eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyBranżeUbezpieczenia › Kto płaci składkę ZUS i ubezpieczenie zdrowotne za studenta na umowie zlecenie?


2015-11-07 15:56 autor: Kazik61

5 179 odsłon

Kto płaci składkę ZUS i ubezpieczenie zdrowotne za studenta na umowie zlecenie?

Dzień dobry,

chciałem się dowiedzieć, kto płaci składkę ZUS. Córka pracuje na umowę zlecenie i rozpoczęła studia zaoczne, ma 22 lata.

Pracodawca twierdzi, że córka powinna opłacać składkę i już drugi miesiąc nie płaci. Za studia płaci córka. Kto powinien płacić?

Pytanie zaktualizowano 2015-11-09 22:16

Witam, mam jeszcze jedno pytanie związane z moim poprzednim - córka pracuje na umowe zlecenie, ma 22 lata, rozpoczęła studia zaoczne. W związku z tym pytanie, kto odprowadza składkę na ubezpieczenie zdrowotne? Pracodawca twierdzi, że córka...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-11-08 20:11 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

    za studenta do 26 roku życia nie trzeba płacić ZUS

    Oceń odpowiedź 2 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-11-09 22:16 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

    Córka powinna dopełnić formalności na uczelni. Szkoła zgłosi ją do ubezpieczenia zdrowotnego. Uczniowie do 26 roku zycia moga zawierac umowy - zlecenia bez ZUS/ bez zgłoszenia do ZUS/

    Kazik61 skomentował/a odpowiedź 2015-11-10 09:20

    Witam w związku z odpowiedzią na moje pytanie ,chciałem się dowiedzieć czy jest na to jakaś ustawa lub jak to mówią paragraf ,bo z tego co wiem to uczelnia ,twierdzi że nie ma takiego obowiązku.

    Kazik61 skomentował/a odpowiedź 2015-11-10 09:22

    Dodam tylko jeszcze jedno bo nie wiem czy to ma znaczenie ale córka opłaca sobie sama studia.

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-11-12 17:48 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Art. 6. ust. 4. Ustawy o ubezpieczeniach społecznych:
    Osoby określone w ust. 1 pkt 4 nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.
    wskazany wyżej ust. 1 pkt 4:
    Obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są:osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, zwanymi dalej "zleceniobiorcami", oraz osobami z nimi współpracującymi, z zastrzeżeniem ust. 4;

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Karolina

    Dodano 2014-10-18 10:59 przez Karolina

    Składki ZUS u studenta

    Dzień dobry,od roku pracuję na umowę zlecenie. Mój zleceniobiorca odprowadzał za mnie wszystkie składki, bo nie miałam statusu studenta (mam 24 lata). Od października tego roku podjąłem studia na uczelni wyższej i jestem studentem.Co zmienia się w mojej sytuacji? Co z ubezpieczeniem? Czy zleceniodaw...

  • aania7

    Dodano 2013-11-29 00:31 przez aania7

    Forma umowy o pracę: radca prawny i student

    Czy można zatrudnić radcę prawnego na umowę o dzieło: praca jeden raz w tygodniu polegająca na wydaniu opinii prawnej w przygotowanych sprawach, sprawdzanie prawidłowości zawieranych umów. Czy taką umowę można zawrzeć na określony czas, czy na czas nieokreślony?
    Czy zatrudniając na umowę zlecenie st...

  • Dennishov

    Dodano 2016-02-06 13:15 przez Dennishov

    Korekta umowy zlecenie a korekta PIT-u

    Jestem studentką i dodatkowo pracuję na umowie zlecenie. Przez pół roku pracodawca źle wypełniał umowę i zostały opłacane składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne- nie uwzględnił, że nie powinien tego robić, bo studiuję. Dostałam PIT wyliczony według tych błędnych umów oraz korekty umów ora...

  • asts1

    Dodano 2015-10-23 17:19 przez asts1

    Dokumentacja pracownicza. Ile muszę ją przechowywać?

    Witam, zatrudniam studentkę na umowę zlecenie (bez składek ZUS) i bez zgłoszenia do ZUS. Na koniec miesiąca do umowy wystawiamy rachunek z kwotą do wypłaty.Ile lat muszę trzymać tego typu umowy i rachunki od umowy zlecenia (czy tak jak dokumentaję ZUS), czy muszę do rachunku robić listę płac?

  • ambiwaletny

    Dodano 2015-02-28 16:08 przez ambiwaletny

    Renta rodzina a zasiłek dla bezrobotnych dla studenta zaocznego

    Witam, 
    chciałbym zapytać się o następująca rzecz. Bowiem na dniach kończy mi się umowa o pracę. Pracodawca nie przedłuży mi jej w związku z redukcja etatów w firmie. Jako że umowa wygasa mi w połowie marca łatwiej jest pożegnać się ze mną niż z innymi pracownikami. Przeprasowałem łącznie rok w firm...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania