eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaSzkolenia / Kursy › Kursy i szkolenia a podatek i VAT


2016-10-04 06:57 autor: ari

3 472 odsłon

Kursy i szkolenia a podatek i VAT

Chcę organizować kursy i szkolenia. Prowadzę działalność na ryczałcie w związku z innym wakacyjnym biznesem. PKD dla takich kursów to 85.5. Wyczytałem, że niestety na ryczałcie nie można tego robić, będę więc musiał zmienić formę opodatkowania na zasady ogólne, tak?

Czy można to zrobić w każdej chwili? No i co jeśli chodzi o płatnika VAT, będę musiał nim być? Jeśli dobrze wyczytałem, to ulga dotyczyć mnie nie będzie. Jak to wszystko będzie wtedy wyglądać z rozliczeniem? Podatek od dochodu netto oddzielnie i VAT oddzielnie? I pytanie czy będę mógł wsadzić w koszty inwestycje już poczynione ale jeszcze będąc na ryczałcie?

Bardzo proszę o pomoc.

Pytanie zaktualizowano 2016-10-04 11:00

Dodam jeszcze że kursy będą organizowane tylko dla osób fizycznych. Najbardziej interesuje mnie ten VAT, muszę być płatnikiem czy nie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-10-04 11:22 autor odpowiedzi: AVENHANSEN

    Witam,
    Szkolenia są opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 23% (chyba, że są finansowane ze środków publicznych - zwolnione z VAT zgodnie z zapisami zawartymi w art. 43 ust. 1 pkt 26-29 ustawy o VAT. ).
    W związku z powyższym, należy być płatnikiem VAT.
    Pozdrawiamy serdecznie.

    Polecamy najlepsze usługi szkoleniowo-doradcze w całej Polsce.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-04 13:00 autor odpowiedzi: ari

    Rozumiem. W takim razie mam pytanie jak to wszystko liczyć? Podatek dochodowy liczyć z kwot netto prawda? I załóżmy, że dochód miesięczny w 1 miesiącu będzie wynosił 5000zł brutto, czyli 4065,04 netto, więc: netto * 18% - 556,02 = 175,69zł. Tyle wyniesie podatek dochodowy, a co z VATem. Załóżmy, że dochody będą równe przychodom, czyli 0zł kosztów, wtedy płacę jeszcze 934,96zł podatku VAT? Czyli łącznie 1110zł podatków?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-04 13:06 autor odpowiedzi: AVENHANSEN

    VAT "przychodowy" i "kosztowy" się bilansują. Jesli nie ma kosztów i VAT jest tylko w przychodzie to tak, trzeba go oddać w całości do US.
    No ale przecież zawsze jakieś koszty się znajdą ... ;-) Sprzęt komuterowy, telefon, przejazdy ... Wszystkie koszty biura ...
    To już zadanie księgowości.

    Polecamy najlepsze usługi szkoleniowo-doradcze w całej Polsce.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-04 13:41 autor odpowiedzi: ari

    No dobrze, ale załóżmy więc że koszty są, jednak pozostańmy przy dochodzie 5000zł. Wtedy np. przychód wyniósłby 8000zł brutto (ok. 6500 netto) i koszty 3000zł brutto (2440 netto). A więc VAT należny 1500zł odjąć VAT naliczony 560zł równa się 940zł podatku VAT, czyli tyle samo.. (??)
    ari zaktualizował/a odpowiedź 2016-10-04 13:51
    Jeszcze dopytam, czy jeśli teraz będąc jeszcze na ryczałcie mam faktury VAT na sprzęt potrzebny na szkolenia, będę mógł te faktury uwzględnić do kosztów czy nie? I jeśli tak, to jak to jest z przechodzeniem z miesiąca na miesiąc. Jeśli np. w 1 miesiącu działalności podatek VAT należny wyniesie -1000zł to przechodzi to na następny miesiąc itd.?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-06 09:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Jeszcze raz
    przychód 8 tys. brutto, czyli 1 500 zł VAT i 6 500 netto
    koszty 3 tys. brutto, czyli 560 zł VAT i 2 440 zł netto.
    VAT do zapłaty: 1 500 - 560 = 940 zł
    dochodowy do zapłaty: 6500 - 2440 = 4 060 zł x 18% = 731 zł - licząc na okrągło, pomijając zusy i kwotę wolną od podatku
    razem do skarbówki trzeba zatem odda: 940 + 731 = 1 671 zł

    Ze sprzętu proszę zrobić środki trwałe i amortyzować. Inaczej to co kupione na ryczałcie w koszty nie wejdzie.
    Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym podatek od sprzedaży jest mniejszy od tego od zakupu, to różnica przechodzi na następny miesiąc bądź można wnioskować o jej zwrot na kont bankowe (termin podstawowy zwrotu to 60 dni od złożenia deklaracji).
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2016-10-06 09:28
    Może Pan przy tym na początku korzystać ze zwolnienia z VAT z uwagi na obroty, chyba że wykona Pan jakąś czynność pozbawiającą tego zwolnienia, ale tych jest niewiele (art. 113 ustawy o VAT).
    Prawo do ryczałtu traci się w dniu, w którym została wykonana czynność pozbawiająca tej formy opodatkowania. Nie jest to zatem dowolny dzień, który Pan sobie wybierze.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-06 10:08 autor odpowiedzi: ari

    Dziękuję za cenną odpowiedź. Jeśli chodzi o rozliczenie sprawa jest już jasna. Teraz kilka nowych Pan nawiązujących do odpowiedzi. Pierwsze z przejściem z ryczałtu na zasady ogólne. Mam nie składać nowego wniosku do CEiDG? Ogólnie mam nic nie robić i w momencie jak zacznę, czyli uzyskam pierwszy przychód z kursu to teoretycznie w tym momencie tracę ryczałt i jestem na zasadach ogólnych? I co wtedy zrobić? Dopiero wtedy złożyć wniosek do CEiDG, z nowym kodem PKD? Drugie pytanie o te środki trwałe. Jeśli te rzeczy wpiszę w środki trwałe to na czym będzie polegała amortyzacja? Coś w rodzaju kosztów, czyli będzie mniejszy dochód? Jak to się odbywa?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-06 13:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1. Tak - aktualizacja CEiDG po pierwszej sprzedaży
    2. Tak - amortyzacja polega na odniesieniu wydatku związanego z zakupem środka trwałego w koszty firmy w czasie. Co miesiąc odpowiednia część takiego zakupu będzie lądować w kosztach.
    Jeżeli to początki przygody z taką księgowością, polecam skorzystać z usług biura rachunkowego. Niekiedy nie warto męczyć się samemu.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-06 14:25 autor odpowiedzi: ari

    Ok :) Powierzyłbym to wszystko biuru, ale po pierwsze sam chciałbym chociaż w jakimś stopniu to wszystko ogarniać, po drugie moja firemka i ilość papierów nie będzie duża, więc jest szansa abym na początku sam to robił. No zobaczę, w każdym razie, skoro mam to szczęście, że to Pan mi odpowiada, to jeszcze dopytam :)
    1. Jeśli będę chciał skorzytać z tego zwolnienia z VAT to to również zrobię automatycznie aktualizując CEiDG czy sam mam coś dosyłać do US?
    2. Jak to jest z dokumentami, czy w takim biznesie również jak na ryczałcie wystawiam faktury tylko tym klientom, którzy tego chcą? Jeśli mam przychód bez dokumentu, to dodaję go do księgi bez nr dokumentu? A co z kasą fiskalną, nie będę musiał jej posiadać?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-10 14:05 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    1.Rejestracji VAT dokonujemy na VAT-R w urzędzie skarbowym (nie na CEiDG w gminie). Na początku niejako z automatu korzysta się zwolnienia. Zarejestrować trzeba się dopiero w chwili rezygnacji z tego zwolnienia bądź utraty do niego prawa.
    2. Rachunki są takie same - bez względu czy to ryczałt czy skala podatkowa. Jeżeli klient prosi o niego bądź jest firmą - wystawiamy taki dokument. Jeżeli żądania nie ma - możemy wystawić ale nie musimy bądź ujmujemy w tzw. sprzedaży bezrachunkowej.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-10 18:16 autor odpowiedzi: ari

    Rozumiem, dziękuję bardzo za odpowiedzi. Mam nadzieję, że jakoś podołam. Pozdrawiam serdecznie :)

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-11 09:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Zapomniałem dodać Usługi w zakresie edukacji - z wyłączeniem:

    - usług w zakresie pozaszkolnych form edukacji sportowej oraz zajęć sportowych i rekreacyjnych (PKWiU 85.51.10.0),

    - usług świadczonych przez szkoły tańca i instruktorów tańca (PKWiU 85.52.11.0),

    - usług świadczonych przez szkoły nauki jazdy (PKWiU 85.53.11)

    są zwolnione z obowiązku stosowania kas fiskalnych.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2016-10-11 09:59 autor odpowiedzi: ari

    O no to super wiadomość :) Dziękuję.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • mloda1308

    Dodano 2015-12-25 12:55 przez mloda1308

    Czy będę płatnikiem VAT i jak mam się rozliczać z US?

    Od 10 stycznia 2016 roku zakładam działalność gospodarczą. Będę na małym ZUS-ie oraz ryczałcie 5,5%. Moja praca ma polegać na sprzedaży bursztynu surowego w internecie oraz tworzeniu biżuterii z bursztynami (bransoletki, naszyjniki). Na razie nie planuję wykorzystywania do tego metali szlachetnych, ...

  • kordian83

    Dodano 2019-02-20 12:15 przez kordian83

    PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany) a zlecenie opodatkowane skalą podatkową

    Dzień dobry,prowadzę działalność na ryczałcie (5,5%). Jest to moje główne źródło dochodu. Otrzymałem propozycję drobnego zlecenia (początek byłby w kwietniu), które nie jest związane z moją działalnością (różne kody PKD) i jest opodatkowane skalą podatkową. Czy podjęcie tego zlecenia będzie oznaczał...

  • Arthwys

    Dodano 2016-09-20 21:45 przez Arthwys

    Rozszerzenie zakresu działalności. Co w przypadku działalności finansowej?

    Witam,obecnie prowadzę działalność handlową na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego. Chciałbym rozszerzyć dziłaloność w zakresie finansów (kredyty banowe oraz pożyczki poza bankowe, w dalszym etapie ubezpieczenia). Z tego co wyczytałem dziłalaność finansowa może być prowadzona jedynie na zasadach ogó...

  • maiobros

    Dodano 2014-10-03 11:33 przez maiobros

    Prowadząc mały sklep lepiej być VAT-owcem czy nie?

    Dzień dobry,
    żona zakłada sklep i mam pytanie, jak zrobić z podatkiem. Być VAT-owcem czy nie? Obrót roczny to ok. 120 tys. zł. Czy muszę mieć kasę fiskalną? PKD 47.78Z
    Sprzedaż dla klientów indywidualnych (z ulicy). Chcemy płacić jak najmniej podatków.

  • konto usunięte

    Dodano 2014-09-04 11:56 przez konto usunięte

    VAT czy ryczałt przy sprzedaży zabawek?

    Witam,
    chcę założyć własną działalność gospodarczą i sprzedawać zabawki. Nie wiem jaką formę rozliczenia z US wybrać.

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Szkolenia / Kursy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania