eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Odszkodowanie za wypadek samochodowy


2014-02-17 14:39 autor: konto usunięte

3 272 odsłon

Odszkodowanie za wypadek samochodowy

Witam!

Miałem wypadek samochodowy 1,5 roku temu - nie z mojej winy. Czuję się oszukany przez ubezpieczyciela, bo nawet wyceny części robią na zamiennikach! Co mogę zrobić, żeby dostać przynajmniej to, co straciłem? Z kim mógłbym się skontaktować w tej sprawie? Ja nie mówię już nawet o dorobieniu się na tym, ale o sprawiedliwości! Czy po takim czasie można w ogóle jeszcze coś zdziałać w tej sprawie?

Będę wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-17 15:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam,

  udzielając odpowiedzi na Pana pytanie, wskazuję że w polskim prawie cywilnym obowiązuje zasada tzw. pełnego odszkodowania za poniesioną szkodę, rozumiana jako rekompensata rzeczywistej straty poniesionej przez osobę poszkodowaną w wyniku np., wypadku komunikacyjnego.

  Art. 361 kodeksu cywilnego wprost wskazuje, że zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność za normalne następstwa, działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła.

  Tym samym, w momencie w którym zdecydowała się Pan na naprawę auta, a przewidywany koszt naprawy nie przekracza wartości pojazdu sprzed szkody, Towarzystwo Ubezpieczeń jest zobowiązane do zwrotu wszelkich celowych kosztów naprawy.

  Dokonana w Pańskim przypadku wycena naprawy, oparta na częściach zamiennych i nieoryginalnych nie znajduje poparcia w przepisach powszechnie obowiązującego prawa.

  Wobec powyższego, sugerowałbym Panu złożenie odwołania od niekorzystnej decyzji do Towarzystwa Ubezpieczeniowego. W piśmie tym proszę powołać się na cytowane powyżej przepisy prawa cywilnego, kwestionując jednocześnie zaproponowane przez Ubezpieczyciela zaniżone ceny nieoryginalnych podzespołów i roboczogodzin. Pismo należy wysłać jednocześnie do wiadomości Rzecznika Ubezpieczonych oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

  Sprawa powinna zostać ponownie rozpoznana, a w przypadku wydania przez Ubezpieczyciela decyzji odmownej - pozostanie Panu do wykorzystania droga postępowania Sądowego. Termin na założenie sprawy cywilnej w Pana sprawie jeszcze nie minął (w przypadku czynów niedozwolonych wynosi on 3 lata od dowiedzenia się o szkodzie).

  Warto wiedzieć, że przed Sądem to na Panu będzie spoczywała kwestia tzw. „ciężaru dowodu”, czyli udowodnienia  wysokości rzeczywiście poniesionej szkody. Dlatego przed wysłaniem pozwu, warto zwrócić się o pomoc i poradę do profesjonalnego pełnomocnika.

  Mam nadzieję, że moja odpowiedź okazała się pomocna. W przypadku dodatkowych pytań, zachęcam do kontynuowania wątku.

  Mateusz Nowicki

  Prawnik, Starszy specjalista ds. odszkodowań

  www.DuzeODSZKODOWANIA.com

  Tel. 22 435 89 32

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • poszkodowana123

  Dodano 2016-11-01 20:23 przez poszkodowana123

  Renta powypadkowa/ odszkodowanie w wyniku wypadku komunikacyjnego

  Witam,w roku 2013 w grudniu zostałam potrącona przez samochód jadąc na rowerze. Kierowca wyjechał z drogi podporządkowanej. W wyniku obrażeń doznałam złamania z przemieszczeniem kłykcia bocznego kości piszczelowej i kości strzałki w nodze prawej. Złamanie zespolono dwoma śrubami. Na początku marca 2...

 • pszkdwn

  Dodano 2015-07-02 18:16 przez pszkdwn

  Odszkodowanie i zadośćuczynienie po wypadku samochodowym

  Witam,
  W wyniku wypadku samochodowego nie z mojej winy (kierowca wjechał w tył samochodu na czerwonym świetle - samochód nadaje się do kasacji) miałam złamany nos i wyrostek kolczysty kręgosłupa. Nos zrósł się krzywo, ale nie poddałam się operacji ze względu na możliwe komplikacje. O jak wysoką kwot...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-01-08 03:32 przez konto usunięte

  Od czego zależy wysokość odszkodowania za wypadek?

  Witam,
  doznałem obrażeń w wypadku. Wiele czytałem na ten temat, ale nadal nie wiem, ile żądać od ubezpieczyciela? Ponad 3 miesiące byłem na zwolnieniu, ale teraz nic mi niby nie dolega. Wcześniej miałem kołnierz i wiele wizyt u ortopedów i neurologów.
  Na ile mogę liczyć od Warty?

 • J4c3k

  Dodano 2014-12-30 11:09 przez J4c3k

  Wypadek emerytki na pasach

  Witam,chciałem spytać o taką sprawę. Mama wracając z zakupów została potrącona przez auto na przejściu dla pieszych (połamana żuchwa, żebra oraz poważne złamanie lewej ręki, do złożenia operacyjnego).Sprawca nie uciekł. Chciałbym wiedzieć, czy mamie przysługuje odszkodowanie z ZUS oraz co zrobić w t...

 • heros

  Dodano 2014-10-07 12:48 przez heros

  Jak odzyskać pieniądze po stłuczce?

  Witam,
  mój mąż miał kolizje drogową 16 Września 2014 r. Oczywiście on jest poszkodowany, był rzeczoznawca, wszystkie dokumenty zostały wysłane do ubezpieczalni i cisza.
  Wczoraj dostaliśmy e-maila, że wzywają do uiszczenia następujących dokumentów: kopię dokumentacji złożonej do Wydziału Komunikacji ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania