eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyBranżeUbezpieczenia › Korekcja daty wyrejestrowania i ponownego przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego


2015-06-16 20:54 autor: AnnaOlkiewicz

1 890 odsłon

Korekcja daty wyrejestrowania i ponownego przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego

Witam,

od września 2012 roku prowadzę działalność gospodarczą i podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, mam problem ze złożeniem korekty ZUA i ZWUA w ZUS.  Dnia 24 maja 2015 skończył mi się zasiłek macierzyński, ja jednak pomyliłam daty i błędnie założyłam, ze zasiłek kończy się 14 maja 2015  i w terminie 7 dni od tej daty złożyła druki ZUA i ZWUA dnia 21 maja 2015 wpisując jako datę wyrejestrowania i ponownego zgłoszenia 15 maja, a nie 25 maja 2015.

Od dnia 15 maja miałam opiekę na syna. 15 czerwca 2015 zadzwoniła do mnie Pani z ZUS, że mam błąd w zgłoszeniach i jest problem z opieką, że wystąpiłam o zasiłek opiekuńczy w trakcie trwania macierzyńskiego. Wtedy dowiedziałam się o błędzie w dacie końca macierzyńskiego.

Nie kwestionuję bezzasadności wypłaty opieki skoro byłam wtedy na macierzyńskim, wystarczyłaby decyzja w tej sprawie. ZUS jednak zakwestionował całościowo, że w związku z tym, że na wyrejestrowaniu jest błędna data, to w okresie od 25 maja do 15 czerwca 2015 nie podlegałam ubezpieczeniu chorobowemu i nie zostanie wypłacony mi dalszy ciąg zasiłku do dnia 14 czerwca 2015.

Chciałam złożyć korektę tej daty, co rozwiązałoby wszystkie problemy, ale pracownica ZUS argumentuje, że nie mogę tego zrobić ponieważ jestem objęta dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnych, a nie obowiązkowym. Inna mówi, że mogłam to zrobić w terminie 7 dni od daty złożenia błędnego dokumentu, tyle, że panie zadzwoniły do mnie po 3 tygodniach!

Wertuję ustawę i nie widzę zapisu o terminie 7 dni ani o tym, że osoby dobrowolnie przystępujące do ubezpieczenia nie mają prawa zgłaszania korekty.

Z góry dziękuję za pomoc, bo urzędnicy w moim mieści mają kilka różnych opinii i zero dobrej woli.

Bardzo proszę o radę, co robić?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-15 07:57 przez konto usunięte

  Czy trzeba zgłaszać przejście na pełny ZUS?

  Od marca będę przechodzić na pełny ZUS.
  Czy muszę gdzieś to zgłosić i poinformować o zmianie składek? A może wystarczy, że złożę za ten okres ZUS-DRA?

 • neko

  Dodano 2021-12-05 00:36 przez neko

  ZUS zgłoszenie przejścia z "ulgi na start" na "mały ZUS"

  Od 1 maja 2021 prowadzę działalność ryczałtową. Przez 6 miesięcy byłam objęta w ZUSie "ulgą na start". Od 1 listopada przechodzę na "Mały ZUS". Składkę w nowej wysokości zapłacę za listopad do 10 grudnia.
  Zapomniałam zgłosić zmiany na deklaracji ZUS ZWUA i ZUS ZUA w odpowiednim terminie. Czy mogę do...

 • kasiunia

  Dodano 2015-09-24 13:58 przez kasiunia

  Ile płacić do ZUS-u?

  Witam,pomoże mi ktoś obliczyć składkę do ZUS? 5 września minęło mi 2 lata na "niższym ZUS-ie". Ile teraz mam płacić? Czy muszę udać się do ZUS-u wypełnić jakiś druk?Jakie kwoty "odlicza" się będąc na ryczałcie (w zeszycie rejsetr przychodów obliczając obrót)?Bardzo dziękuję za odpowiedź.

 • aneta_uzytkowe

  Dodano 2015-02-04 15:37 przez aneta_uzytkowe

  Działalność a macierzyńskie - podstawa wypłaty świadczenia

  Witam,mam zapytanie odnośnie podstawy do naliczenia świadczenia macierzyńskiego i chorobowego. Prowadzę działalność niespełna 5 lat, zgodnie z zasadą wyrejestrowałam się z ubezpieczenia chorobowego, i następnie z dniem 1.06.2014 przystąpiłam do niego ponownie. Za poradą Pani w ZUS zapłaciłam za czer...

 • BUBU

  Dodano 2015-01-29 10:18 przez BUBU

  Czy mogę zwiększyć składki aby uzyskać wyższy macierzyński?

  Witam,działalność prowadzę ponad 3,5 roku. Jestem w ciąży i chciałabym uzyskać wyższy zasiłek macierzyński. Za październik, listopad i grudzień zapłaciłam w terminie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ale od minimalnej podstawy (2247,60 zł).  Od 2 stycznia do 14 stycznia przebywałam na L...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania