutego, zakończyłem pracę w jednej firmie, a 4 marca podjąłem pracę w już w nowej firmie, poprzednia firma wystawiła mi świadectwo pracy, w którym w punkcie pierwszym jest napisane: "wykorzystał urlop wypoczynkowy w wymiarze 0", tj. (urlop wypoczynkowy wykorzystany w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy), a w punkcie 6 informacje uzupełniające za 12 dni wypłacono ekwiwalent. Chciałbym zaznaczyć, że zwolnienie z pracy nastąpiło z powodu zmiany właściciela i rozwiązania firmy, u którego podejmowałem pracę.

Moje pytanie jest następujące: obecna pani kadrowa nie chce mi uznać urlopu nabytego od stycznia do końca lutego twierdząc, że poprzednia firma powinna wypłacić mi ekwiwalent za ten urlop.

Czy jest to zgodne z prawem i czy urlop nabyty w poprzedniej firmie nie może przejść do następnej firmy, czy jest to możliwe żeby na zadanie pracownika pracodawca nie wypłacał ekwiwalentu, tylko pracownik pozostał z urlopem?

Pozdrawiam,
Zbigniew

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-12-07 20:53 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Pracodawca w pierwszej firmie napisał w świadectwie, że zapłacił ekwiwalent za urlop. W obecnej firmie urlop należy się proporcjonalnie, od marca.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • a.d.

  Dodano 2014-06-08 16:22 przez a.d.

  Zwolnienie na macierzyńskim a likwidacja firmy

  Witam,
  zostałam zwolniona z pracy będąc na urlopie macierzyńskim, bo pracodawca oświadczył, że zamyka jednoosobową działalność gospodarczą.
  1. W jakiej wysokości ekwiwalent powinnam dostać za niewykorzystane 8 dni urlopu wypoczynkowego z 2014 r. (zarabiam minimalną - 1680 zł/miesiąc)?
  2. W świadectw...

 • sobucha00

  Dodano 2014-09-08 18:53 przez sobucha00

  Świadectwo pracy, zapis o urlopie wypoczynkowym, z którego nie korzystałam w 2014 roku

  Witam,
  dzisiaj otrzymałam świadectwo pracy 08.09.2014 r., gdzie na nim widnieje data, że otrzymałam 01.08.2014. Wypisywałam i wydzwaniałam i dopiero teraz dostałam moje świadectwo. Jest w nim zapis, który mnie niepokoi (a wiem, że mam 7 dni na odwołanie a dzisiaj 08.09.2014 je dostałam).
  Zapis brzmi...

 • julka_1

  Dodano 2017-04-10 15:56 przez julka_1

  Świadectwo pracy. Zapis o wypoczynkowym, z którego nie korzystałam i zwolnienie ze świadczenia pracy

  Szanowni Państwo,potrzebuję pomocy w wyjaśnieniu następującej klauzuli na moim świadectwie pracy.Mianowicie, na wypowiedzeniu 2-tygodniowym widnieje, że w pierwszym tygodniu pracodawca udziela mi 5 dni urlopu wypoczynkowego (gdzie przez 7 dni byłam na chorobowym), a w 2 tygodniu zwalnia mnie ze świa...

 • Marcino74

  Dodano 2015-09-15 17:31 przez Marcino74

  Rozwiązanie umowy o pracę a wysokość ekwiwalentu

  Witam, sprawa wygląda następująco: pracowałem w firmie na umowę o pracę przez 2 dni robocze, rozwiązałem za porozumieniem stron dnia trzeciego z powodu zmiany pracy na lepszą. Dostałem dziś świadectwo pracy, gdzie nie jest uwzględniony ekwiwalent za 3 dni, który powinien zostać wypłacony, natomiast ...

 • Betson

  Dodano 2014-08-25 06:11 przez Betson

  Jak złożyć wniosek do sądu pracy?

  Nie wiem, jakie dokumenty złożyć do sądu pracy, aby wyjaśnić świadectwo pracy? Czy poniosę jakieś koszty? Jak ma wyglądać wzór wniosku? I do jakiego sądu muszę złożyć wniosek?
  Chciałabym odzyskać niewykorzystany urlop lub ekwiwalent za urlop. Czy sprawa może zostać rozstrzygnięta na moją niekorzyść ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

  Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

  Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

 • Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

  Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

  Tegoroczny sezon urlopowy można uznać za otwarty. To zatem dobra okazja, aby przypomnieć, jakie są podstawowe zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

 • Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

  Urlop wypoczynkowy w okresie wypowiedzenia

  Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego. W przypadku zakończenia współpracy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem należy uregulować formalności związane z urlopem.

 • Trzeba kwestionować rozwiązanie stosunku pracy

  Trzeba kwestionować rozwiązanie stosunku pracy

  Pracownik kwestionujący decyzję pracodawcy o natychmiastowym rozwiązaniu umowy o pracę ma prawo szukać sprawiedliwości przed sądem pracy. Musi jednak pamiętać, że samo żądanie sprostowania świadectwa pracy jest niewystarczające ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania