eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Koniec umowy - przez ciążę a ciąża


2019-05-08 15:33 autor: harańczyk123

1 753 odsłon

Koniec umowy - przez ciążę a ciąża

Witam,

mam pewien problem. Pracuje u obcokrajowca w hurtowni. Mam umowę na czas określony do 31.05.2019, to już moja druga umowa u tego samego pracodawcy.

Wczoraj dowiedziałam się, że jestem w ciąży w 7. tygodniu i 5. dniu. Wiem, że on wiedząc, że jestem w ciąży nie przedłuży mi umowy o pracę. W dzień końca mojej umowy wypadałoby, że jestem niestety w 11. tygodniu i 1. dniu. Czy to oznacza, że przez czas ciąży i po zostanę bez środków do życia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-05-09 09:40 autor odpowiedzi: Jowita

    Jeżeli pracodawca nie będzie miał obowiązku przedłużenia umowy pozostaje Pani ewentualne zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia aż do dnia porodu. Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał.

    Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).

    Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)

     

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Jakie prawa kobiet w pracy w okresie ciąży i macierzyństwa?

    Kobiety w ciąży oraz pracujące mamy należą do szczególnej grupy pracowników. Podlegają ochronie w pracy zawodowej, mają także dodatkowe prawa i przywileje wynikające z Kodeksu pracy. Regulacje te ułatwiają łączenie aktywności na polu ...

  • Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Pracownik chroniony uniknie wypowiedzenia? Niekoniecznie

    Rozwiązanie umowy o pracę to dla pracodawcy każdorazowo spore wyzwanie. Trudno bowiem przewidzieć, jak zareaguje zaskoczony pracownik, czy uda się dojść do porozumienia i czy wskutek rozwiązania umowy nie będziemy musieli spotykać się z ...

  • Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

  • Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

    Ciąża a praca: nadgodziny, delegacje, praca w nocy

    Jakie prawa ma w pracy ciężarna kobieta? Czy szef może od niej wymagać pozostawania w pracy po godzinach lub wyjazdu w podróż służbową? Czy takie działanie pracodawcy jest dopuszczalne w świetle przepisów prawa pracy, oraz czy zgoda ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania