eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy dostanę zasiłek chorobowy i macierzyński?


2014-10-28 14:32 autor: nataliap91

2 004 odsłon

Czy dostanę zasiłek chorobowy i macierzyński?

Witam!

Od 26.09.2013 do 03.10.2014 prowadziłam działalność gospodarczą, byłam na niskim ZUS-ie. 4.10.2014 zawiesiłam działalność, a 24.10.2014 zamknęłam ją. Mąż prowadzi działalność gospodarczą o innym profilu i od 27.10.2014 zostałam osobą współpracującą w jego firmie. Jestem w ciąży.

Chciałabym wiedzieć, jak wygląda ubieganie się o zasiłek? Czy moja przerwa w ubezpieczeniu powinna wynosić co najmniej 31 dni? Czy opłacane składki z mojej działalności gospodarczej będą wliczane do zasiłku?

Dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-25 19:43 autor odpowiedzi: ZUS

  W związku z tym, że w Pani ubezpieczeniu powstała przerwa, podstawę wymiaru świadczeń z tytułu współpracy przy prowadzeniu działalności stanowić będzie przychód osiągnięty tylko z tego tytułu.

  Jeżeli podlegała Pani dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu działalności do dnia 03.10 i została Pani objęta tym ubezpieczeniem od 27.10 (przerwa nie przekracza 30 dni) uzyska Pani prawo do świadczeń bez konieczności oczekiwania. W razie, jeżeli przerwa w ubezpieczeniu chorobowym przekroczyłaby 30 dni będzie musiała Pani ponownie oczekiwać okres 90 dni na nabycie prawa do świadczeń.

  W celu uzyskania prawa do zasiłku należy w tej sprawie złożyć stosowny wniosek na druku Z-3b (druk dostępny na stronie Zakładu www.zus.pl oraz w serwisie eGospodarka.pl na stronie http://www.firma.egospodarka.pl/formularze/Formularze-ZUS/Renty-emerytury-zasilki/2,ZUS-Z-3b,1171.html)  i dołączyć do niego oryginał uzyskanego od lekarza dokumentu ZLA. Zwolnienie lekarskie należy złożyć w ZUS w terminie nieprzekraczalnym 7 dni od dnia jego uzyskania.

  Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania