eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Formularz A1 a praca za granicą i działalność


2017-07-02 16:27 autor: gubx

3 526 odsłon

Formularz A1 a praca za granicą i działalność

Witam serdecznie,

potrzebuję pilnie pomocy w następującej kwestii. 

Sprawa:

Przez rok prowadziłam własną jednoosobową działalność w Polsce i opłacałam składki ZUS, a po roku od założenia działalności wyjechałam do jednego z krajów UE (Hiszpania), gdzie podjęłam równocześnie pracę na umowę w jednej z hiszpańskich firm. W takiej sytuacji mam, więc prawo o wystąpienie do hiszpańskiego odpowiednika ZUS o wydanie mi formularza A1, który później przedstawię przed polskim ZUS-em w celu zwolnienia mnie z opłacania składek ZUS w Polsce. 

Proszę o odpowiedź na pytanie:

Czy w takiej sytuacji Hiszpania ma prawo do zmuszenia mnie do zgłoszenia własnej działalności w Hiszpanii i nałożenia na mnie hiszpańskich składek ZUS z racji prowadzenia własnej działalności gospodarczej? Chciałam wspomnieć, że z racji podjęcia pracy w Hiszpanii, płacę już składki ZUS w Hiszpanii. Czy w takim razie hiszpański ZUS ma prawo do egzekwowania ode mnie podwójnych składek ZUS: z racji podjęcia tam pracy oraz z racji prowadzenia własnej działalności gospodarczej?

Jestem zainteresowana wystawianiem faktur z polskim numerem VAT, a nie hiszpańskim, poza tym moja działalność posiada aktywny numer VAT, z PL przed numerem, co można zweryfikować na stronie VIES. Hiszpania upiera się, że powinnam opłacać składki ZUS w Hiszpanii z racji prowadzenia własnej działalności gospodarczej, gdyż mieszkam w Hiszpanii. 

Jeśli faktycznie tak jest, to nie rozumiem jaki jest cel wydania formularza A1? Bo jeśli formularz ten zwalnia mnie z płacenia składek ZUS w Polsce, to nonsensem jest płacenie ich z tytułu własnej działalności w Hiszpanii, gdyż są wyższe.

Proszę o odpowiedź. 

Pozdrawiam i dziękuję

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • koperek82

  Dodano 2018-12-26 21:54 przez koperek82

  Faktura VAT. Jak wystawić zaległą fakturę?

  Witam, pracowałem na przełomie czerwca/lipca w Niemczech jako jednoosobowa działalność gospodarcza i wykonywałem remont restauracji, Polak był moim zleceniodawcą. Po skończeniu pracy kazał mi czekać z wystawieniem faktury do momentu aż otrzyma pieniądze, wszystko wydłużyło się w czasie, zmienił swoj...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-12-09 15:03 przez konto usunięte

  Wyprowadzenie mieszkania z ewidencji działalności gospodarczej na cele prywatnego najmu

  Dzień dobry,
  prowadzę jednoosobową pozarolniczą działalność gospodarczą, jestem podatnikiem VAT, rozliczam podatek dochodowy w formie podatku liniowego 19%, prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Kilka lat temu nabyłem z małżonką mieszkanie. W 2014 roku mieszkanie to zostało wciągnięte do działal...

 • Energy

  Dodano 2015-04-30 16:19 przez Energy

  Młody przedsiębiorca. Czy mogę normalnie wystawiać fakturę VAT?

  Założyłem niedawno firmę, kod PKD 46.90.z na zasadach ogólnych, płace normalnie składki ZUS.Moje pytanie: czy mogę normalnie wystawiać fakturę VAT?

 • piotr.sw

  Dodano 2014-09-03 17:14 przez piotr.sw

  Jak wyliczać faktury w jednoosobowej działalności?

  Witam wszystkich,
  mam pewnie pytanie - mam nadzieję, że ktoś mi pomoże. Pracuję na etacie w formie umowy o pracę, dodatkowo mam kilka umów zleceń.
  Myślę nad założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, do której przeniosę wszystkie umowy zlecenia i zamiast tych umów będę wystawiał fakturę VAT...

 • mary504

  Dodano 2019-03-11 17:24 przez mary504

  Faktura bez danych nabywcy

  Mąż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą nas zasadach ogólnych. Za sprzedaż wyprodukowanych przedmiotów wystawia fakturę (VAT: ZW art. 113 ust. 1 i 9). Niejednokrotnie ma problem z uzyskaniem danych do wystawienia faktury. Czy można wystawić fakturę bez danych nabywcy?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania