eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Likwidacja firmy. Czy powinnam dostać pisemne wypowiedzenie?


2013-09-03 13:59 autor: Darka

2 514 odsłon

Likwidacja firmy. Czy powinnam dostać pisemne wypowiedzenie?

Witam,

Pracuję w zakładzie prywatnym (PH-U), który ma być zlikwidowany ostatniego września - ze względu na złą sytuację finansową firmy. Z ustnego przekazu mojego szefa wiem, że pracownicy mają być przyjęci do nowo-powstającej firmy o innej osobowości prawnej (s.c.) prowadzonej przez tą samą osobę w tym samym miejscu - z dniem 1-go października. Niestety wszyscy na 1/2 etatu.

Czy prywatny właściciel powinien mi wypowiedzieć umowę o pracę i płacę, czy może to zrobić tylko ustnie? Dotychczas niczego nie dostałam do podpisania. Pracuję na czas nieokreślony w tej firmie od 2 lat, a wcześniej przez 2 lata pracowałam na umowę zlecenie.

I jeszcze jedno pytanie.

Czy właściciel ma prawo narzucić mi 4-godzinny czas pracy przez 5 dni w tygodniu, czy mogę negocjować pracę po 8 godzin np. co drugi dzień lub co dwa tygodnie? Pracuję dość daleko od miejsca zamieszkania i do pracy dojeżdżam samochodem prywatnym, co sporo kosztuje.

Darka

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-09-03 14:29 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Pracodawca nie może zrobić z Wami wszytkiego co chce. Ma dwie mozliwości. Może rozwiązać umowę o pracę z przyczyn leżących po stronie zakładu i wypłacić Wam odprawę (w zalezności od ilości zatrudnionych osób). Wtedy nowy pracodawca może podpisać z Wami umowy o pracę na swoich warunkach. Druga możliwość to przekazanie Was nowej firmie z art. 23 prim KP, ale wtedy przechodzicie do nowej firmy na takich samych zasadach pracy i płacy jak obecnie z 12 okresem ochronnym. Po tym czasie nowy pracodawca może zmieniać warunki pracy. Wszystko powinno być na piśmie. Jeśli chodzi oczas pracy, to wynika on ze specyfiki zadkładu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-09-03 14:58 autor odpowiedzi: Darka

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź. 

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-02-24 11:16 przez konto usunięte

    Powrót do pracy na L4

    Może Pan pomoże rozwikłać mi moją trudną sytuację. Od jakiegoś czasu poszukuję odpowiedzi na moje pytanie i nigdzie nie mogę znaleźć jasnego rozwiązania mojej sytuacji.
    Obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim (do 02.05.2014 r.). Chciałabym wrócić od marca do pracy i praw do zasiłku. Wiem, że moja...

  • juska 58

    Dodano 2013-07-23 11:41 przez juska 58

    Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, gdy pracowałam na pół etatu?

    Witam!
    Pracowałam 1 rok w firmie X (umowa na cały etat, czas nieokreślony), potem zaszłam w ciążę i byłam na urlopie macierzyńskim, a potem na wychowawczym. Będąc na wychowawczym zatrudniłam się w firmie Y na pół etatu. Po skończeniu urlopu wychowawczego rozwiązałam umowę z firmą X.
    Pracowałam dalej...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-05-07 19:06 przez konto usunięte

    Czy kobieta w ciąży dostanie odprawę podczas likwidacji zakładu?

    Witam,
    pracuję już ponad 2 lata i w styczniu tego roku zostaliśmy poinformowani o likwidacji zakładu. Firma zatrudnia ponad 100 osób, więc odprawa się należy. Nie wiem natomiast, jak to wygląda gdy kobieta zachodzi w ciążę i jest na zwolnieniu lekarskim (tak jak w moim przypadku).
    Piszę ponieważ sły...

  • monia75

    Dodano 2014-01-31 16:08 przez monia75

    Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony na zwolnieniu

    Jestem na zwolnieniu lekarskim i będę jeszcze około 5 miesięcy. Firma ulega likwidacji, a w umowie mam 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Nie mogę świadczyć pracy w okresie wypowiedzenia. Czy w związku z tym pracodawca powinien mi zapłacić za cały okres wypowiedzenia?

  • seni_007

    Dodano 2013-08-23 11:03 przez seni_007

    Likwidacja firmy i zwolnienie indywidualne. W jakim czasie i co mi się należy?

    Witam,
    14 maja 2012 r. zostałam zatrudniona na czas nieokreślony w małej firmie (ja i pracodawca). Jakiś tydzień temu pracodawca poinformował mnie, że 1 października 2013 r. likwiduje firmę. Mam prawo do 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia i 2 dni robocze na szukanie nowej pracy. Kiedy więc najpóźni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Umowy o pracę - ważne zmiany

    Umowy o pracę - ważne zmiany

    W najbliższych miesiącach należy się spodziewać istotnych zmian w umowach o pracę. Wynikają one z dyrektyw unijnych, które mają być zaimplementowane do prawa krajowego od 1 stycznia 2023 roku. Największe zmiany dotyczyć będą umów na ...

  • Wypowiedzenie umowy o pracę: powody muszą być prawdziwe

    Wypowiedzenie umowy o pracę: powody muszą być prawdziwe

    Wypowiedzenie umowy o pracę to najczęściej stosowany tryb rozwiązania stosunku pracy. Pracodawcy, którzy planują rozstać się za wypowiedzeniem z pracownikiem zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, muszą pamiętać o ...

  • „Częściowy” działacz związkowy podlega ochronie przed wypowiedzeniem

    „Częściowy” działacz związkowy podlega ochronie przed wypowiedzeniem

    Szczególna ochrona przed wypowiedzeniem, rozwiązaniem stosunku pracy lub jednostronną zmianą warunków pracy lub płacy wynikająca z art. 32 ust. 1 ustawy o związkach zawodowych nie zależy od zakresu upoważnienia, lecz od samego aktu ...

  • Wypowiedzenie zmieniające a brak zgody pracownika

    Wypowiedzenie zmieniające a brak zgody pracownika

    Wypowiedzenie zmieniające jest czynnością, której może dokonać jednostronnie pracodawca, natomiast niedopuszczalnym jest dokonanie takiego wypowiedzenia przez pracownika (por. np. wyrok SN z dn. 26.06 2012 r., do sygn. II PK 277/11) ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania