eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Czy do zasiłku macierzyńskiego bierze się średnią podstaw z umowy o pracę i działalności?


2013-12-21 13:40 autor: Kosky1

4 430 odsłon

Czy do zasiłku macierzyńskiego bierze się średnią podstaw z umowy o pracę i działalności?

Witam,

moja druga połówka jest w ciąży, termin porodu na marzec 2014. Obecnie przebywa na L-4, ponieważ jest zatrudniona na umowę o pracę.

Pytanie: jeśli od stycznia założymy działalność gospodarczą i opłacimy najwyższą składkę chorobową, to stawka zasiłku macierzyńskiego zostanie obliczona na podstawie średniej podstaw składki chorobowej z umowy o pracę i działalności gospodarczej czy tylko z samej działalności?

Pozdrawiam i z góry dzięki za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-23 19:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jężeli jest zatrudniona na umowę o pracę i jednocześnie ma działalność, to nie może odprowadzać dobrowolnej składki chorobowej  z tytułu prowadzenia działalności.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Nusiu

  Dodano 2014-03-24 10:16 przez Nusiu

  Wysokość zasiłku macierzyńskiego

  Witam!
  Proszę o poradę w sprawie założenia działalności. Obecnie pracuję na 1/2 etatu i jestem w ciąży. Termin mam na koniec sierpnia 2014. Zamierzam zrezygnować z etatu z dniem 31.04.2014 i od 01.07.2014 założyć działalność i prowadzić usługi biurowe dla obecnego pracodawcy.
  Chcę zgłosić się do ube...

 • kak1

  Dodano 2014-01-24 16:38 przez kak1

  Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński przy działalności gospodarczej?

  Prowadzę działalność od kwietnia 2011 i płacę dobrowolną najniższą składkę. Termin mam na lipiec. Poradzono mi zawieszenie płacenia składki dobrowolnej i przejście na maksymalna składkę min. 31 dni po zawieszeniu i płacenie jej przez co najmniej pełne 3 miesiące, a na lipiec zwolnienie lekarskie prz...

 • aga_buga

  Dodano 2014-01-17 16:17 przez aga_buga

  Przejście z etatu na działalność gospodarczą/macierzyński

  Witam!
  Moja sytuacja wygląda tak: jestem zatrudniona na umowę o pracę i aktualnie do 07.04 przebywam na urlopie macierzyńskim. Chciałabym założyć działalność gospodarczą ponieważ w maju mam kolejny termin porodu.
  Opłacę najwyższą składkę za miesiąc kwiecień i będzie mi przysługiwać najwyższy zasiłek...

 • Steven1

  Dodano 2013-12-17 10:09 przez Steven1

  Obliczanie zasiłku chorobowego i macierzyńskiego dla przedsiębiorcy a przerwany bieg ubezpieczenia

  Witam!
  Prowadzę działalność gospodarczą. Cały czas byłam na małym ZUS-sie. Składkę za czerwiec 2013 miałam opłacić do 10 lipca i się spóźniłam opłacając ją dopiero 20 lipca 2013 r. Czyli został przerwany bieg. Nie pisałam wniosku o przywrócenie terminu i składkę za lipiec, sierpień, wrzesień, część ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-25 21:41 przez konto usunięte

  Zasiłek macierzyński dla kobiety prowadzącej działalność gospodarczą

  Witam,
  od ponad 2 lat prowadzę działalność gospodarczą. W marcu zaszłam w ciążę (termin mam na grudzień 2013). W sierpniu ostatni raz płaciłam preferencyjną składkę ZUS. Za wrzesień płaciłam już ZUS liczony 60% od średniej krajowej, czyli ponad 1 tys zł. Na październik zawiesiłam działalność gospoda...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania