eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Rozliczanie składek ZUS


2016-01-03 01:05 autor: titan

1 825 odsłon

Rozliczanie składek ZUS

Zdecydowałem się założyć własną firmę i z pewnym przerażeniem patrzę na stopień skomplikowania wszystkich rzeczy. Na razie zmarnowałem już kilka dni na czytanie o przepisach i końca nie widać.

Z tego co się zorientowałem składki ZUS można rozliczyć dwojako:

- jako odliczenie od dochodu LUB - jako koszt uzyskania przychodu

Ale odnośnie składki zdrowotnej 7,75% podstawy można odliczyć od podatku. Nie można tej wartości ani odliczyć od dochodu, ani wpisać jako koszt uzyskania przychodu.

Czym się różnią te 3 sposoby służące temu samu (obniżaniu podatków)? W jaki dokładni sposób odlicza się tę składkę zdrowotną? Czyli 7,75% podstawy odlicza od podatku? Czy nie prościej byłoby rozliczać wszystko tak samo?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-01-04 09:20 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Najpierw składki społeczne
  Wybór jest tylko przy opodatkowaniu skalą bądź podatkiem liniowym. Przy ryczałcie stosuje się jedynie odliczenie od przychodu (jako że nie ma kosztu). Efekt finalny jest rzeczywiście taki sam. Bez względu na to, czy składki zaliczymy do kosztów, czy też odliczymy od dochodu, podatek ulegnie zmniejszeniu o tę samą wartość.

  Pewne różnice widać na etapie rocznego PIT-a.
  Po pierwsze w przypadku straty podatkowej, składki zaliczone do kosztów powiększają tę stratę, dzięki czemu przedsiębiorca może rozliczyć je w przyszłych latach (jako odliczenie straty od dochodu).
  W przypadku potraktowania ich jako odliczenie od dochodu, przy stracie składki te przepadną (chyba że przedsiębiorca uzyskuje inne przychody/dochody, gdzie mogłyby zostać odliczone).

  Po drugie - ulga na dzieci - a dokładniej jej zwrot ponad podatek. Pod uwagę bierze się składki odliczone od dochodu. Jeżeli wleciały do kosztów, przy dodatkowym zwrocie z ulgi na dzieci ich wartość nie będzie brana pod uwagę.

  Ubezpieczenie zdrowotne
  Do ZUS wpłacamy określoną kwotę składki na ubezpiecznie zdrowotne. w 2015 r. była to kwota 279,41 zł (chodzi oczywiście o przedsiębiorców). Jest to nic innego, jak 9% z podstawy naliczenia tej składki, czyli 3104,57 zł.
  Odliczyć możemy od podatku natomiast jedynie 7,75% podstawki naliczenia tej składki, czyli 3104,57 x 7,75% = 240,60 zł

  Odliczenie od podatku polega na tym, że wartość tego odliczenia to kwota, o którą faktycznie zapłacimy mniej podatku. Czyli gdy tutaj odliczamy 240 zł, to o tyle spada podatek płacony do urzędu skarbowego.

  W przypadku odliczeń od dochodu realna oszczędność wynosi: kwota odliczenia x stosowana stawka podatku.

  Załóżmy dla przykładu, że zapłaciliśmy 700 zł składek na ubezpieczenie emerytalno rentowe a podatek dochodowy płacimy wg stawki 18%.
  Dokonując tego odliczenia podatku zapłacimy mniej o: 700 x 18% = 126 zł (mimo że do ZUS zapłaciliśmy 700 zł).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • guzik

  Dodano 2016-03-02 11:00 przez guzik

  Jak obliczyć podatek zryczałtowany 3%, jeśli rozpoczynam działalność i jestem na emeryturze?

  Jestem na emeryturze. Od 1.03.2016 roku zarejestrowałam działalność gospodarczą i jestem na ryczałcie 3%. Nie wiem, jak obliczyć podatek od przychodów pomniejszając o kwotę składki zdrowotnej, którą będę płaciła do ZUS?Będę wdzięczna za odpowiedź.Z poważaniem,Z.S.

 • katannoname

  Dodano 2015-07-03 14:33 przez katannoname

  Wysokość wynagrodzenia na samozatrudnieniu

  Witam Muszę podjąć decyzję, jakiej wysokości składki mam płacić na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz fundusz pracy i interesuje mnie, według jakiego wzoru oblicza się wysokość wynagrodzenia w zależności od w/w opłat, tak abym w razie zwolnienia mógł ocenić, jaką kwotę otrzymam.
  Z...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-01-20 18:45 przez konto usunięte

  Składki ZUS za 2015 rok

  Czy wiadomo jest jakie składki "niski ZUS" będą obowiązywały w 2015 roku dla podatku ryczałtowego? Proszę powiedzieć, ile procent składki zdrowotnej będzie można odliczyć 279,41 to jest 9%.

 • ardnas

  Dodano 2014-11-19 09:52 przez ardnas

  Jestem w 3 trymestrze ciąży i chcę założyć własną działalność

  Witam,będąc w ciąży zaczęłam robić produkty hand made i zebrało mi się kilka chętnych do zakupu. Chciałam się zapytać, czy jakbym założyła teraz działalność gospodarczą (poród planowany na 5 lutego), to będzie źle? Jestem świeżo po studiach, obroniłam się w październiku i nie wiem czy mogę założyć d...

 • 9mmm0

  Dodano 2017-12-19 23:37 przez 9mmm0

  Ryczałt ewidencjonowany źle wyliczony

  Witam,prowadzę działalność gospodarczą. Co miesiąc płacę ryczałt, jednak uświadomiłam sobie, że błędnie ją obliczyłam. Powinnam pomniejszyć ryczałt o 7,75% składki zdrowotnej.Natomiast ja ujmowałam całą składkę. Robiłam tak od początku roku. Czy można to odkręcić? Np. dopłacić brakujący ryczałt za p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania