eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy


2013-01-02 12:33 autor: mk

5 438 odsłon

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Czy pracodawca może jako powód zmiany wynagrodzenia i stanowiska na gorsze dla pracownika wskazać zmiany organizacyjne? Moje stanowisko to Dyrektor Finansowy - Główny księgowy. Otrzymałam wypowiedzenie obniżające wynagrodzenie oraz stanowisko Główny księgowy. Na Dyrektora Finansowego ma być zatrudniony ktoś inny.

Jakie przysługują mi prawa? Na jakie odszkodowanie mogę liczyć jak sprawa skończy się w sądzie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-01-03 13:20 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Szanowna Pani,

  zmiany organizacyjne mogą stanowić uzasadnienie wypowiedzenia zmieniającego tylko wtedy gdy zostanie wykazany jego związek przyczynowy z przeprowadzoną reorganizacją.

  Na podstawie art. 45 k.p. w związku z art. 42 k.p. wypowiedzenie zmieniające może być przez pracownika zaskarżone do sądu pracy.

  W przypadku niezgodnego z prawem wypowiedzenia zmieniającego pracownik może wystąpić do sądu niezależnie od tego czy przyjął proponowane przez pracodawcę warunki.

  W przypadku nieprzyjęcia proponowanych warunków orzeczenie o bezskuteczności wypowiedzenia lub o przywróceniu do pracy powoduje zachowanie bądź przywrócenie stosunku pracy o dotychczasowej treści. Nieuzwględnienie powództwa powoduje ustanie stosunku pracy z chwilą upływu okresu wypowiedzenia.

  Jeśli pracownik przyjął nowe warunki, uwzględnienie powództwa zapobiega zmianie warunków zatrudnienia lub przywraca dotychczasowe warunki. Nieuwzględnienie powództwa spowoduje kontynuowanie pracy na nowych warunkach.

  Pracownik może także dochodzić odszkodowania, które przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. Wysokość odszkodowania nie może być niższa od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

  Z wyrazami szacunku,

  Magdalena Ligus

  Kancelaria Radcy Prawnego 

  mgr Stanisława Wyląg

  Tarnowskie Góry

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

  Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

  Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

 • Wypowiedzenie zmieniające a choroba pracownika

  Wypowiedzenie zmieniające a choroba pracownika

  Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: w związku z reorganizacją dużej firmy planowane są grupowe zwolnienia. Zlikwidowany zostanie m.in. jeden z działów, którego kierownikiem jest osoba od dłuższego czasu przebywająca na zwolnieniu ...

 • Wypowiedzenie warunków umowy przyjęte czy nie?

  Wypowiedzenie warunków umowy przyjęte czy nie?

  Podpisanie wypowiedzenia warunków umowy jest równoznaczne z ich zaakceptowaniem. Odwołanie oświadczenia o ich przyjęciu jest możliwe w trybie przewidzianym przez Kodeks cywilny dla oświadczeń woli, ale tylko z uwzględnieniem pewnych ...

 • Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy nie zawsze konieczne

  Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy nie zawsze konieczne

  Powierzenie pracownikowi innej pracy niż przewidziana w umowie o pracę nie zawsze wymaga wypowiedzenia warunków pracy lub płacy.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania