eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Chorobowe w ciąży a umowa o pracę i działalność gospodarcza w jednym


2014-02-27 10:51 autor: Marzena.A.

2 710 odsłon

Chorobowe w ciąży a umowa o pracę i działalność gospodarcza w jednym

Witam serdecznie,

jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony (osiągam zarobki wyższe niż minimalna) - od 2,5 roku oraz jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą (od 1,5 roku). Nie płacę dobrowolnych składek do ZUS z tytułu działalności. Jestem w I trymestrze ciąży.

Chciałabym się zapytać, czy przysługuje mi prawo do uzyskania zasiłku chorobowego zarówno z działalności gospodarczej, jak i z tytułu umowy o pracę, gdybym przystąpiła do dobrowolnej składki ubezpieczenia chorobowego?

Ile miesięcy musiałabym opłacać dobrowolne chorobowe żeby móc z tego skorzystać?

Nie ukrywam, że po urlopie macierzyńskim mogę mieć kłopot z powrotem do pracy (etatowej) dlatego chciałabym się zabezpieczyć finansowo na każdą ewentualność. Czy można skorzystać z największej składki jaką proponuje Zus i wówczas osiągnąć najwyższy zasiłek? Jeśli dodatkowe świadczenia mi nie przysługują to kiedy by przysługiwały?

Wiem, że w tym roku przepisy się pozmieniały i nie wiem czy nie musiałabym zmniejszyć etatu i wysokości wynagrodzenia na umowie o pracę żeby móc przystapić do dobrwolnego ubezpieczenia chorobowego?

Pozdrawiam,

Marzena

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-28 19:27 autor odpowiedzi: Jowita

  Żeby opłacać składkę chorobową z dzaiłalnosci gospodarczej co jednocześnie uprawnia do zasiłku, musi Pani z etatu otrzymywać wynagrodzenie nie większe niż najniższa krajowa.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • yaboo

  Dodano 2014-09-02 14:19 przez yaboo

  Podwyższenie chorobowego w ciąży

  Witam,
  mam prośbę o poradę dotyczącą płacenia ubezpieczenia chorobowego w ciąży. Sytuacja wygląda następująco:
  - prowadzę działalność gospodarczą równo od 2 lat 
  - niestety do tej pory opłacałam chorobowe od najniższej podstawy - księgowy mnie tak wkopał, ale wiem moja wina powinnam wnikliwiej przej...

 • wkret.piskorz

  Dodano 2014-04-18 14:38 przez wkret.piskorz

  ZUS w ciąży

  Witam,
  wiem, że pytanie o podwyższony ZUS w czasie ciąży zadawane jest bardzo często, ale nie znalazłam odpowiedzi dotyczącej mojej sytuacji. Od 2009 prowadzę działalność gospodarczą, a mąż jest osobą współpracującą. Dodatkowo od 1,5 roku jestem zatrudniona.
  Jestem obecnie w 6. tygodniu ciąży i chci...

 • ola555555555

  Dodano 2015-05-06 16:07 przez ola555555555

  Czy mogę założyć firmę będąc w ciąży i będąc zatrudniona na umowę o pracę?

  Witam, jestem zatrudniona na umowę o pracę do 2017 roku, obecnie jestem w 4. miesiącu ciąży, na zwolnieniu lekarskim, mając dużo czasu wolnego zaczęłam szyć zabawki dla swojej pociechy, ale powstały zapytania o kupno takich zabawek. Nie wiem, czy wolno mi sprzedawać takie przedmioty, czy muszę mieć ...

 • agnieszka_z

  Dodano 2014-02-19 10:45 przez agnieszka_z

  L4 a największe składki chorobowe

  Witam,
  prowadzę działalność i mam nietypową sytuację, otóż w listopadzie zorientowałam się, że jeden przelew do ZUS-u poszedł o dzień później, z czego wynikło, że od prawie pół roku nie podlegałam ubezpieczeniu chorobowemu. 
  Zatem byłam w ZUS, Pani w okienku dla potwierdzenia kazała mi wypisać wnios...

 • Majchrzak

  Dodano 2014-02-17 21:31 przez Majchrzak

  Osoba współpracująca a zasiłek chorobowy i macierzyński

  Witam,
  od początku miesiąca jestem osobą współpracującą w działalności gospodarczej. W dniu dzisiejszym okazało się, iż jestem w ciąży. Czy będzie mi przysługiwał płatny zasiłek chorobowy, gdybym była na zwolnieniu lekarskim oraz płatny roczny urlop macierzyński?
  Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania