eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyBranżeTurystyka i wypoczynek › pokoje goscinne na wsi


2012-03-22 19:12 autor: tesmer

6 964 odsłon

pokoje goscinne na wsi

witam.do ubieglego roku wynajmowalam pokoje w ramach agroturystyki.obecnie nie posiadamy gospodarstwa a pokoje chcialabym chcialabym przeznaczyc na pokoje goscinne.czy w zwiazku z tym musze uzyskac dodatkowe pozwolenie na prowadzenie tej dzialalnosci i jak beda opodatkowane.za udzielenie odpowiedzi dziekuje

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-03-26 18:03 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Podatkowo ;). Sytuacja się troszkę komplikuje, a to dlatego, że fiskus może próbować takie działanie podciągnąć pod działalność gospodarczą, która nie będzie się mieścić w zwolnieniu dotyczącym wynajmu kwater w budynkach mieszkalnych stanowiących część gospodarstwa rolnego na terenach wiejskich (pomijamy tzw. najem prywatny). To ta mniej optymistyczna wersja. W takim przypadku opodatkowanie będzie możliwe kartą podatkową (do 5 pokoi) - tutaj stawkę podatku określa urząd skarbowy,  ryczałtem (związanych z zakwaterowaniem (PKWiU dział 55)-nie mylić z najmem) - stawką ryczałtu 17% od uzyskanego przychodu, tudzież na zasadach ogólnych wg skali podatkowej lub podatkiem liniowym (w tych dwóch ostatnich podstawą opodatkowania jest dochód).

  Jeżeli jednak powyższe dałoby się podciągnąć pod najem, to sytuacja będzie klarowniejsza. W takim przypadku bowiem stawka podatku wynosi 8,5% uzyskanego przychodu w przypadku wybrania opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym tudzież opodatkowanie nastąpi na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

  Jeżeli czynności te będą sporadyczne, można by się pokusić o zaliczenie przychodu do przychodów z innych źródeł i opodatkowanie na zasadach ogólnych wg skali podatkowej.

  eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2012-03-26 18:03
  PS - co co prawidłowego sklasyfikowania tych usług - proszę się skonsultować z urzędem statystycznym.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Turystyka i wypoczynek

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania