eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Praca na urlopie wychowawczym a założenie działalności gospodarczej


2016-10-18 15:17 autor: kurdelekserdelek

2 608 odsłon

Praca na urlopie wychowawczym a założenie działalności gospodarczej

Witam,

jestem nauczycielką w publicznym przedszkolu. W marcu 2017 roku kończy mi się roczny urlop macierzyński. Zamierzam tuż po nim wybrać zaległy urlop wypoczynkowy (co wypadnie mniej więcej do połowy maja). Chciałabym wrócić do pracy na 1/2 etatu (bądź troszkę więcej), tuż po urlopie wypoczynkowym albo od 1 września.

Jednocześnie chciałabym, aby syn poszedł do żłobka, kiedy będę pracowała te 1/2 etatu, ponieważ nie mam go z kim zostawić. Jako, że jestem także nauczycielem języka obcego, to rozważam założenie działalności gospodarczej i udzielanie popołudniami lekcji (mąż byłby wtedy z dziećmi).

I teraz mam kilka pytań:

1. Czy powrót do pracy na 1/2 etatu może być uzgodniony z pracodawcą (powiedzmy za obopólną zgodą)? Czy daje mi to jakieś szersze/węższe możliwości niż "zażądanie" od pracodawcy obniżenia wymiaru godzin w ramach urlopu wychowawczego? Czy w ogóle coś takiego istnieje i jest różnica?

2. Czy jeśli etat zostanie obniżony do 1/2 na mój wniosek (z racji chęci opieki nad dzieckiem), to dziecko może jednocześnie pójść do żłobka (najlepiej publicznego)?

3. Czy pracując na 1/2 etatu (umowa o pracę) mogę otworzyć działalność gospodarczą? Jak to się ma do opłacania składek przez mojego pracodawcę (przedszkole). Ile by one wynosiły miesięcznie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-10-18 16:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Składa Pani wniosek o obniżenie etatu maksymalnie na 12 miesięcy i jest to dla pracodawcy wiążące. Nie wiem o co chodzi Pani więcej w punkcie pierwszym, więc nie będę komentował " więcej mozliwości". Dziecko może iśc do żłobka, nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Może tez Pani zacząć własną DG. Pracodawca opłaca wszystkie składki za Panią a zarejestrowanie przez Panią DG nie zwalnia go z niczego, prawie z niczego. To Pani poniesie koszty prowadzenia działalności.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-10-18 18:55 autor odpowiedzi: kurdelekserdelek

  Dziekuje za odpowiedz. Moze niejasno to ujelam w pkt 1. Mialam na mysli czy bedzie dla mnie jakas roznica miedzy zawnioskowaniem o 1/2 etatu a ustaleniem z pracodawca po prostu, ze wracam do pracy na 1/2 etatu. Po zawnioskowaniu etat zmniejszy sie o polowe na maksymalnie 12 miesiecy, a jesli zmienimy to tak po prostu umową, to bedzie to na stałe. Czy są jeszcze jakieś różnice?
  I druga wątpliwość: załóżmy, ze pracuje na 1/2 etatu przez dwa lata i mam Dg. Po dwoch latach rezygnuje z pracy na umowe. Czy moge wtedy skorzystac z preferencyjnych stawek ZUS dla mojej DG?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Izabela151

  Dodano 2015-09-18 11:44 przez Izabela151

  Zwolnienie z pracy a ciąża

  Będę wdzięczna za udzielenie fachowej odpowiedzi.Otóż aktualnie przebywam na urlopie macierzyńskim, potem chcę iść na zaległy wypoczynkowy i na wychowawczy, bądź pójść do pracy. Nie wiem jeszcze - zastanawiamy się z mężem nad kolejnym dzieckiem.Moje pytanie jest następujące: co w sytuacji gdy wrócę ...

 • Anekxyz

  Dodano 2015-04-14 10:29 przez Anekxyz

  Urlop wypoczynkowy a zmniejszenie etatu po rocznej nie obecności

  Witam,
  chciałabym się dopytać czy po wykorzystaniu w całości urlopu rodzicielskiego (czyli po rocznej nie obecności) i pójściu na dodatkowy zaległy urlop wypoczynkowy, będę mogła zmniejszyć sobie etat np. na 7/8 u pracodawcy i czy będę chroniona później przez rok przed zwolnieniem? Z góry dziękuję z...

 • RILLOTH

  Dodano 2014-01-08 18:29 przez RILLOTH

  Wynagrodzenie na L4 w ciąży po urlopie wychowawczym

  Witam,
  mimo przejrzenia wielu stron, nie mam wciąż odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, stąd moja prośba o pomoc.
  W mojej firmie zatrudniona jestem od 2009 roku na czas określony. Pierwsze na pełen etat, następnie zmiana na 1/2 etatu, a to znowu powrót na cały etat. W 2011 roku zaszłam w ciążę, będ...

 • magdro

  Dodano 2013-12-11 10:58 przez magdro

  Wzór prośby o zmianę pełnego etatu na pól etat w ramach urlopu wychowawczego

  Mam pytanie: czy istnieje wzór prośby o zmianę pełnego etatu na pół etat w ramach urlopu wychowawczego?
  Z góry dziękuję.

 • brzala

  Dodano 2013-09-30 09:23 przez brzala

  Praca na urlopie macierzyńskim i wychowawczym

  Dzień dobry,
  od 1 maja 2013 roku jestem na rocznym urlopie macierzyńskim do 29 kwietnia. Formalnie pracuję jako nauczyciel. Czy po upływie tego urlopu, mogę iść na urlop wypoczynkowy zaległy i bieżący a potem na roczny wychowawczy?
  I drugie pytanie. Czy na urlopie macierzyńskim, wychowawczym mogę po...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania