eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Urlop macierzyński a własna działalność gospodarcza


2019-10-15 09:37 autor: k83kinga

1 460 odsłon

Urlop macierzyński a własna działalność gospodarcza

Od stycznia 2016 roku prowadzę własną jednoosobową działalność gospodarczą i od prawie dwóch lat jestem na pełnym ZUS-ie. 5 października urodziłam dziecko. 14 października złożyłam wniosek do ZUS o zasiłek macierzyński i rodzicielski (łącznie od 5.10.2019 do 02.10.2020).

Chciałabym się dowiedzieć, co muszę zrobić teraz ze swoją działalnością aby po przyznaniu zasiłku nie płacić składek ZUS (społecznej i zdrowotnej), ponieważ na chwile obecną nie jestem wstanie pracować i uzyskiwać przychodów z mojej działalności w związku z tym, że zajmuje się nowo narodzonym dzieckiem.

Czy muszę zawiesić swoją działalność? Jeżeli tak, to kiedy to zrobić? Czy muszę złożyć deklaracje w ZUS o wypisanie mnie ze składek i kiedy powinnam to zrobić?

Bardzo proszę o poradę, w jaki sposób i w jakiej kolejności złożyć odpowiednie wnioski?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • asobus

  Dodano 2014-01-29 10:15 przez asobus

  Zasiłek macierzyński i rodzicielski w 2014

  Witam serdecznie,
  mam od roku zawieszoną działalność, a prowadzę ją od 2009 r. Na 30 sierpnia mam termin porodu. Czy mogę odwiesić działalność tak ponad miesiąc przed porodem płacąc najwyższe składki chorobowe i dostać wysoki zasiłek macierzyński?
  Słyszałam, że w czasie urlopu macierzyńskiego trzeba...

 • kobietkapracujaca

  Dodano 2014-01-29 22:31 przez kobietkapracujaca

  Zamknięcie działalności na macierzyńskim

  Witam,
  od 4 lat mam firmę jednoosobową, od 2 lat płacę te wyższe składki. Niedawno urodziłam dziecko i jestem na urlopie macierzyńskim. Z powodów osobistych muszę zamknąć działalność (nie zawiesić!!).
  Problem polega na tym, że mój mąż ma pole i automatycznie nie płacąc ZUS-u muszę opłacać KRUS. Czy ...

 • magzeb

  Dodano 2014-12-17 14:51 przez magzeb

  Czy można zawiesić działalność na zwolnieniu lekarskim?

  Witam, prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (sklep stacjonarny) od sierpnia. Zaszłam w ciążę i płacę maksymalny ZUS. W styczniu idę na zwolnienie lekarskie. Nie mam możliwości zatrudnienia kolejnej osoby, więc chcę sprzedawać przez internet.Czy mogę zamienić przed pójściem na chorobowe skle...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-19 11:07 przez konto usunięte

  Płatne chorobowe po macierzyńskim a własna działalność gospodarcza w 2014 roku

  Witam,
  jestem na jednoosobowej działalności od maja 2013 r. od początku płaciłam wysokie składki ZUS. Od października 2013 r. byłam na chorobowym, a od stycznia 2014 na urlopie macierzyńskim. Płatny urlop przysługuje mi do stycznia 2015, chcę się jednak zapytać, czy od stycznia 2015 r., jeśli przejd...

 • patrol3

  Dodano 2014-01-30 19:10 przez patrol3

  Działalność gospodarcza 2,5 roku i plany na ciążę

  Witam!
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od 2,5 roku. Mam plan na ciążę,  zastanawiam się czy składki do ZUS-u zwiększyć już teraz, czy wystarczy jak już będę w ciąży?
  Chodzi mi oczywiście o korzyści materialne w momencie, kiedy będę na macierzyńskim? Konkretnie przez ile miesięcy mam pł...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania