eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaSzkolenia / Kursy › Rodzaj opodatkowania szkolenia artystycznego


2014-10-30 15:35 autor: _piotr

2 615 odsłon

Rodzaj opodatkowania szkolenia artystycznego

Dzień dobry,

musiałem założyć działalność szybko i teraz wielu rzeczy nie wiem. Po pierwsze chciałem zapytać, czy przy PKD 85.60.z lub PKD 85.52.z lepiej rozliczać się ryczałtem czy ogólnie, bo niestety nigdzie nikt nie jest w stanie odpowiedzieć mi, jaki jest ryczałt dla tego rodzaju działalności?

Po drugie chciałbym wiedzieć, czy przy początkowej działalności gospodarczej może być tak, że koszty uzyskania przychodu przekraczają przychód? Na razie tak jest (jestem zatrudniony w państwowej instytucji na umowę o pracę, więc mogę sobie na to pozwolić) i co w takiej sytuacji robić?

Pytanie trzecie i ostatnie - jak mam sobie sam wystawić PIT?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-04 07:29 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  1. Jeżeli działalność gospodarcza została już założona, to zapewne wybrał Pan też już formę opodatkowania (deklaruje ją się na samym starcie na ceidg).
  2. Na początku koszty mogą być wyższe od przychodów (i często też są jako że w biznes na ogół najpierw trzeba odpowiednią ilość pieniędzy wpompować)
  Jeżeli taka sytuacja jest obecnie u Pana, to lepiej opodatkować dochody skalą podatkową jako że ryczałt nie uwzględnia kosztów uzyskania przychodu, a jedynie przychody.
  3. Jeżeli zostało wybrane opodatkowanie skalą, to w przyszłym roku w skarbówce złoży Pan PIT-36 w którym zostaną ujęte zarówno dochody z działalności (ewentualnie poniesiona z tego tytułu strata) jak i dochody z pracy.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • andzelika2

  Dodano 2018-03-19 22:44 przez andzelika2

  PKD 74.90.1 Pośrednictwo w interesach tj. organizacja produkcji odzieży

  PKD 74.90.1 Pośrednictwo w interesach tj. organizowanie zaopatrzenia materiałowego; organizacja przepływu towarów i informacji w celu zapewnienia przedsiębiorstwu materiałów używanych do produkcji odzieży...JAK OPODATKOWAĆ? Kochani, marka luksusowej odzieży chce mnie zatrudnić pod warunkiem, że zało...

 • PoradniaDietetyczna

  Dodano 2015-02-16 08:36 przez PoradniaDietetyczna

  Jak rozliczać poradnię dietetyczną?

  Witam,planuję założyć własną działalność gospodarczą - poradnie dietetyczną. Znajoma księgowa poradziła mi wybrać opodatkowanie ryczałtem, ale szukając informacji na ten temat dotarłam do stwierdzenia, iż branże z PKD 86.90.E nie mogą się rozliczać ryczałtem. Znalazłam też informację, iż poradnie di...

 • kordian83

  Dodano 2019-02-20 12:15 przez kordian83

  PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany) a zlecenie opodatkowane skalą podatkową

  Dzień dobry,prowadzę działalność na ryczałcie (5,5%). Jest to moje główne źródło dochodu. Otrzymałem propozycję drobnego zlecenia (początek byłby w kwietniu), które nie jest związane z moją działalnością (różne kody PKD) i jest opodatkowane skalą podatkową. Czy podjęcie tego zlecenia będzie oznaczał...

 • monika0710

  Dodano 2014-05-12 11:11 przez monika0710

  Pierwsza działalność gospodarcza - sklep z ubrankami. Jakie będą opłaty?

  Witam,
  planuję otworzyć swoją pierwsza działalność gospodarczą, sklep z ubrankami dla dzieci - używane i nowe.  Nigdy wcześniej nie dowiadywałam się, jakie są koszty związane z własną firmą, dlatego proszę o pomoc. 
  Ubranka kupować będę w hurtowni, która sprowadza je z Anglii. Dostanę normalnie na t...

 • doda09

  Dodano 2014-03-25 12:50 przez doda09

  Własna działalność działalność, a ryczałt

  Czy prowadząc działalność gospodarczą DJ'a (prezentera muzycznego) mogę rozliczać się na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych? Jeżeli tak, to jaka stawka mnie obowiązuje i dlaczego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Szkolenia / Kursy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania