eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zwolnienie L4 i macierzyński dla przedsiębiorcy


2014-06-20 21:47 autor: Monika1980

2 985 odsłon

Zwolnienie L4 i macierzyński dla przedsiębiorcy

Witam,

rozpoczęłam działalność gospodarczą 12.06.2014r. 18.06 w ZUS-ie zgłosiłam siebie i dwoje moich dzieci. Wypełniłam dokument aby płacić niższe składki, jednakże w deklaracji rozliczeniowej jako podstawę przyjęłam 9365 zł i od tej podstawy za czerwiec wyliczyłam składki (wyszło ok. 2000 zł) płatne do 10-go lipca.

Proszę mi napisać czy, jeśli zajdę w ciążę, opłacę wyższe składki za połowę czerwca, cały lipiec, cały sierpień i połowę września (tak, aby było 90 dni od momentu, kiedy rozpoczęłam działalność gospodarczą i zaczęłam opłacać składki), to mogę iść na L4 ze względu na ciążę? Jaka kwota będzie mi wypłacana do momentu porodu?

Czy aby mieć wyższy macierzyński będę musiała opłacać wyższe składki, czy jeśli będę już na L4 to mogę składki zmniejszyć, płacić mniej, a mimo wszystko otrzymywać za L4 a potem zasiłek macierzyński wyższe kwoty?

Będę wdzięczna za informacje, dziękuje i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-06-21 09:28 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Tak, okres wyczekiwania zeby otrzymac zasilek chorobowy jest 90 dni. Po tym okrese moze isc Pani na zwolnienie i dostanie Pani srednia z okresu podlegania pod ubezpieczenie chorobowe. Jezeli pojdzie Pani na zwolnienie do dnia porodu to zasilek bedzie wyliczany z tej samej sredniej co do zasilku chorobowego. Jak pojdzie Pani na L4 i zailek bedzie juz przyznany to oplaca sie tylko ubezpieczenie zdrowotne w tym roku w kwocie 270,40 zł.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-21 09:30 autor odpowiedzi: Jowita

  Do podstawy liczymy pełne miesiące kalendarzowe.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-21 09:42 autor odpowiedzi: korinka

  Nie idzie się na zwolnienie "ze względu na ciążę"...ciąża to nie choroba, lekarz może nie wystawić zwolnienia twierdząc,że jesteś zdolna do pracy, a on nie będzie sobie robił wrogów z ZUSu i ryzykował. I licz się z kontrolą, któa sprawdzi Ci pod względem podstawności wystawienia zwolnienia (jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i ZUS Ci to udowodni na komisji lekarskiej, to nie dostaniesz zasiłku)...i pod względem prowadzenia firmy (czy nie jest fikcyjna).

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-21 17:19 autor odpowiedzi: Monika1980

  Witam ponownie,

  dziękuję bardzo za informacje, dopytam jednak:

  ZUS płacę od kwoty 9365zł.

  Za czerwiec (w sumie połowę) prawie dwa tysięce,

  Cały lipiec, sierpień, wrzesień po ok. 3500zł. miesięcznie. Proszę mi napisać jaką kwotę będę otrzymywała w przypadku gdybym poszła na L4 od 01.10.2014r. (przez ok. pół roku)? I jaką kwotę zasiłku macierzyńskiego otrzymam, jeśli od 01.10.2014r. zmienię podstawę na najniższą (czy wogóle mogę to zrobić)? Czy aby otrzymywać wyższy macierzyński przez okres trwania zwolnienia muszę opłacać składki od wyższej podstawy?

  dziękuję i pozdrawiam,

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-06-30 20:27 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  Zasiłek macierzyński przysługuje od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu (nie ma tzw. okresu wyczekiwania). Kobieta podlegająca dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia. Szczegółowych informacji w przypadku wątpliwości udzieli oddział ZUS.


  Pozdrawiamy


  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania