eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Wypadek samochodowy. Odwołanie się od decyzji ZUS


2014-06-02 17:55 autor: bogdan025

1 572 odsłon

Wypadek samochodowy. Odwołanie się od decyzji ZUS

Prowadzę działalność jednoosobową, pracowałem w Niemczech. Wracając z Niemiec miałem wypadek samochodowy (czołowe zderzenie), byłem na zwolnieniu lekarskim i ZUS przysłał mi wiadomość, że nie przysługuje mi chorobowe, bo późno opłaciłem jedną składkę o jeden dzień.

Zgadzam się z tym, ale napisałem odwołanie do Pani dyrektor o przywrócenie. Pani dyrektor nie odpowiedziała mi na moją prośbę, ZUS przysłał mi abym wypełnił druk A1. Nie wiedziałem co to jest, więc udałem się do ZUS-u. To ten wniosek na to Pani w okienku odpowiedziała mi abym wyciągną z internetu, druk złożyłem, dostałem odmowę. ZUS tłumaczył, że pracowałem w Niemczech, to powinienem zrezygnować pismem ZUS i płacić tam, ZUS powołał się na art. 883/2004 r. art 12. poz.2, że nie należy mi się nic, ale art. ten mówi, że jak prowadzę działalność jednoosobową i płacę podatki w Polsce i mam biuro, to ten art. mnie nie obowiązuje. Dotyczy pracowników najemnych, jeśli firma deleguje pracownika, ja pracowałem tam 3-miesiące i wystawiłem faktury.

ZUS dał mi termin 30-dni na odwołanie się, nadmieniam, że ja miałem nogę w gipsie - złamaną stopę z przemieszczeniem. Mieszkam sam i to na drugim piętrze, chodziłem po mieszkaniu o kulach, nie mogłem nigdzie się ruszyć, nie miałem żadnej pomocy ani do kogo się zgłosić o pomoc, aby napisać to odwołanie do sądu.

Dopiero jak syn przyjechał na święta z Anglii to mi pomógł. Odwołanie napisał mi z 5-dniowym opóźnieniem. Zapytuję się czy będąc na zwolnieniu lekarskim mogłem się opóźnić i czy okres świąteczny wlicza się do terminu odwołania. ZUS odmówił mi zapłaty chorobowego, płaciłem składki już od września terminowo nawet, jak byłem na chorobowym całe składki co nie powinienem.

Proszę o pomoc co w tej sprawie mam zrobić? Nadmieniam, iż miałem sprawę w sądzie pracy, ale sąd oddalił to moje odwołanie. Miałem kadencję kary trzy miesiące do końca listopada. ZUS odmówił mi płacenia za dalsze zwolnienia, które miałem do końca marca 2014 r. W dalszym ciągu jestem nie zdolny do pracy, chodzę o kuli, z działalności zrezygnowałem gdyż nie miałem za co płacić składek.

Na wcześniejsze składki się zapożyczyłem aby terminowo płacić, obecnie jestem bez środków do życia, syn nie pomaga mi, mam też zadłużenie w komornym. Prosiłem syna aby mi pomógł, powiedział że może spłaci mi zaległe komorne, ale już minął miesiąc i bez odzewu.

Proszę o pomoc, jak mam postąpić z tym odwołaniem?

Z poważaniem,

Bogdan Podstolski

Podaję mój e-mail: bogdan025@op.pl.

Pytanie zaktualizowano 2014-06-02 17:59

Proszę o pradę co mam zrobić

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mj25

  Dodano 2014-06-02 11:49 przez mj25

  Długie oczekiwanie na zasiłek chorobowy

  Przebywam na zwolnieniu lekarskim już 2,5 miesiąca i do tej pory nie został mi wypłacony zasiłek chorobowy. Po pierwszym miesiącu dostałam informację o błędnie wystawionym Z3, po kolejnym miesiącu dowiedziałam się, że zagubili moje Z3 i dopiero teraz dostali je i dostałam informacje, że będzie kontr...

 • aniatyb11

  Dodano 2014-05-08 15:58 przez aniatyb11

  Działalność gospodarcza a zasiłek chorobowy

  Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. W lutym przez trzy tygodnie byłam na zwolnieniu lekarskim. Dziś mamy 8 maja a ja prowadzę korespondencję z ZUS. Ciągle coś nie tak. Składkę za luty mam opłaconą w całości. Wydaje mi się, że należna była tylko za sześć dni.
  Mam więc nadpłatę i czy mogę t...

 • ania198109

  Dodano 2014-05-07 14:43 przez ania198109

  Kiedy ZUS powinien wypłacić mi zasiłek?

  Jestem na zwolnieniu od 27.03.2014, mamy już 07.05.2014, jak do tej pory nie otrzymałam żadnej informacji z ZUS-u o wypłacie zasiłku? Kiedy mogę się spodziewać wypłaty?

 • Mapota

  Dodano 2014-03-31 01:11 przez Mapota

  Wypowiedzenie umowy próbnej w Niemczech w czasie zwolnienia lekarskiego

  Witam,
  mój mąż ma podpisaną umowę próbną w Niemczech , po 6 tygodniach pracy poszedł na zwolnienie lekarskie . W dniu złożenia zwolnienia lekarskiego otrzymał 2-tygodniowe wypowiedzenie z pracy (którego jednak nie odebrał, bo był już w drodze do Polski ).
  Pytanie: czy pracodawca ma obowiązek płacić ...

 • maćkowski

  Dodano 2014-02-14 15:15 przez maćkowski

  Polskie L4 w Niemczech a podstawa prawna

  Pracuję w Niemczech. Chorowałem dwa tygodnie w Niemczech, a następnie dwa tygodnie w Polsce. Zwolnienie L4 z Polski wysłałem pocztą. Po powrocie do Niemiec otrzymałem chorobowe tylko za zwolnienie niemieckie.
  Proszę o podanie niemieckiej (unijnej) podstawy prawnej, która zobowiązuje niemiecką firmę ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Częste zwolnienia chorobowe pracownika

  Częste zwolnienia chorobowe pracownika

  Niezdolność do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną uprawnia pracownika do skorzystania ze świadczeń chorobowych. Na pracodawcę natomiast nakłada obowiązek ustalenia prawa do tych świadczeń i ich ...

 • Wraca 100 proc. zasiłek chorobowy dla pracowników medycznych

  Wraca 100 proc. zasiłek chorobowy dla pracowników medycznych

  Na 100 proc. zasiłku chorobowego mogą znów liczyć pracownicy zatrudnieni w podmiotach leczniczych. Taki zasiłek mogą również otrzymać strażacy ochotnicy.

 • Świadczenia chorobowe na przełomie roku

  Świadczenia chorobowe na przełomie roku

  Pracownik przebywający na zwolnieniu chorobowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy w danym roku kalendarzowym otrzymuje wynagrodzenie chorobowe, które jest wypłacane ze środków pracodawcy. W przypadku pracownika, który ukończył 50 ...

 • Kolejne zwolnienie lekarskie a podstawa zasiłku chorobowego

  Kolejne zwolnienie lekarskie a podstawa zasiłku chorobowego

  Podstawy wymiaru zasiłku lub wynagrodzenia chorobowego nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju (w tym wynagrodzenia chorobowego), jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania