eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Etat, działalność gospodarcza a ciąża


2015-02-10 15:51 autor: D.

5 250 odsłon

Etat, działalność gospodarcza a ciąża

Witam,

pracuję na pełny etat osiągając dochody ok. 2000 zł brutto, czyli ok. 1500 zł netto. Planuję otworzyć działalność gospodarczą od kwietnia 2015 i prowadzić ją po godzinach. Działalność będzie miała inny charakter pracy niż ta, którą obecnie wykonuję.

1. Czy będę zwolniona z płacenia składek ZUS na rzecz DG? Składki jakie będę musiała opłacać to jedynie obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (279,41 zł)?

2. Jeżeli zajdę w ciążę, będę otrzymywała zasiłek macierzyński jedynie z tytułu umowy o pracę (średnia z 12 miesięcy)? Czy do średniej są liczone premie i nagrody?

3. Jeżeli przed zajściem w ciążę zmniejszyłabym etat na 3/4 (osiągająć dochód ok 1500 zł brutto, 1100zł netto) mogłabym zacząć opłacąć nieobowiązkową składkę chorobową z tytułu działalności i otrzymywałabym zasiłek macierzyński z tytułu umowy o pracę (średnia z 11 miesięcy cały etat i 1 miesiąc 3/4 etatu) oraz działalności gospodarczej?

4. Czy mogłabym opłacić raz nieobowiązkową składkę chorobową i otrzymać wysoki ZUS po urodzeniu dziecka? Jak ta sytuacja wyglądałaby finansowo. Bardziej opłaca się zrezygnować z etatu i tylko prowadzić działalność?

Bardzo zależy mi na otworzeniu własnej działalności, ale wolę na początku być zabezpieczona pracą na etacie. W przyszłym czasie wraz z mężem planujemy dziecko i chciałabym zabezpieczyć się finansowo.

Proszę o poradę.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-03-02 10:04 autor odpowiedzi: ZUS

  Osoba, która zatrudniona jest na umowę o pracę i uzyskuje wynagrodzenie co najmniej minimalne, z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej podlegać będzie wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu. Jeżeli zajdzie Pani w ciąże uzyska Pani prawo do urlopu i zasiłku macierzyńskiego w ramach stosunku pracy.

  Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego będzie ustalona na podstawie wynagrodzenia zasadniczego. Dodatkowe składniki takie jak premie i nagrody zostaną wliczone do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, o ile Pani nie zachowuje do nich prawa w okresie niezdolności do pracy. O tym czy dany składnik wliczany jest do podstawy zasiłku decydują postanowienia układów zbiorowych pracy, regulaminy wynagradzania, przepisy płacowe obowiązujące w zakładzie pracy. O tym, czy dany składnik będzie wliczany do podstawy zadecyduje też jego sposób naliczenia przez pracodawcę. Tym samym, z tym zapytaniem powinna Pani wystąpić do swojego pracodawcy.

  W razie zmniejszenia wymiaru czasu pracy i uzyskiwaniu wynagrodzenia poniżej minimalnego, z tytułu działalności gospodarczej będzie Pani podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno–rentowym. Będzie też Pani mogła przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Warunkiem podlegania temu ubezpieczeniu jest terminowa i we właściwej wysokości opłacona składka. W razie podleganiu temu ubezpieczeniu na dzień urodzenia dziecka uzyska Pani z tego tytułu prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jednak w takim przypadku zasiłek macierzyński z tytułu umowy o pracę będzie liczony wyłącznie z nowego wymiaru czasu pracy (po zmianie) a nie z 12 miesięcy obejmujących okres kiedy była Pani zatrudniona w pełnym wymiarze. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności zależeć będzie od okresu podlegania ubezpieczeniu chorobowego oraz wysokości zadeklarowanej składki w miesiącach poprzedzających urodzenie dziecka.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • renata27

  Dodano 2014-03-11 22:39 przez renata27

  Etat w swojej spółce z o.o., własna działalność gospodarcza a urlop macierzyński

  Witam proszę o pomoc,
  jestem w ciąży i wraz z siostrą jesteśmy współwłaścicielkami spółki z o.o. z , w której jestem zatrudniona na etacie i otrzymuję z niej miesiąc w miesiąc około 2500 zł od czego odprowadzane są składki na ZUS.
  Od 2009 roku prowadzę również własną działalność gospodarczą, z które...

 • magbea

  Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

  Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

  Witam.
  Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

 • malinka85

  Dodano 2014-05-25 20:33 przez malinka85

  Działalność gospodarcza i ciąża. Zasiłek chorobowy i macierzyński

  Witam,
  prowadzę działalność 4 lata, jestem w ciąży i chcę przez 3 miesiące płacić wyższe składki i następnie przejść na chorobowe i zasiłek macierzyński.
  Czy po wyrejestrowaniu z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1.04.2014 do 30.04.2014 (ponowne zgłoszenie nastąpiło 7 maja), podstawa zasiłku...

 • king

  Dodano 2014-02-04 11:04 przez king

  Własna działalność a świadczenie macierzyńskie

  Witam,
  od czerwca 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, wiec płacę niski ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień 2014.
  Czy mogę coś zrobić, aby moj zasiłek macierzyński wynosił więcej niż 300 zł? Co jeśli teraz podniosę składkę, skoro już pół roku ...

 • simon211

  Dodano 2016-09-21 12:32 przez simon211

  Zasiłek chorobowy i macierzyński po pierwszej ciąży - przeszła karencja

  Witajcie,moja żona miała macierzyński od najwyższej podstawy. W maju niestety macierzyński się skończył. Od razu zgłoszona aby była ciągłość do chorobowego. Niestety opłacała już preferencyjny ZUS ze względu na to, iż nie wiedziała czy da radę wrócić z dzieckiem do pracy. We wrześniu dowiedzieliśmy ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania