eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy można zawiesić działalność na zwolnieniu lekarskim?


2014-12-17 14:51 autor: magzeb

7 048 odsłon

Czy można zawiesić działalność na zwolnieniu lekarskim?

Witam,
 
prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (sklep stacjonarny) od sierpnia. Zaszłam w ciążę i płacę maksymalny ZUS. W styczniu idę na zwolnienie lekarskie. Nie mam możliwości zatrudnienia kolejnej osoby, więc chcę sprzedawać przez internet.

Czy mogę zamienić przed pójściem na chorobowe sklep stacjonarny na sprzedaż internetową? Czy mogę zawiesić tą działalność bez utraty chorobowego, a później zasiłku macierzyńskiego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-12 11:49 autor odpowiedzi: ZUS

  Sposób prowadzenia działalności gospodarczej, przed powstaniem niezdolności do pracy, nie ma wpływu na prawo do zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego. Wpływ na prawo do świadczeń może mieć zawieszenie działalności lub jej wykonywanie w okresie trwania niezdolności do pracy.

  W razie, jeżeli prawo do zasiłku chorobowego powstanie jeszcze w trakcie prowadzenia działalności lub w ciągu 14 dni od jej zawieszenia i trwać będzie nieprzerwanie, co najmniej 30 dni nie straci Pani prawa do zasiłku chorobowego. Jednakże, jeżeli urodzi Pani dziecko już po zawieszeniu działalności gospodarczej nie nabędzie Pani prawa do zasiłku macierzyńskiego.

  Musi Pani pamiętać też o tym, że w razie powstania niezdolności do pracy nie może Pani w tym okresie prowadzić swojej działalności nawet w formie sprzedaży internetowej. Bowiem działanie polegające na wykonywaniu działalności zarobkowej w okresie orzeczonej niezdolności do pracy lub wykorzystywanie zwolnienia niezgodnie z celem podlega sankcji zawartej w art.17 ustawy zasiłkowej. Tym samym, wykonywanie sprzedaży nawet w formie sprzedaży internetowej, w okresie choroby, może Panią pozbawić prawa do zasiłku chorobowego. Sprzedaż taką może Pani wznowić dopiero w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego, ponieważ sankcja zawarta w art.17 nie dotyczy zasiłku macierzyńskiego.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-01-11 13:24 autor odpowiedzi: Kosiar1

  Pytam z innej beczki - co dzieje się gdy w trakcie zwolnienia lekarskiego zawiesze działalność (czas zwolnienia 6tygodni) nie z zasiłkiem ale ubezpieczeniem zdrowotnym. Czy w trakcie trwania zwolnienia gdy zawieszę działlność na czas jego trwania tracę prawo do ubezpieczenia zdrowotnego czy nie ? Dodam że utraciłem po 30 dniach trawania zwolnienia - 28/11/2016 data rozpoczęcia zwolnienia, 1/12/2016 zawiesiłem działalność i utraciłem prawo do ubezpieczniea w 1/01/2017. I teraz z tytułu barku ubezpieczenia musiałem odwiesić działalność na czas przed ukończeniem zwolnienia lekarskiego. Do czego zmierzam - czy zawiesznie miało wpływ na utratę ubezpieczenia bo wydaje mi się że będąc na zwolnieniu lekarskim miałem ubezpiecznie z marszu gawarantowane przez ZUS/NFZ. Więc powinienem byćpod ochroną ubezpieczniea a tu wychodzi na to że wtrakcie jego trwania utraciłem ubezpiecznie i z tych względów musiałem działalność odwiesić 9/01/2017. Czy ubezpiecznie działa automatycznie znaczy jestm ubezpieczony po odwiesznieu działalności czy nie ? NIe chodzi mi i zasiłki bo to mnie nie interesuje ale ubzpiecznie.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Nata8585

  Dodano 2014-10-22 19:23 przez Nata8585

  Zasiłek chorobowy i macierzyński pod koniec 2014 roku

  Witam,chciałabym prosić o poradę, ponieważ mój mętlik w głowie wkrótce osiągnie apogeum ;) Prowadzę jednoosobową działalność od ponad 2 lat. Jestem w ciąży - termin porodu 2015 czerwiec. Składki chorobowej nie opłaciłam już za sierpień i wrzesień (czyli przerwa większa niż 31 dni).Następnie planuję ...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-10-16 19:36 przez konto usunięte

  Chorobowe i zasiłek macierzyński na działalność

  Witam,mam otwartą działalność od maja, jednocześnie byłam zatrudniona na pełny etat na kwotę 1600 zł brutto. Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Zrezygnowałam z etatu, aby móc opłacić wysokie składki.Jutro już mam rozwiązaną umowę o pracę, a dziś już zgłosiłam się do ZUS. Czy do 10 muszę zapłacić p...

 • kropla_78

  Dodano 2014-09-07 12:33 przez kropla_78

  Zawieszenie działalności i ponowne wznowienie a wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

  Witam,
  prowadzę działalność gospodarczą od 5 lat, ale w styczniu i lutym 2014 r. była ona zawieszona. Płacę składki od minimalnej podstawy 2247,60 zł. Jestem w ciąży i planuję iść na zwolnienie.
  Czy w takim razie ZUS wyliczy mi chorobowe z ostatnich 12 miesięcy czy z 6 - od momentu wznowienia działa...

 • melisana9

  Dodano 2014-08-23 10:27 przez melisana9

  Chorobowe w ciąży i urlop macierzyński

  Witam,
  jestem w ciąży w 3. miesiącu. Mamy działalność gospodarczą, która jest zawieszona od roku. Działalność jest na męża, on ma zatrudnienie z tytułu umowy o pracę na stałe. Ja nie miałam działalności na siebie od 6 lat.
  Czy mogę teraz otworzyć na siebie od września i zadeklarować wysokość przycho...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-12-17 14:12 przez konto usunięte

  Ciąża a działalność gospodarcza. Co zrobić żeby dostać korzystne zasiłki?

  Witam,mam pytanie bo nie wiem, co powinnam dokładnie zrobić. Od lipca prowadzę działalność gospodarczą, jestem na tym najniższym ZUS-ie, kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży.Czy mogę w tej sytuacji przejść na wyższy ZUS, albo zwiększyć tylko składkę chorobową, czy zawieszać działalność...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania