eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Ile wyniesie moje chorobowe a potem macierzyńskie?


2013-12-20 15:14 autor: linda5

2 551 odsłon

Ile wyniesie moje chorobowe a potem macierzyńskie?

Prowadzę działalność sama od 2,7 roku. Właśnie dowiaduję się, że jestem w ciąży, termin mam na koniec sierpnia/początek września. Chcę pracować, jak najdłużej sama ponieważ działalność nie przynosi wysokich dochodów żebym mogła zaraz kogoś zatrudnić do pomocy, zrobię to tylko na okres poporodowy.

Od czerwca (pierwsza wpłata przed 10 lipca) płacę normalny ZUS, czyli te 1030 zł. Gdybym rodziła w terminie będzie, to już ponad rok płacenia pełnych składek. Czy potrafi ktoś obliczyć, ile wyniesie mój macierzyński? Czy będzie on obliczany z 2 lub 3 miesięcy po ponad pełnym roku płacenia składek, czy od razu z ostatnich 12 miesięcy?

Podobno można zrobić przerwę w płaceniu składki zdrowotnej, wtedy urlop macierzyński powinien być większy, ale ile większy? Czy gra jest warta świeczki, czy lepiej zamknąć działalność i pójść na bezrobocie i pobierać zasiłki na dziecko?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-12-23 20:46 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Po nowelizacji ustawy nie będzie możliwości opłącenia jednej wysokiej składki i otrymywania wysokiego zasiłku przez rok. Składka będzie uśredniona z 12 miesięcy, a jeżeli ktoś nie płacił przez cały rok skłądki chorobowej, to kwota ta jest pomniejszona o tę część roku (miesięcy). Czyli, tak na prawdę opłacanie najwyższej skłądki przez 12 miesięcy pozwoli otrzymywać najwyższy zasiłek przez te 12 miesięcy "macierzyńskiego",a oczywiście, wcześniej zasiłku chorobowego.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-02 12:05 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam.

  Z tego co mi wiadomo, nowelizacja nie dotyczy uśredniania wysokosci skladki z 12 miesięcy, ale przejscia na zasiłek chorobowy przed terminem 30 dni od czasu ich opłacenia.  Zaś to o czym Pan pisze jest w planach, ale nie ma jescze żadnej konkretnej decyzji w tej sprawie. Wynika więc z tego, że można opłacić mniej niż 12 wysokich składek, np 4-5, aby otrzymac wyższy macierzyński. Jeśli zrezygnowałam z niskiego dobrowolnego chorobowego i ponownie się zgłoszę z zadeklarowaną wyższą kwotą, to zasiłęk będzie naliczony od tej kwoty. Proszę o korektę jeśli się mylę. Pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-03 15:56 autor odpowiedzi: linda5

  Nadal nie wiem ile będzie wynosił ten mój macieżyński? ile wynosi przy opłacaniu normalnych składek 1030 przez te pełne 12m-cy.Nawet gdyby zapłąciło się 1-2razy to większe zdrowotne to przeciez w jakimś stopniu podniesie macierzyńskie bo zawsze mówiono czym więćej zapłącisz czyli nazbierasz na swoim rachunku tym większe będ a świadczenia wypłącane. Jest tak czy mylę się.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • king

  Dodano 2014-02-04 11:04 przez king

  Własna działalność a świadczenie macierzyńskie

  Witam,
  od czerwca 2013 roku prowadzę działalność gospodarczą. Jest to moja pierwsza działalność, wiec płacę niski ZUS. Jestem w ciąży, termin porodu mam na wrzesień 2014.
  Czy mogę coś zrobić, aby moj zasiłek macierzyński wynosił więcej niż 300 zł? Co jeśli teraz podniosę składkę, skoro już pół roku ...

 • Asiek88

  Dodano 2014-01-30 10:59 przez Asiek88

  Zasiłek chorobowy a działalność gospodarcza

  Witam,
  działalność gospodarczą prowadzę od września. Złożyłam deklarację od razu na wysokie składki (dobrowolne ubezpieczenie), opłacałam 3 miesiące i okazało się, że miałam błędne kwoty wpłacone (błąd księgowej). W grudniu dowiedziałam się, że jestem w ciąży.
  Moja księgowa zrobiła jakąś korektę ze ...

 • wioletta2087

  Dodano 2014-01-29 18:30 przez wioletta2087

  Wysoki zasiłek macierzyński ZUS i druga ciąża

  Witam,
  we wrześniu otrzymałam od ZUS wysoki zasiłek macierzyński ok. 5400 zł z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej za pierwsze dziecko. Syna urodziłam 12.09.2013 i obecnie jestem na macierzyńskim do września 2014 i właśnie znowu jestem w ciąży w 6. tygodniu.
  W związku z tym, mam pytanie czy...

 • kak1

  Dodano 2014-01-24 16:38 przez kak1

  Jak uzyskać wysoki zasiłek macierzyński przy działalności gospodarczej?

  Prowadzę działalność od kwietnia 2011 i płacę dobrowolną najniższą składkę. Termin mam na lipiec. Poradzono mi zawieszenie płacenia składki dobrowolnej i przejście na maksymalna składkę min. 31 dni po zawieszeniu i płacenie jej przez co najmniej pełne 3 miesiące, a na lipiec zwolnienie lekarskie prz...

 • TheLittle

  Dodano 2013-12-20 19:57 przez TheLittle

  Zmiana umowy o dzieło na umowę zlecenia, a wysokość zasiłku chorobowego i macierzyńskiego

  Witam,
  obecnie pracuję na umowę o dzieło, ale będę chciała przejść na umowę zlecenie, gdyż planuję zajście w ciążę.
  Chciałam się dowiedzieć czy po przepracowaniu 90 dni mogę pójść na zwolnienie lekarskie i ile wynosiłby zasiłek chorobowy?
  Czy zasiłek macierzyński byłby obliczany wtedy jako 100% śred...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania