eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Zmiana etatu z całego na 3/4


2013-01-29 17:11 autor: Sabina1234

12 300 odsłon

Zmiana etatu z całego na 3/4

Czy zakład pracy może zmienić mi etat z całego na 3/4 jeżeli umowa jest na czas nieokreślony?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-01-30 12:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Szanowni Państwo,

    pracodawca ma prawo zmienić wymiar zatrudnienia.

    Zobowiązany jest jednak zastosować przy tym tryb wynukający z art. 42 kodeksu pracy, i wystosować do Pana tzw. wypowiedzenie zmieniające:

    "Art. 42. § 1.  Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.

    § 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

    § 3.  W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

    § 4.  Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika:.

    z wyrazami szacunku,

    Kancelaria Radcy Prawnego Stanisława Wylag

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

    Przejście zakładu pracy a zmiana siedziby firmy

    Rozważmy następujący przypadek: zakład pracy został w trybie art. 231 K.p. przejęty przez nowego pracodawcę, który ze względów logistycznych zamierza przenieść główną siedzibę firmy do miejscowości oddalonej o 120 km od obecnego ...

  • Zmiana miejsca pracy - jak to zrobić?

    Zmiana miejsca pracy - jak to zrobić?

    Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: poznański pracodawca otwiera nowy oddział w Szczecinie. Siedziba firmy pozostanie wprawdzie w Poznaniu, ale część załogi będzie pracować na terenie nowopowstałego oddziału. Czy konieczna jest w ...

  • Wypowiedzenie zmieniające w formie ustnej a skutki prawne

    Wypowiedzenie zmieniające w formie ustnej a skutki prawne

    Podstawowym celem wypowiedzenia warunków pracy i płacy, potocznie zwanego wypowiedzeniem zmieniającym, jest dokonanie przez strony zmiany przedmiotowo istotnych składników umowy o pracę. Przedmiotem wypowiedzenia, jak wynika z literalnego ...

  • Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

    Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania