eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zasiłek macierzyński i zwolnienie przedsiębiorcy 2017


2017-02-22 10:53 autor: patkak1

6 958 odsłon

Zasiłek macierzyński i zwolnienie przedsiębiorcy 2017

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, ale tylko i wyłączenie ze względu na to, że wymusił tą formę zatrudnienia pracodawca, a więc pracuję normalnie jak na etacie, tylko nie mam związanych z tego tytułu zatrudnienia przywilejów typu płatne zwolnienie i urlop.

W styczniu minęły 4 lata od rozpoczęcia działalności. Składki płacę oczywiście podstawowe. Obecnie jestem w 4. miesiącu ciąży nieplanowanej, i jestem w kropce bo mam kredyt mieszkaniowy na głowie, a z dzidziusiem zostanę prawdopodobnie sama. W związku z tym byłbym wdzięczna gdyby mogła mi Pani udzielić odpowiedzi na kilka pytań, bo nie ukrywam, że jestem przerażona.

1. Czy opłaca się w moim przypadku płacić teraz wyższe składki ZUS, jeśli tak to ile one obecnie wynoszą?

2. Jak mam obliczyć kwotę, którą dostanę na zwolnieniu, ponieważ wiem, że w moim przypadku nie dam rady pracować do końca ciąży. I jak obliczyć macierzyński?

3. Czy po przejściu na urlop macierzyński będę musiała opłacać składkę zdrowotną i czy nie lepiej w takiej sytuacji działalność na ten okres zawiesić, bądź zlikwidować?

4. Ile czasu trwa urlop macierzyński dla przedsiębiorcy?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania