eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaSprzedaż / Obsługa klienta › Czy pracodawca ma do tego prawo?


2014-01-02 22:43 autor: doris

2 187 odsłon

Czy pracodawca ma do tego prawo?

Witam,

pracuję w Niemczech w jednej z sieci restauracji. W umowie mamy zawarte dodatki świąteczne, które nie są nam wypłacane, a urlop jest płatny, który w rzeczywistości jest niepłatny. Niejednokrotnie pracuję po 6 dni w tygodniu, zdarzają się Doppelschich, czyli podwójne zmiany ok. 16 godz.

Obecnie zachorowałam i dostarczyłam pracodawcy zwolnienie lekarskie. W odwecie nie obstawił mi godzin na następny tydzień (godziny w grafiku są ruchome), ponieważ "nie wie czy w następnym tygodniu będę zdrowa a nie ma nastroju szukać za mnie zastępstwa".

Gdy się postawiłam i zażądałam obstawienia mnie w grafiku (pracuję na pół etatu, jak miałabym później w ciągu 2 tygodni wyrobić 120 godzin?), stwierdził że może mnie zwolnić bez podania powodu.

Dodam, że żaden pracownik nie otrzymuje chorobowego, gdyż szef zmienia grafik i twierdzi, że przecież i tak miałam w tym czasie wolne. Podobnie robi z wypowiedzeniem. Obowiązuje go powiedzmy 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, wiec go zachowuje, ale nie obstawia takiej osoby w ogóle w grafiku. O jakimkolwiek ekwiwalencie można również zapomnieć. Czy to jest zgodne z prawem?

Pozdrawiam,

D.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-12-30 20:45 przez konto usunięte

  Czy muszę odpracować dyżur?

  Pracuję w szpitalu. Zamieniłam dyżury z koleżanką, za zgodą kierownictwa. Niestety rozchorowałam się i byłam zmuszona wziąć L4 - nie mogłam przyjść na dyżur. Kierownictwo każe mi go oddać.
  Dodam, że dyżur zamieniłam miesiąc wcześniej, zamiana była naniesiona na grafik, godzinowo się wszystko zgadzał...

 • ewunia9491

  Dodano 2013-07-17 19:49 przez ewunia9491

  Czy w czasie trwania stażu zwolnienie lekarskie jest płatne?

  Jestem uczennicą drugiej klasy w technikum architektury krajobrazu. Teraz w wakacje zapisałam się na staż objęty programem UE. Pracodawca nie wywiązuje się z mojego programu pracy, nie zapewnił żadnych warunków socjalno-bytowych, nie przestrzega godzin pracy, mój dzienniczek zabrał mi gdyż stwierdzi...

 • aneta11

  Dodano 2016-11-14 15:39 przez aneta11

  Prawo pracy. Przez jaki czas można pracować na nocną zmianę?

  Witam,czy pracodawca ma prawo wysłać mnie 5. tydzień chodzenia pod rząd do pracy na zmiany nocne? Praca jest od 22-6 rano, po 8 godzin dziennie przez 5 dni.

 • GOSIASTEF23

  Dodano 2016-09-24 11:21 przez GOSIASTEF23

  Zamiana dyżurów a L4

  Witam!
  Jestem pielegniarką, pracuje w systemie pracy 12- godzinnym na noce i dnie. Dodam, że mamy 3-miesięczny okres rozliczeniowy. 31 sierpnia miałam mieć noc, ale zamieniłam się z koleżanką i ona mi ją wzięła, a ja miałam jej wziąć noc 8 września.
  Zostało to zaznaczone na grafiku - po czym zachoro...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-23 13:26 przez konto usunięte

  Jakie są obowiązki pracodawcy odnośnie ustalania grafiku i jego zmian bez zgody pracownika?

  Jakie obowiązki ma pracodawca przy typowo szpitalnym trybie pracy tzn. dyżury po 12 godz. uzupełniające 8 godz.? Mianowicie w pewnym szpitalu grafik potrafi być zmieniany nie tylko w ostatnich dniach poprzedzającego miesiąca, ale także w trakcie trwającego miesiąca, którego grafik dotyczy. Nie jest ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Sprzedaż / Obsługa klienta

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania