eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Działalność i zasiłek macierzyński w 2015 roku


2014-07-07 12:16 autor: Ren81

3 756 odsłon

Działalność i zasiłek macierzyński w 2015 roku

Witam,

proszę o poradę eksperta.

Planuję powiększenie rodziny. Obecnie kończy mi się urlop wychowawczy nie wiem czy wracać, bo myślę o kolejnym dziecku. Z drugiej strony nie wiadomo czy wyjdzie i nie chcę zostać bezrobotna. Nie chcę sprawiać kłopotu pracodawcy, bo jeśli by mnie nie zwolnił po urlopie wychowawczym, to jeśli moje plany się powiodą znowu zostanie bez pracownika, a dodatkowo ktoś kto pracuje za mnie też będzie musiał szukać pracy.

Jeśli dobrze bym się czuła mogłabym pracować ale jeśli potrzebne byłoby zwolnienie jak to wygląda? Czy trzeba wrócić na 30 dni do pracy po wychowawczym żeby mieć możliwość przejścia na zwlolnienie? A co jeśli w pierwszym dniu dostanę jednak wypowiedzenie?

Ewentualnie zastanawiam się nad własną działalnością sklepem internetowym. Wiem, że przez 2 lata można płacić składki preferencyjne ale wtedy macierzyński to chyba 300zł. Wiem, że coś ma się zmienić od 2015 r. w kwestii zasiłków macierzyńskich. Czy mogę prosić o poradę co zrobić żeby dostać godny zasiłek macierzyński, nie chodzi mi o 6 tys. zł, tylko o 2 tys. zł żeby normalnie funkcjonować.

Kiedy najlepiej założyć działalność i jak to zaplanować? Rozumiem, że zasiłek chorobowy nie przysługuje, tzn. zwolnienie jest bezpłatne na działalności? A co się robi jeśli jest konieczne i na macierzyńskim - zawiesza się działalność, o ile nie można jej pogodzić z opieką nad dzieckiem?

Z góry dziękuję,

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-07-31 13:34 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  W sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej przedsiębiorca deklaruje podstawę (kwotę), od jakiej będzie odprowadzał składki. W obecnym stanie prawnym obowiązuje zasada – im wyższa zadeklarowana podstawa, tym wyższa wysokość otrzymywanego zasiłku. W roku 2014 najniższa podstawa wymiaru składek tytułu dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą wynosi 60% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok - jest to kwota 2247,60 zł. Najwyższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe nie może przekraczać 250% przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia - w 2014 r. nie może przekraczać miesięcznie kwoty  9365 zł.

  Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad uszczelnieniem przepisów dotyczących zasiłku macierzyńskiego dla przedsiębiorców. Projektowane zmiany dotyczą zasad obliczania podstawy wymiary zasiłku w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu osób prowadzących pozarolnicza działalność oraz innych grup osób dla których podstawę wymiaru składek stanowi kwota zadeklarowana.

  Pozdrawiamy

  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kwietnakasia

  Dodano 2014-06-05 10:49 przez kwietnakasia

  Składki ZUS a zasiłek chorobowy i macierzyński

  Prowadzę działalność o 11.2013, opłacam najniższe składki. Obecnie jestem w 3 miesiącu ciąży. Od lipca planuję iść na zwolnienie lekarskie.
  Moje pytanie brzmi czy wystarczy spóźnić się ze składką za czerwiec (ZAPŁACIĆ PO 10 LIPCA), zapłacić najwyższą składkę a będzie to skutkowało wyższym zasiłkiem ...

 • madzior-84

  Dodano 2014-03-21 20:13 przez madzior-84

  Zasiłek macierzyński i chorobowy dla przedsiębiorcy

  Witam,
  od 2 kwietnia 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą płacę ten niższy ZUS preferencyjny w tej chwili dowiedziałam się, że jestem w 6. tygodniu ciąży i w związku z tym mam pytanie.
  Opłacając niski ZUS pewnie macierzyńskiego i w przypadku pójścia na L4 chorobowego za dużego nie otrzymam. Cz...

 • Acha

  Dodano 2020-06-18 00:14 przez Acha

  Zajście w ciążę podczas sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem

  Dzień dobry, Jestem osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą. W tym momencie mam działalność zawieszoną w związku z urlopem macierzyńskim.
  Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego planuję przejść na urlop wychowawczy (osobistą opiekę nad dzieckiem). Proszę o informację na co mogę liczyć j...

 • aaaaaaa

  Dodano 2015-09-25 17:25 przez aaaaaaa

  Nowy macierzyński dla przedsiębiorców a wychowawczy. Kiedy opłacić składki?

  Witam,
  obecnie jestem na tzw. urlopie wychowawczym dla przedsiębiorców - działalność jest zawieszona w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
  Jestem w drugiej ciąży, czy w przypadku odwieszenia działalności i przystąpieniu do chorobowego z dniem 01.10.2015, opłaceniu trzech podwyższonych ...

 • eljot131

  Dodano 2014-10-29 13:01 przez eljot131

  Jak uzyskać wyższy zasiłek macierzyński w roku 2015 dla przedsiębiorcy?

  Witam,jestem na własnej działalności od roku 2011, płacę cały czas składki podstawowe (te minimalnie wymagane) łącznie z ubezpieczeniem chorobowym. Zaszłam w ciążę w lipcu 2014, a termin porodu mam na kwiecień 2015. Jestem obecnie od 3 miesięcy na L4. Proszę o informację, w jaki sposób mam zacząć pł...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania