eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Przedawnione składki na ubezpieczenie


2016-12-26 20:40 autor: Kate117

1 276 odsłon

Przedawnione składki na ubezpieczenie

Dostałam od ZUS pismo, w którym jest treść:

ZUS zgodnie z ustawą 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych wzywa do wyjaśnienia: nieprawidłowości w dokumentach ubezpieczeniowych za okres 01.11.2005 do 15.07.2007 (brak zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń z tytułu działalności gospodarczej - z tytułu zatrudnienia na umowę agencyjną nie osiągała Pani co najmniej 60% przeciętnego wynagrodzenia) w terminie siedmiu dni od daty otrzymania niniejszego pisma.

Nie byłam jeszcze w ZUS-ie, ponieważ właśnie dostałam pismo. Zastanawiam się czy w tym przypadku jest możliwość przedawnienia (przynajmniej częściowego) lub abolicji. Działalność prowadziłam od 08.2004 r do 08.2007 r. Rozumiem, że w międzyczasie wzrosła kwota płacy minimalnej, a mnie nie przyszło do głowy, żeby to sprawdzać wszystko co trzeba (w moim przekonaniu) i po konsultacjach w urzędach, robiłam w terminie, a nawet przed terminem.

Pracowałam na umowę zlecenie i firma odprowadzała składki ZUS i po konsultacjach w ZUS-ie otrzymałam informacje, że mogę płacić tylko składkę zdrowotną, prowadząc działalność gospodarczą. Nie wiem co robić? Czy iść do ZUS-u zaraz po świętach czy po nowym roku? Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie (już i tak jest po 7-dniowym terminie zgłoszenia się do urzędu).

Korespondencja przyszła drogą zwykłą, pod adres, gdzie bywam raz na jakiś czas. Wczoraj dopiero przeczytałam i zastanawiam się czy Państwo również zajmujecie się takimi sprawami? Czy powinnam udać się do ZUS-u we wtorek? Czy mam jakieś szanse na pozytywne rozwiązanie tej sprawy, np. przedawnienie zgodnie z ustawą z 2012 r.? 

Pozdrawiam,
Katarzyna

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-04-02 02:17 przez konto usunięte

  Własna firma, zlecenie i szkoła

  Witam,
  chciałabym dowiedzieć się czegoś odnośnie składek ZUS dla młodych przedsiębiorców, którzy się uczą i ponadto mają umowy zlecenie.
  Otóż otworzyłam niedawno firmę i jednocześnie jestem zatrudniona na umowę zlecenie w innej. Do tego uczę się i mam 23 lata.
  Moje pytanie, czy ZUS który muszę płaci...

 • ela.ale1

  Dodano 2014-01-09 16:56 przez ela.ale1

  Działalność gospodarcza, umowa zlecenie a składki społeczne

  Od lat prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki społeczne bez składki zdrowotnej, ponieważ jestem na karcie podatkowej i otrzymuję rentę, której dochód nie przekracza 50% najniższej krajowej.
  Od 27.11.2013 r. do 24.12.2013 r. byłem zatrudniony na umowę zlecenia, gdzie otrzymałem wynagrodze...

 • dadzik

  Dodano 2014-02-18 21:58 przez dadzik

  Składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne w KPiR?

  Dzień dobry,
  otworzyłam działalność gospodarczą z dotacji z PUP. Póki co, nie mam żadnego dochodu i tu powstaje pytanie: jak mam wpisać składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne? Czy wpisać składki na ubezpieczenie społeczne w KUP i czy będę je mogła zaliczyć jako stratę, czy nie, ponieważ nie ...

 • dekoriada

  Dodano 2013-12-25 11:10 przez dekoriada

  Jak rozliczać z podatkiem składki na ubezpieczenie zdrowotne?

  Witam, 
  znalazłam taki zapis, że składki na ubezpieczenie społeczne zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów, wpisujemy do kol. 13 pod datą ich zapłaty, a składki na ubezpieczenie zdrowotne odejmujemy od podatku.
  I moje pytanie: prowadzę działalność niecały rok i do tej pory ponosiłam stratę, nie p...

 • macze44

  Dodano 2014-02-21 17:36 przez macze44

  Rozliczenie z US za 2013 rok przy umowie o pracę i własnej działalności gospodarczej

  Witam,
  od stycznia do kwietnia 2013 byłam zatrudniona w oparciu o umowę o pracę. Otrzymałam od pracodawcy PIT-11. Od maja do grudnia 2013 prowadziłam działalność gospodaraczą. Książkę przychodów i rozchodów prowadzę za pośrednictwem "biura internetowego"(wfirma.pl). Każdego miesiąca wykazywałam stra...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania