eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy?


2015-11-10 19:33 autor: 123Gosia3

1 646 odsłon

Czy przysługuje mi zasiłek chorobowy?

Błagam pilne!

Do 31 października br. byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony.
Od tej daty do 10 listopada br. jestem na zwolnieniu lekarskim. W związku z art. 13 pkt.1 - nie przysługuje mi zasiłek chorobowy, ponieważ od kilku miesięcy przebywam na rencie z tytułu częściowej niezdolności do pracy.

Dodatkowo mam zawieszoną działalność gospodarczą od 2 lipca (niski ZUS). Czy w związku z pkt. 2 art. 13 również nie mam możliwości pobierania zasiłku chorobowego, po odwieszeniu działalności gospodarczej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-11-11 08:59 autor odpowiedzi: Jowita

    Zgodnie z art. 13 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy z tytułu niezdolnosci do pracy nie przysługuje osobie która ma ustalone prawo do emerytury i renty z tytułu niezdolności do pracy.

    Po ustaniu zatrudnienia należy wypełnić ZUZ Z-10 oświadczenie w związku z uzyskaniem zasiłu po ustaniu zatrudnienia.

    123Gosia3 skomentował/a odpowiedź 2015-11-11 16:32

    no tak w ,,normalnych" okolicznościach, tj. gdybym nie pobierała renty chorobowej, to druk ZUZ Z-10. A co kiedy pobieram rentę? Też przysługuje mi zasiłek chorobowy w związku z wygaśnięciem umowy o pracę i posiadanym zwolnieniem lekarskim??

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-11-11 17:08 autor odpowiedzi: Jowita

    Uprawnienie do renty chorobowej wyklucza zasiłek chorobowy.

    123Gosia3 skomentował/a odpowiedź 2015-11-11 19:31

    jeszcze mam jedno pytanie: ponieważ j.w. pisałam stosunek pracy wygasł 31 października br. i nie przysługuje mi prawo do zasiłku chorobowego (renta), czy podjęcie pracy w ciągu 30 dni od daty daje możliwość pójście na zwolnienie od pierwszego dnia zatrudnienia? Dodam że mój staż pracy jest większy niż 10 lat. Czy kontynuowanie zwolnienia od 31.10 do 30.11 daje mi jakieś dodatkowe potencjalne możliwości?

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 1 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania