eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Własna działalność a ciąża


2015-07-07 10:13 autor: IZI4

3 759 odsłon

Własna działalność a ciąża

Witam serdecznie,

prowadzę własną działalność i jestem w 8. tygodniu ciąży. Muszę iść jak najszybciej na zwolnienie. Działalność prowadzę sama, to mały sklepik i nie mam zatrudnionych osób, więc co mam zrobić?

Księgowa mi doradziła, że nie ma innej opcji i mam zamknąć działalność i iść na kuroniówkę... Jak to? Tyle lat prowadzę działalność i mam zostać bez środków do życia?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-07 10:35 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  może Pani ustanowić pełnomocnika (najlepiej męża), który zajmie sie firmą a Pani otrzyma zasiłek z ZUS na L4. Już po urodzeniu dziecka,  na zasiłku macierzyńskim nie ma przeszkód, by go pobierac i jednocześnie prowadzić działalność.

  Rada księgowej pozbawi Panią zasiłku.

  Jest jeszcze jedna możliwość - idzie pani na L4 i zawiesza działalność. Sklep nie funkcjonuje, nie płaci Pani ZUS (skladki zdrowotnej, którą trzeba płacic na dzialalności również w czasie pobierania zasiłku na  L4 i zas. macierzyńskiego) i odwiesi Pani działalność po urodzeniu - w dogodnym dla siebie momencie. Uprawnień do zasiłku chorobowego nie traci Pani, pod warunkiem zachowania ciągłości L4.
  pozdrawiam

  IZI4 skomentował/a odpowiedź 2015-07-07 10:47

  A trzeba zawieszac działalnosc?

  IZI4 skomentował/a odpowiedź 2015-07-07 10:52

  czy jak zawiesze dzialalnosc i sklep nie bedzie funkcjonowal a ja bede przebywala na zwolnieniu to czy bede otzrymywala zasilek?

  Renata Naworol rozwiązuje problemy pracodawców, doradztwo i szkolenia BHP outsourcing kadrowo - płacowy legalizacja pracy cudzoziemców i-bhp.com.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • melisana9

  Dodano 2014-08-23 10:27 przez melisana9

  Chorobowe w ciąży i urlop macierzyński

  Witam,
  jestem w ciąży w 3. miesiącu. Mamy działalność gospodarczą, która jest zawieszona od roku. Działalność jest na męża, on ma zatrudnienie z tytułu umowy o pracę na stałe. Ja nie miałam działalności na siebie od 6 lat.
  Czy mogę teraz otworzyć na siebie od września i zadeklarować wysokość przycho...

 • Acha

  Dodano 2020-06-18 00:14 przez Acha

  Zajście w ciążę podczas sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem

  Dzień dobry, Jestem osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. W tym momencie mam działalność zawieszoną w związku z urlopem macierzyńskim.
  Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego planuję przejść na urlop wychowawczy (osobistą opiekę nad dzieckiem). Proszę o informację na co mogę liczyć j...

 • mampytan100

  Dodano 2016-12-26 23:34 przez mampytan100

  Przywileje w czasie ciąży, a działalność gospodarcza

  Prowadzę działalność gospodarczą od marca 2012. Dwa lata płaciłam obniżone składki, a od marca 2014 normalne. Od 10.09 do 30.11.2016 miałam zawieszoną działalność. Od 1.12.2016 działalność wznowiłam. Istnieje możliwość, że jestem w ciąży - na jakie "przywileje" mogę liczyć? To znaczy, gdyby lekarz (...

 • ewa_2706..

  Dodano 2014-05-06 16:48 przez ewa_2706..

  Urlop wychowawczy, działalność a ciąża

  Witam,
  obecnie przebywam na urlopie wychowawczym, dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą. Pod koniec miesiąca zamierzam zawiesić bądź zamknąć działalność, ponieważ zaszłam w drugą ciążę.
  Moje pytanie brzmi: jeśli po zamknięciu działalności przedstawię w zakładzie pracy L4, to czy dostanę jakieś ...

 • genowefa4

  Dodano 2015-06-10 13:58 przez genowefa4

  Ciąża, zwolnienie z pracy i założenie firmy. Kiedy mogę iść na płatne L4?

  Pracowałam na umowę o pracę około 36 dni i poszłam na chorobowe (ciąża), które trwało 3 miesiące. Równo po tym okresie zwolniłam się i chcę założyć działalność gospodarczą. Moje pytanie: czy po jednym pełnym miesiącu opłacania składek społecznych (w tym dobrowolne chorobowe), mogę iść na płatne chor...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania