eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Emerytura, etat, działalność gospodarcza i limity


2013-11-22 22:34 autor: sinus

8 830 odsłon

Emerytura, etat, działalność gospodarcza i limity

Pobieram częściowo zawieszoną emeryturę i dodatkowo pracuję na podstawie umowy o pracę - 3/4 etatu. Prowadzę również działalność gospodarczą (książka podatkowa, opłacam tylko składkę zdrowotną - najniższa podstawa wymiaru składki).

Czy kwota przychodów z działalności doliczana jest do limitu przychodów powodujących zawieszenie świadczenia? Jeżeli tak, to czy do sumowania przychodów wlicza się faktyczną kwotę przychodu uzyskaną z działalności gospodarczej, czy ZUS bez względu na przychód dolicza stałą kwotę określaną jako najniższą podstawę wymiaru składek?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-23 17:26 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Tak, do limitu przychodów powodujących zawieszenie emerytury sumuje przychody ze stosunku pracy jak również z DG  wynika z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad zawieszania lub zmniejszania emerytury i renty 
    Jeżeli zatem emeryt lub rencista osiąga przykładowo zarówno przychody ze stosunku pracy, jak i z tytułu prowadzonej działalności pozarolniczej, ZUS doliczy do przychodów uzyskanych ze stosunku pracy – przychody z działalności, nawet jeśli ubezpieczony opłacał z tego tytułu jedynie składkę zdrowotną. Dla celów zawieszalności świadczeń emerytalno-rentowych przyjmuje się wówczas przychód w kwotach stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Z tytułu prowadzonej działalności będzie to zatem odpowiednio 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na dany rok kalendarzowy lub 30% minimalnego wynagrodzenia

    Nie dotyczy to jedynie emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, wynoszący odpowiednio 60 lat dla kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn.

    sinus skomentował/a odpowiedź 2013-11-23 20:40

    Dziękuję, wszystko dla mnie jasne

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania