eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Co zrobić, gdy się jest na urlopie wychowawczym i zachodzi się w drugą ciążę?


2013-11-24 21:27 autor: maarta

5 386 odsłon

Co zrobić, gdy się jest na urlopie wychowawczym i zachodzi się w drugą ciążę?

Witam,

jestem od czerwca 2013 na urlopie wychowawczym, który został mi przyznany do czerwca 2016. Jestem zatrudniona czas nieokreślony. Właśnie się dowiedziałam, że jestem w drugiej ciąży i chciałabym się dowiedzieć co zrobić, by w czasie trwania ciąży, dostawać pieniądze z L4?

Czy powinnam zwrócić się do pracodawcy z prośbą o przywrócenie do pracy i od razu poinformować go, że jestem w ciąży i chcę przejść na L4? Czy pracodawca może mi odmówić i wypowiedzieć umowę?

Czy w ogóle jest takie coś możliwe, by powrócić do pracy bez konieczności faktycznego pracowania i mieć L4 już od tego pierwszego dnia pracy po powrocie? Czy wysokość wypłat będzie taka sama jak w trakcie pierwszej ciąży?

Zakładam, że gdybym faktycznie chciała wrócić do pracy konieczne byłyby badania, szkolenia, więc gdybym nie zgłosiła od razu, że jestem w ciąży, musiałabym przejść szereg przygotowań....Czy da się tego uniknąć?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-25 07:59 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Może Pani przerwać urlop wychowawczy i wrócić do pracy. Informację o powrocie powinna Pani dostarczyc pracodawcy minimum 30 dni wcześniej. Jeżeli nie chce Pani faktycznie pracować, to może w pierwszym dniu pracu dostarczyc zwolnienie. Nie będzie wtedy potrzeby robienia badń dopuszczających Pania do pracy. Nabędzie Pani wszystkie prawa związane z ciążą i macierzyństwem. Jeżeli wysokośc zarobków się nie zmieniła to zasiłek będzie mniej więcej na tym samym poziomie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-18 16:27 autor odpowiedzi: Natalka_1981

  a czy mogę dostarczyć zwolnienie 3 dnia po powrocie do pracy, zwolnienie wystawione z datą wsteczną? np w poniedziałek powinnam być w pracy, we wtorek ide do lekarza, ten wystawia mi zwolnienie od poniedziałku, a maż dostarcza je w środę?

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • sai

  Dodano 2014-04-07 18:20 przez sai

  Ciąża na wychowawczym

  Witam,
  obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, planowany był do grudnia 2014, ale skróciłam go do końca kwietnia 2014. Wcześniej przebywałam na urlopie wypoczynkowym, urlopie macierzyńskim i zwolnieniu lekarskim w ciąży. Obecnie jestem w drugiej ciąży.
  Czy jeśli od pierwszego dnia pracy będę na z...

 • potrzebujepomocy

  Dodano 2014-05-05 13:02 przez potrzebujepomocy

  Urlop wychowawczy, kolejna ciąża a kończąca się umowa

  Witam,
  jestem na urlopie wychowawczym (bezpłatnym) od 1.11.2013 do dnia 1.11.2014 roku, jednak jestem teraz w kolejnej ciąży (5. tydzień). Umowa z zakładem pracy kończy mi się 24.12.2014.
  Moje pytania brzmią następująco:
  - Czy jeśli wróciłabym teraz do pracy i dałabym zwolnienie L4 (ciąża), to czy z...

 • Eunike8514

  Dodano 2014-01-24 15:15 przez Eunike8514

  Jakie wynagrodzenie otrzymam na L4 w ciąży po urlopie wychowawczym?

  Witam,
  czytam i czytam wszystkie posty, dużo się dowiedziałam istotnych dla mnie rzeczy, ale jeden mnie nurtuje. Jestem na wychowawczym. 3 marca wracam do pracy, jestem w drugiej ciąży i nie wiem jakie wynagrodzenie po przejściu na L4 mi się należy?
  3 marca mam zamiar dać zaświadczenie o ciąży i zwo...

 • ullka99

  Dodano 2014-01-14 18:48 przez ullka99

  Koniec urlopu wychowawczego. Czy i kiedy powinnam poinformować pracodawcę że chcę wrócić do pracy?

  Witam serdecznie!
  Niedługo, bo już za miesiąc - 15 lutego 2014 roku - kończy mi się urlop wychowawczy. Obecnie spodziewam się kolejnego dziecka (termin porodu jest na koniec lutego 2014 roku). Czy powinnam poinformować pracodawcę w formie pisemnej o moim powrocie do pracy po urlopie wychowawczym na ...

 • miseczka

  Dodano 2013-11-09 22:54 przez miseczka

  Urlop wychowawczy, ciąża in vitro i L4

  Witam,
  dziś dowiedziałam się, że jestem w ciąży, jestem na urlopie wychowawczym. Z racji tego, iż udało się dzięki in vitro, będę na zwolnieniu lekarskim do porodu.
  1. Proszę o informację, jak mam to załatwić z pracodawcą? Mam poinformować, że wracam 30 dni przed i w pierwszy dzień przynieść L4?
  2....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania