eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa na zastępstwo, rozwiązanie umowy przed porodem


2014-09-09 14:39 autor: inez1985

2 377 odsłon

Umowa na zastępstwo, rozwiązanie umowy przed porodem

Witam,

na początku przedstawię swoją sytuację. Pod koniec 2013 roku podpisałam umowę na zastępstwo za pracownika będącego w ciąży. Na początku 2014 roku dowiedziałam się, że sama jestem w ciąży, nie planowałam pójścia na L4, jednak 20 marca wylądowałam w szpitalu i do chwili obecnej przebywam na zwolnieniu lekarskim.

Pracownik, którego zastępuję, wraca do pracy 7 października, ale wykorzystuje do listopada zaległy urlop wypoczynkowy. Mój termin porodu to 12 listopada, stąd moje pytanie. Wiem, że jeśli wraca nie przysługuje mi nic. Jednak czy istnieje jakieś logiczne rozwiązanie, które mogłabym przedyskutować z pracodawcą? Czy może zatrudnić mnie w czasie gdy pracownik, którego zastępuję będzie przybywał na urlopie wypoczynkowym, a ja tym samym nabyłabym prawo do macierzyńskiego?

A jeśli nie obecny pracodawca, to czy mogłabym się zatrudnić gdziekolwiek do czasu porodu będąc nieprzerywalnie na zwolnieniu lekarskim? Jak wygląda to ze strony ZUS-u? Czy nie narobię więcej problemu osobie, która chciałaby mnie zatrudnić w zasadzie na ten miesiąc?

Chciałabym zorientować się, czy przysługuje mi jakaklwiek droga, którą mogłabym wybrać aby nie zostać bez pieniędzy po rozwiązaniu?

Proszę o odpowiedzi.

Pozdrawiam

Pytanie zaktualizowano 2014-09-09 14:41

Przepraszam za błąd. Wraca do pracy 7 października, nie marca.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-09 14:55 autor odpowiedzi: karolina.maciag

  Jeśli ma Pani umowę na zastepstwo za pracownika nieobecnego na czas usprawiedliwionej przez niego nieobecności, to jako usprawiedliwoną nieobceność liczy sie zarówno choroba, urlop macierzynski jak i wypoczynkowy.
  Proszę sprawdzić, jaki jest zapis w umowie.
  Może Pani też zawnioskować u pracodawcy o zmianę rodzaju umowy - z zastępstwa na określony do dn. porodu. Dla pracodawcy w takiej sytuacji to niiewielka zmiana, a Pani przysługiwałby zasiłek macierzynski.

  Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-09-09 15:04 autor odpowiedzi: inez1985

  Pozwolę sobie dopisać, na umowie napisane " na czas nieobecności z powodu długotrwałej choroby, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego"

  Osoba ta złożyła pismo, że 7 października wraca do pracy, ale w praktyce wróci w listopadzie, kiedy to wybierze urlop wypoczynkowy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • tolinkaa

  Dodano 2018-09-05 10:31 przez tolinkaa

  Koniec umowy a przebywanie na zwolnieniu

  Witam,mam umowę na zastępstwo do 28 września i pracodawca umowy mi nie przedłuży. Jednak z racji ciąży jestem na zwolneniu lekarskim. Czy ostatnie zwolnienie mam wziąć do 28 września i 1 października iść do UP, czy zwolnienie mogę mieć do dnia porodu, czyli w moim przypadku to 2 tygodnie? Jeśli tak,...

 • inez1985

  Dodano 2014-10-07 15:52 przez inez1985

  Umowa na zastępstwo, rozwiązanie umowy przed porodem

  Witam,
  na początku przedstawię swoją sytuację. Pod koniec 2013 roku podpisałam umowę na zastępstwo za pracownika będącego w ciąży "na czas nieobecności z powodu długotrwałej choroby, urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.....".
  Na początku 2014 roku dowiedziałam się, że sama jestem w ciąży...

 • Pola471

  Dodano 2015-04-14 14:18 przez Pola471

  L4 a ciąża

  Witam,od połowy stycznia tj. 12.01 podjęłam pracę (umowa na czas określony do stycznia 2016), w tym okresie byłam dwukrotnie na L4 przez co otrzymywałam niższe niż na umowie wynagrodzenie, odliczana jest również kwota 150 zł na kartę multisportu.Od maja 2015 chciałabym z powodów zdrowotnych związany...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-20 23:47 przez konto usunięte

  Ciąża na urlopie rodzicielskim

  Witam,
  jestem w 10. tygodniu ciąży, obecnie przebywam na urlopie rodzicielskim 60% płatne na pierwsze dziecko.
  1). Lekarz powiedział już na pierwszej wizycie, że ciąża będzie problematyczna, z uwagi na za krótką "przerwę" między ciążami. Czy mogę w związku z tym przerwać urlop rodzicielski i iść na ...

 • aga1278

  Dodano 2015-01-26 13:24 przez aga1278

  Czy mogę dostać nową pracę na L4 w ciąży?

  Witam,
  aktualnie jestem na zwolnieniu chorobowym gdyż jestem w ciąży. Pracowałam na umowę zastępstwo i moja umowa wygasła 14 stycznia 2015 r. i z tego co wiem, to po porodzie nie będzie mi się należał zasiłek macierzyński.
  Czy jest taka możliwość żeby zatrudnił mnie nowy pracodawca obecnie przebywa...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania