eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Kary za brak OC - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny


2016-03-04 12:17 autor: auto handel

2 619 odsłon

Kary za brak OC - Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Witam,

mam pytanie odnośnie kar OC, przykłady teoretyczne:

1. Auto nie ma trzech lat OC. Ile będzie kary: 3,5 tys. zł czy za każdy rok osobno, czyli 10,5 tys. zł?

2. Jeden właściciel ma trzy auta bez OC przez okres pwo. 14 dni, ile będzie kary -  3,5 tys. zł czy 10,5 tys. zł? Kara jest jedna do właściciela, czy do każdego auta z osobna?

3. Czy można jakoś uniknąć kary? Prowadzę auto handel wszystkie auta mają OC i przeglądy, lecz gdy kupuję auto miałem sytuacje, kiedy poprzedni właściciel potajemnie wypowiedział umowę w dniu sprzedaży i zapewniał, że polisa jest ważna, w UFG też od wypowiedzenia od razu informacji nie zdjęli, więc w UFG pisało, że pojazd jest ubezpieczony, a nie był, oczywiście od razu kupiłem OC, bo zintyrgowało mnie zachowanie sprzedawcy.

Jednak co w przypadku gdy nie zauważę podpuchy i kupię auto z niby OC, które zostało wypowiedziane przez poprzedniego właściciela i w praktyce kwitek jest nieważny mimo potwierdzenia wpłaty, ale wypowiedzenie to wypowiedzenie. Czy można uniknąć kary?

Słyszałem, że komisy robią ubezpieczenia zbiorowe ale też ich to nie strzeże przed karą za brak OC. A może jest jednak jakieś ubezpieczenie chroniące mnie przed karami?
Chodzi tu tylko o oszustwa których dopuszczają się sprzedawcy.

4. Ostatnie pytanie dotyczy rekalkulacji składki, kiedyś za auto ubezpieczyciel kazał mi dopłacić do składki 3800 zł za dwa miesiące do poprzedniego właściciela OC, dodam że auto było sprzedane przez nie cały miesiąc od zakupu. Wysłałem dokumenty, przyszła dopłata 1800 zł za korzystanie z miesiąca z ich OC - oczywiście miałem wszystkie zniżki i nie byłem młodym kierowcą, zero szkód na koncie.

To było nadużycie ich uprawnień moim zdaniem. Auto kupiłem za 900 zł a sprzedałem za 1300 zł. Zarobiłem na czysto 250zł netto a Oc przyszło potem 1800 zł.

Pytanie:

A). Czy rekalkulacja bez zgody nowego właściciela jest możliwa?
B). Czy jest jakaś maksymalna składka OC?
C). Czy jest jakiś czas na zgłoszenie nabycia pojazdu w ubezpieczalni?
D). Czy ubezpieczalnia ma jakiś czas na rekalkulacje? Np. Kupuję auto , sprzedaje za trzy dni czy mają prawo zrekalkulować składkę?

PS. Pytanie 1 i 2 jest czysto teorytyczne, mnie nie dotyczy, jednak znam kilka osób które tak mają.

Dziękuje za przeczytanie i proszę o odpowiedzi.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ali85

  Dodano 2014-08-09 09:14 przez ali85

  Zaległe OC po zmarłym

  Witam, dziś przyszło do nas do zapłaty zaległe za rok czasu OC auta. Teściu zmarł rok temu po ciężkiej chorobie (rak). Auto było na niego i nikt nim nie jeździł, wiec nie było opłacane. Teraz auto idzie do kasacji na złom.
  Czy musimy opłacić zalegle OC? Czy da się cos z tym zrobić by nie płacić, prz...

 • Kicpra

  Dodano 2013-02-14 20:59 przez Kicpra

  Podwójne ubezpieczenie OC auta. Jak nie opłacać dwóch polis?

  Chcę kupić auto, które - jak się okazało - jest ubezpieczone przez 2 agencje (chodzi o ubezpieczenie OC).
  Co powinienem zrobić, żeby nie opłacać dwóch polis? A może w tej sytuacji lepiej wcale nie kupować tego samochodu?

 • mpk

  Dodano 2016-02-25 09:21 przez mpk

  Składki ubezpieczeniowe samochodu w KPiR

  Witam,
  w jaki sposób można odliczyć składki ubezpieczeniowe OC i AC, NNW do samochodu prywatnego użytkowanego do celów służbowych? Jestem samozatrudniony wg skali podatkowej i nie płacę VAT, a polisa będzie opłacana w 12 ratach.
  Jaki dokument jest tu dowodem - polisa? A w moim przypadku za potwierd...

 • Mariusz5394

  Dodano 2013-12-20 10:55 przez Mariusz5394

  Ubezpieczenie OC użyczonego samochodu

  Czy można ubezpieczyć auto na użyczeniu? Chodzi o sytuację, w której pożyczam auto od kolegi a ubezpieczenie OC wykupuje na siebie. Jak długo można tak jeździć?

 • sybil49

  Dodano 2013-11-29 21:32 przez sybil49

  Kupiłem samochód z ważnym OC

  Kupiłem samochód z ważnym do czerwca 2014 r. ubezpieczeniem OC i mam pytanie czy mogę jeździć z tym ubezpieczeniem czy też muszę wykupić na swoje nazwisko? W biurze tego ubezpieczyciela powiedziano mi, że mogę jeździć lecz muszę wozić ze sobą umowę kupna tego samochodu. Czy to prawda?
  I jeszcze jedn...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Czy można uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC samochodu?

  Czy można uniknąć kary za brak ubezpieczenia OC samochodu?

  Każdy właściciel pojazdu mechanicznego poruszającego się po polskich drogach powinien posiadać wykupione obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych (dalej OC). Za brak takiego ubezpieczenia ...

 • Nawet 5250 zł kary za brak OC

  Nawet 5250 zł kary za brak OC

  Wraz z nadchodzącym wzrostem płacy minimalnej wzrosną kary na nieposiadanie obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kierowcy samochodów osobowych powinni mieć świadomość, że brak polisy może ich kosztować nawet 3500 złotych. Jeszcze wyższe ...

 • Kolizja z kierowcą bez OC? Czy dostaniemy odszkodowanie?

  Kolizja z kierowcą bez OC? Czy dostaniemy odszkodowanie?

  Szacuje się, że po polskich drogach porusza się ok. 100 tys. nieubezpieczonych kierowców. Jak podaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG), ryzyko spowodowania przez nich wypadku z rannymi jest czterokrotnie większe niż w przypadku ...

 • Kara za brak OC wzrosła dwukrotnie przez 10 lat

  Kara za brak OC wzrosła dwukrotnie przez 10 lat

  Nowy rok to nowe, wyższe stawki kar za brak OC. Ta podstawowa wzrośnie o 420 zł i wyniesie 6020 zł. Eksperci porównywarki Ubea.pl sprawdzili, jak na przestrzeni 10 lat rosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania