eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Kobieta w ciąży - umowa o pracę oraz prowadzenie własnej działalności


2017-04-25 12:29 autor: farrugia

2 147 odsłon

Kobieta w ciąży - umowa o pracę oraz prowadzenie własnej działalności

Witam,

jestem w ciąży: jestem zatrudniona na umowę o pracę w zakładzie pracy oraz dodatkowo prowadzę własną działalność i w związku z tym mam kilka pytań:

- Czy podczas zwolnienia lekarskiego w zakładzie pracy muszę opłacać ubezpieczenia społeczne z działalności, czy tak jak dotychczas tylko ubezpieczenie zdrowotne?

- Czy podczas urlopu macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę mogę dalej prowadzić swoją działalność, oraz czy będę wtedy zobowiązana do opłacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne, czy ponownie tylko tak jak dotychczas ubezpieczenie zdrowotne?

Dziękuję za odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2017-04-25 12:30

W drugim pytaniu wkradł się błąd, tutaj poprawna wersja: Czy podczas urlopu macierzyńskiego z tytułu umowy o pracę mogę dalej prowadzić swoją działalność oraz czy będę wtedy zobowiązana do opłacenia składek na ubezpieczenie społeczne, czy ponownie tylko tak jak dotychczas ubezpieczenie zdrowotne?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-04-26 06:17 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

  Podczas zwolnienia i macierzynskiego tylko skladki zdrowotne.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kin311

  Dodano 2015-09-26 18:14 przez kin311

  Działalność gospodarcza, umowa o pracę a ciąża

  Dzień doby, mam pytanie. Co dzieje się w następującym przypadku: prowadzona jest działalność gospodarcza, gdzie opłaca się tylko ubezpieczenie zdrowotne bez ubezpieczenia spełecznego. Podstawowym źródełm dochodu jest praca na umowę o pracę - pracodawca opłaca składki.Jak liczone jest L4 w ciąży oraz...

 • KaPy

  Dodano 2015-03-10 18:56 przez KaPy

  Co z macierzyńskim i chorobowym?

  Witam,obecnie przebywam na urlopie macierzyńskim, prowadzę własną działalność, opłacałam składki ZUS i teraz także opłacam co miesiąc ubezpieczenie zdrowotne. Chciałabym zajść w drugą ciążę i od razu pójść na L4, a później po porodzie na macierzyński.Czy ZUS będzie płacił mi chorobowe i później maci...

 • hubbal

  Dodano 2015-02-05 21:51 przez hubbal

  Zwolnienie lekarskie a prowadzenie działalności

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą od ponad roku, obecnie przebywam na uropie macierzyńskim. Ponieważ moje pierwsze dziecko choruje, staramy się o drugie dziecko by dokonać przeszczepu komórek macierzystych, które zostaną pobrane z krwi pępowinowej. Proszę o informację, kiedy mogę przejść na zwo...

 • kamulek87

  Dodano 2016-01-18 11:33 przez kamulek87

  Etat i działalność a zwolnienie lekarskie

  Dzień dobry,
  pracuję na etacie a dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (opłacam tylko składki zdrowotne).Jestem w ciąży i prawdopodobnie za kilka dni z powodów zdrowotnych będę musiała przejść na zwolnienie lekarskie.
  W najbliższych dniach planuję zawiesić działalnośćz terminem od ...

 • viinga

  Dodano 2014-10-23 12:48 przez viinga

  Zwolnienie lekarskie w pracy a działalność gospodarcza

  Witam,
  jestem zatrudniona na etacie oraz prowadzę własną działalność gospodarczą. W chwili obecnej jestem w ciąży i chcę iść na zwolnienie lekarskie.
  Czy mogę w trakcie zwolnienia lub urlopu macierzyńskiego wykazywać przychody z działalności gospodarczej? Z tytułu prowadzenia działalności gospodarcz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Emeryt z własną firmą. Czy musi opłacać składki ZUS?

  Emeryt z własną firmą. Czy musi opłacać składki ZUS?

  Coraz więcej emerytów decyduje się pracować albo prowadzić własną firmę. Czy prowadzący działalność emeryci płacą z tego tytułu składki ZUS? Które składki są obowiązkowe, a z jakich są zwolnieni?

 • Masz firmę? Pamiętaj złożyć ZUS DRA

  Masz firmę? Pamiętaj złożyć ZUS DRA

  Z początkiem maja (2.05) upłynął termin na składanie zeznań podatkowych za 2022 rok. Dla przedsiębiorców to jednak nie koniec formalnych rozliczeń. Wraz z końcem roku składkowego wszyscy prowadzący firmę są zobowiązani przygotować ...

 • Mały ZUS plus 2021: już można się zgłaszać

  Mały ZUS plus 2021: już można się zgłaszać

  Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku korzystać z małego ZUS plus, mogą już składać odpowiednie dokumenty. Należy to zrobić do 1 lutego 2021 roku.

 • Jak obliczyć mały ZUS? Jest specjalny kalkulator

  Jak obliczyć mały ZUS? Jest specjalny kalkulator

  Liczysz na mały ZUS, ale nie jesteś pewien, czy możesz z niego skorzystać? Z pomocą przyjdzie ci kalkulator udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na stronie internetowej eSkladka.pl.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania