eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim


2014-01-31 14:18 autor: konto usunięte

2 168 odsłon

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim

Witam,

piszę do Państwa w następującej sprawie: 8 lutego kończę macierzyński, ale ponieważ został mi urlop wypoczynkowy z 2013 roku (20 dni) oraz z bieżącego (20 dni) wysłałam do pracodawcy list polecony za potwierdzeniem odbioru (który dziś otrzymał - znalazłam tą informację na stronie poczty o śledzeniu przesyłek), z wnioskiem o wykorzystanie tych 40 dni urlopu jako przedłużenie macierzyńskiego. W tej samej kopercie zamieściłam też wniosek o urlop wychowawczy, który chcę rozpocząć po zakończeniu urlopu wypoczynkowego.

Dodam, że od 7 stycznia próbuję się bezskutecznie skontaktować z moim pracodawcą (firma działa nadal, tylko szef jest takim człowiekiem, znam go długo i wiem, że to jego nieładna gra wobec mnie) i oto moje pytania:

- Czy kiedy już listonosz dostarczy mi potwierdzenie odbioru, to ten kwitek wystarczy mi aby uważać, że pracodawca otrzymał moje wnioski i urlopy mam przyznane? Jeśli nie to co powinnam zrobić?

- Czy to prawda, że zarówno wniosek o urlop wypoczynkowy po macierzyńskim, jak i o urlop wychowawczy nie musi być podpisany przez pracodawcę, ponieważ pracodawca i tak nie ma wyjścia i musi mi go udzielić, jeśli o to wnoszę?

- Czy pracodawca może mnie zwolnić, kiedy przejdę na urlop wychowawczy?

- Te 40 dni urlopu wypoczynkowego mija mi 20 marca (co oczywiście zaznaczyłam na wniosku o urlop wypoczynkowy), więc w sumie wychowawczy zaczynam w dniu następnym, a więc 21 marca, jednak na wniosku o wychowawczy popełniłam błąd wpisując 20 marca jako datę rozpoczęcia. Czy to jest problem, czy nie muszę tego prostować?

Mam nadzieję, że za bardzo nie namieszałam.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry ślicznie dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-31 14:25 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Pracodawca powinien Pani odpowiedzieć w kwestii przyznania urlopu wychowawczego - i tak musi go udzielić, ale powinien to zrobić na piśmie. Co do urlopu wypoczynkowego, takiego obowiązku nie ma. Jeśłi chodzi o pomyłkę na wniosku o wychowawczy, to zależy jak podejdzie do tego kadrowa: może kazać sprostować i przepisać, może też uznać to za oczywistą pomyłkę i zrobić stosowną adnotację. Ja w takich sytuacjach prosiłam o maila z wyjaśnieniem, który następnie drukowałam i podpinałam pod wniosek. I polecam też Pani takie rozwiązanie.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Urlop wypoczynkowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

  Urlop wypoczynkowy - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

  Lipiec i sierpień to gorące miesiące w wielu firmach i to nie tylko ze względu na temperaturę. W tym okresie pracownicy najczęściej korzystają z dłuższego urlopu, który zaplanowali już w styczniu. Ale czy pracodawca musi go udzielić ...

 • Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

  Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

  Tegoroczny sezon urlopowy można uznać za otwarty. To zatem dobra okazja, aby przypomnieć, jakie są podstawowe zasady wymiaru i udzielania urlopu wypoczynkowego.

 • Urlopy 2021 - jakie nowe prawa pracodawcy, a jakie pracownika?

  Urlopy 2021 - jakie nowe prawa pracodawcy, a jakie pracownika?

  Wielu Polaków planuje już wakacyjny wypoczynek. Eksperci z firmy inFakt przypominają, jakie zmiany w przepisach urlopowych zaszły w wyniku wprowadzenia stanu epidemii, kiedy pracodawca może nie zgodzić się na urlop lub odwołać z niego ...

 • Prawo do urlopu wypoczynkowego: co zmieniła pandemia?

  Prawo do urlopu wypoczynkowego: co zmieniła pandemia?

  Jednym z podstawowych, ujętych w przepisach Kodeksu pracy, uprawnieniem pracowniczym jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Pandemia nic w tej kwestii nie zmieniła, chociaż warto zdawać sobie sprawę, że pewne uregulowania kwestii urlopowych ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania