eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Dopisanie osoby do ubezpieczenia zdrowotnego


2016-06-22 12:22 autor: konto usunięte

2 121 odsłon

Dopisanie osoby do ubezpieczenia zdrowotnego

Witam,

mieszkając w jednym gospodarstwie domowym z moim ojcem, który jest zatrudniony na etacie i odprowadza składki, czy mogę zostać dopisany do jego ubezpieczenia zdrowotnego w zakładzie? Mam powyżej 26 lat.

Pytam z tego względu, że pani kadrowa stwierdziła, że skoro mam powyżej 26 lat to takiej możliwości nie ma, a trafiłem na artykuł (nie mogę go znaleźć), w którym było napisane, że jeśli zameldowanie i zamieszkanie między mną a ojcem występuje pod tym samym adresem, to jak najbardziej mogę zostać dopisany do jego ubezpieczniea?

Często wyjeżdżam za granicę, więc niespecjalnie rejestrowanie się w UP będzie troszkę kłopotliwe. Jeśli nie ma takiej możliwość dopisania to ok, ale jeśli jest to czy ktoś może mi wskazać odpowiedni przepis, żeby wyprowadzić z błędu panią kadrową?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-06-22 14:07 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

    Pani Kadrowa ma rację. Reguluje to Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Wszelkie informacje znajdzie Pan na stronach NFZ
    Za członka najbliższej rodziny uważa się np. nie ubezpieczonego współmałżonka oraz dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli jest niepełnosprawne w znacznym stopniu - bez ograniczenia wieku. Jeżeli oboje rodzice są ubezpieczeni, to dziecko zgłasza do ubezpieczenia tylko jedno z nich. Osoba pracująca lub student po 26. roku życia nie może już być "dzieckiem" w rozumieniu ustawy.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania