eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czas płacenia składek


2015-01-04 18:55 autor: viki

2 094 odsłon

Czas płacenia składek

Czy mogę tak płacić składki, że teraz od stycznia przez 3 miesiące płacić od podstawy tej średniej, a po trzech miesiącach płacić najwyższą podstawę?

Związane jest to z planowaniem ciąży. Prowadzę działalność jednoosobową. Czy wtedy chorobowe jest liczone od średniej czy inaczej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-23 11:25 autor odpowiedzi: ZUS

  W razie powstania niezdolności do pracy lub urodzenia dziecka w okresie ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego nalicza się jako średnią z przychodów osiągniętych w trakcie12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

  Jako przychód rozumie się  kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe.

  Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego oblicza się poprzez zsumowanie przychodów z 12 miesięcy poprzedzających urodzenie dziecka lub z ciągłego okresu ubezpieczenia i podzielenia tej kwoty przez 12 lub przez ilość miesięcy, przez które trwa to ubezpieczenie. Jeżeli okres ubezpieczenia trwa krócej niż 12 miesięcy podstawę ustala się z pełnych miesięcy ubezpieczenia.

  Do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego zalicza się tylko okres ciągłego podlegania temu ubezpieczeniu. Tym samym wysokość naliczanych świadczeń zależy od wysokości zadeklarowanej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe oraz od okresu ich opłacania. Im wyższą składkę Pani zadeklaruje w okresie 12 miesięcy przed powstaniem niezdolności do pracy, tym wyższe otrzyma Pani świadczenie.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • malinka85

  Dodano 2014-05-25 20:33 przez malinka85

  Działalność gospodarcza i ciąża. Zasiłek chorobowy i macierzyński

  Witam,
  prowadzę działalność 4 lata, jestem w ciąży i chcę przez 3 miesiące płacić wyższe składki i następnie przejść na chorobowe i zasiłek macierzyński.
  Czy po wyrejestrowaniu z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1.04.2014 do 30.04.2014 (ponowne zgłoszenie nastąpiło 7 maja), podstawa zasiłku...

 • Cytrynowyreds

  Dodano 2017-02-13 11:54 przez Cytrynowyreds

  Jednoosobowa działalność. Jaki zasiłek z tytułu zajścia w ciążę?

  Dzień dobry,od listopada 2015 prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, płacę mały ZUS. Czy jeżeli teraz poszłabym na zwolnienie z tytułu ciąży, dostanę jakiś zasiłek, jak tak to jaki?Ewentualnie jeżeli zapłacę w listopadzie duży ZUS i wtedy pójdę na zwolnienie, to czy coś się zmieni i ile wted...

 • Nata8585

  Dodano 2014-10-22 19:23 przez Nata8585

  Zasiłek chorobowy i macierzyński pod koniec 2014 roku

  Witam,chciałabym prosić o poradę, ponieważ mój mętlik w głowie wkrótce osiągnie apogeum ;) Prowadzę jednoosobową działalność od ponad 2 lat. Jestem w ciąży - termin porodu 2015 czerwiec. Składki chorobowej nie opłaciłam już za sierpień i wrzesień (czyli przerwa większa niż 31 dni).Następnie planuję ...

 • robok26

  Dodano 2014-10-15 19:23 przez robok26

  Działalność gospodarcza a ciąża

  Od 4 lat prowadzę działalność, planuję zajść w ciąże w grudniu br., obecnie za ZUS płacę 1042,46 zł z czego składka chorobowa to 270,40 zł.Ile dostanę zasiłku chorobowego przy opłacaniu tej składki będąc na L4? Czy mogę podwyższyć sobie składkę chorobową i o ile (jaka kwota do zapłaty), żeby dostać ...

 • camumilla

  Dodano 2014-09-10 09:41 przez camumilla

  Zwolnienie L4 a działalność. Ile składek ZUS muszę zapłacić aby mieć wyższy zasiłek?

  Witam,
  jestem w 12. tygodniu ciąży i niedługo pewnie będę musiała pójść na zwolnienie lekarskie. Chodzi o to, że od prawie 4 lat prowadzę działalność gospodarczą i opłacam już wyższą składkę ZUS, ale chciałabym wziąć za zwolnienie chorobowe wyższe pieniądze.
  Moja pani kadrowa powiedziała, że muszę s...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania