eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Praca na etacie i działalność gospodarcza na rzecz tego samego pracodawcy


2017-08-31 21:02 autor: ZBigniew

5 473 odsłon

Praca na etacie i działalność gospodarcza na rzecz tego samego pracodawcy

Witam,

jak wygląda sprawa składek ZUS w sytuacji, kiedy jestem zatrudniony na etacie z wynagrodzeniem powyżej minimalnego i chcę rozpocząć działalność gospodarczą i wykonywać usługi na rzecz obecnego pracodawcy ale w zakresie zupełnie innym niż ten ujęty w umowie o pracę? 

Wiem, że w sytuacji etat plus działalność obowiązuje mnie tylko składka chorobowa ok. 297 zł. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji, czy tak będzie to również wyglądać przy opisanej wyżej sytuacji.

Proszę o odpowiedź lub podesłanie odnośnika do przepisu regulującego to zagadnienie.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-09-07 07:44 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    art. 9 us. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Innych regulacji nie ma
    Osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 (tutaj mamy umowę o pracę), 3, 10, 18a, 20 i 21, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (czyli np. z działalności gospodarczej), są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów, z zastrzeżeniem ust. 1a.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania