eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaStaże / Praktyki › Ostatni miesiąc stażu i przerwanie z powodu ciąży


2014-10-06 16:06 autor: Ulutka

6 472 odsłon

Ostatni miesiąc stażu i przerwanie z powodu ciąży

Witam,

zostałam skierowana na staż z urzędu pracy na 6 miesięcy. Staż kończy mi się 4 listopada. 30 września dostałam zwolnienie lekarskie do 28 października z powodu ciąży. Po przedstawieniu zwolnienia lekarskiego w UP powiedziano mi, że z powodu tak długiej nieobecności staż zostanie przerwany, pani w UP nie potrafiła jednak określić od kiedy dokładnie nastąpi przerwanie stażu, dodatkowo zostałam poinformowana, że nie dostanę już stypendium przysługującego mi za ostatni miesiąc stażu (tj. za październik).

Czy w tej sytuacji Urząd Pracy może zerwać ze mną staż i czy rzeczywiście nie dostanę stypendium, mimo że przedstawiłam zwolnienie lekarskie i powinnam dostać 100% wynagrodzenia? Czy mogę coś zrobić by jednak dostać stypendium stażowe? Będę wdzięczna za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-10-07 13:06 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Urząd pracy ma prawo przerwać staż i wstrzymać wypłatę stypendium tylko w sytuacji, gdy organizator stażu wystąpi z wnioskiem o jego przerwanie z tytułu Pani nieobecności. W tym przypadku nie będzie miał zastosowania art. 80 ust. 1 Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówiący o tym, iż bezrobotny zachowuje prawo do stypendium za okres udokumentowanej niezdolności do pracy, przypadającej w okresie odbywania stażu. 

  Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Alfavita

  Dodano 2016-08-23 08:07 przez Alfavita

  Ciąża podczas odbywaniu stażu

  Witam,zawarłam umowę stażową 1.06.2016-30.11.2016 (praca fizyczna). W międzyczasie zaszłam w ciążę. Ze względu na wcześniejsze problemy (liczne poronienia i urodzenie wcześniaka), lekarz zapowiedział, że konieczne będzie zwolnienie lekarskie. Na razie czuję się dobrze, ale wiem, że L4 jest nieunikni...

 • Karolina96

  Dodano 2018-09-07 14:15 przez Karolina96

  Ciążowe bezpłatne L4

  Odbywałam staż z urzędu pracy, dowiedziałam się, że jestem w ciąży, wymiotowałam często, co uniemożliwiało normalną pracę, poszłam na zwolnienie L4, po czym staż został przerwany. Jestem teraz w 5. miesiącu ciąży, stan zdrowia się poprawił i czuję się na siłach by podjąć pracę.Czy jeśli podpiszę umo...

 • Renia1122

  Dodano 2014-08-18 15:03 przez Renia1122

  Czy zrezygnować z umowy z UP na stażystkę w ciąży?

  Podpisałam umowę z UP na stażystkę i mam obowiązek ją zatrudnić po odbyciu stażu 6-miesięcznego do pracy na okres pół roku.
  Po 5 tygodniach stażystka przestała przychodzić na staż i przedstawiła L4 z literką B - ciąża. Od tej pory nie przychodzi na staż i przynosi nieprzerwalnie zwolnienie L4.
  Czy m...

 • Wioleta2989

  Dodano 2018-02-08 13:47 przez Wioleta2989

  Staż z UP a ciąża i dalsza umowa

  Witam! Z dniem 16 lutego 2018 roku kończę staż z PUP. Jestem od 8 stycznia b.r na zwolnieniu. Pracodawca powiedział, że nie może mnie zatrudnić, jeśli jestem na zwolnieniu L4. Więc moje pytanie: gdzie jest ochrona kobiet w ciąży?

 • Karolina17573

  Dodano 2014-05-30 12:31 przez Karolina17573

  Staż z urzędu pracy a ciąża

  Witam,
  zostałam skierowana na staż z urzędu pracy na 6 miesięcy. Do końca stażu został mi jeszcze miesiąc. Zaszłam w ciążę i mam zwolnienie lekarskie do końca stażu.
  Czy będzie przysługiwało mi wynagrodzenie tylko do końca stażu czy tez po stażu mogę liczyć na jakieś pieniądze z urzędu pracy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Jakie wynagrodzenie chorobowe po poronieniu?

  Jakie wynagrodzenie chorobowe po poronieniu?

  Za dni niezdolności do pracy, przypadające po dniu poronienia, pracownica nie powinna otrzymać wynagrodzenia chorobowego w wysokości odpowiadającej 100% podstawy jego wymiaru, ale w stawce podstawowej, tj. 80%, chyba że przepisy obowiązujące ...

 • Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS. Co nam grozi, gdy nie ma nas w domu?

  Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS. Co nam grozi, gdy nie ma nas w domu?

  Prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich kontrolowana jest przez ZUS, ale także przez pracodawcę, jeśli zatrudnia ponad 20 osób. Czy ZUS zapowiada wizytę kontrolera? Co zrobić gdy w trakcie tej wizyty nie było nas w domu?

 • Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

  Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

  W I kwartale 2023 roku ZUS przeprowadził w całej Polsce 117,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy i wydał 7,77 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Co kontroluje ...

 • Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie zdrowotne a chorobowe - w czym tkwi różnica?

  Ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne to dwa różne ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czy różnią się i do czego uprawniają nas te dwa rodzaje ubezpieczeń?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Staże / Praktyki

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania