eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Osoba współpracująca a zasiłek macierzyński


2015-03-09 12:38 autor: Kamsta7

3 228 odsłon

Osoba współpracująca a zasiłek macierzyński

Witam,

moje pytanie, będzie dotyczyło "osoby współpracującej". Moja sytuacja wygląda tak. Jestem w 5. miesiącu ciąży, pracując nie posiadałam żadnej umowy o pracę, z tego względu nie przysługuje mi zasiłek macierzyński. Mam 22 lata, mieszkam w jednym gospodarstwie z rodzicami, mama posiada własną działalność gospodarczą, jednoosobową.

Czy będąc jej córką, mając takie samo zameldowanie, zatrudniając mnie w swojej firmie jako osoba współpracująca, mama będzie płaciła ZUS, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe przez 90 dni, czy wtedy będzie należał mi się po tym okresie zasiłek macierzyński, gdy pójdę na zwolnienie lekarskie z tytułu ciąży po tych 90 dniach?

I jeszcze pytanie dotyczące składki ZUS. Ile wynosiłaby przez te 90 dni i ile jest wypłacanego macierzyńskiego z tego tytułu? Doczytałam się, że składka wynosi około 700 zł miesięcznie przy dobrowolnym ubezpieczeniu a macierzyński wypłacany jest około 2 tysięcy?

Bardzo proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-09 17:31 autor odpowiedzi: korinka

  Skłądki są od 1100zł do 3500zł (około)...nie ma 700zł.Jak zapłaci 1100zł to chorobowy wyjdzie ok 1600zł a macierzyński 80% z tego. Weźcie pod uwagę to,że mama zatrudniając córkę w ciąży zsyła na siebie kontrolę ZUS, którzy podważą zatrudnienie twierdząc,że chciałyście wyłudzić zasiłek i nie dostaniesz nic. Szansa by była jakbyś już pracowała zanim zaszłaś w ciąże, teraz to klops, ZUS na to nie pójdzie.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • king

  Dodano 2014-02-04 11:04 przez king

  Własna działalność a świadczenie macierzyńskie

  Witam,
  od czerwca 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, wiec płacę niski ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień 2014.
  Czy mogę coś zrobić, aby moj zasiłek macierzyński wynosił więcej niż 300 zł? Co jeśli teraz podniosę składkę, skoro już pół roku ...

 • patrol3

  Dodano 2014-01-30 19:10 przez patrol3

  Działalność gospodarcza 2,5 roku i plany na ciążę

  Witam!
  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą od 2,5 roku. Mam plan na ciążę,  zastanawiam się czy składki do ZUS-u zwiększyć już teraz, czy wystarczy jak już będę w ciąży?
  Chodzi mi oczywiście o korzyści materialne w momencie, kiedy będę na macierzyńskim? Konkretnie przez ile miesięcy mam pł...

 • Filipha

  Dodano 2013-12-30 13:44 przez Filipha

  Wyższy ZUS w ciąży

  Witam,
  jestem zatrudniona na pół etatu w firmie, ale dodatkowo już od dłuższego czasu pomagam mężowi w jego firmie (księgowość, obsługa biura itp.).
  Mąż chciałby mnie zatrudnić jako osobę współpracującą żebym mogła dostać większy zasiłek macierzyński, gdyż z połowy etatu to będą grosze. Jaka jest pr...

 • samz

  Dodano 2016-02-08 13:57 przez samz

  Czy pobieranie zasiłku chorobowego wpłynie na wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  Prowadzę działalność gospodarczą, ubezpieczenie chorobowe opłacam od kilku lat. Termin porodu wypada na koniec sierpnia, a od stycznia chcę zadeklarować maksymalną podstawę składek. Czy jeśl będę na zwolnieniu lekarskim ponad miesiąc, wpłynie to na wysokość zasiłku macierzyńskiego?

 • Danka78

  Dodano 2015-12-15 23:16 przez Danka78

  Zasiłek macierzyński i druga ciąża

  Witam,jestem na własnej działalności gospodarczej od września 2014. Aktualnie jestem  na zasiłku macierzyńskim z pierwszym dzieckiem. Wiem już, że jestem w kolejnej ciąży z terminem na lipiec 2016. Obecny zasiłek macierzyński kończy mi się w marcu 2016. Jaka będzie wysokość zasiłku, jeśli od kwietni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania