eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Praca w Polsce na pełny etat, a później za granicą - jak to rozliczyć?


2013-03-11 20:42 autor: eselu2003

5 025 odsłon

Praca w Polsce na pełny etat, a później za granicą - jak to rozliczyć?

Witam, pracowałem w PL do 23.02.2012 na pełny etat, a następnie urlop bezpłatny i podjąłem pracę we Francji od 26.03.2012 i do dnia dzisiejszego tu pracuję.

Dostałem PIT w PL i nie wiem jak to mam teraz zrobić. Poza tym nie będzie mnie w PL do końca kwietnia, dopiero w maju będę i nie wiem też czy można przedłużyć termin składania zeznania podatkowego...??

Wiem że we Francji będę się rozliczał dopiero w następnym roku za 2012 bo tu ten system działa tak jakoś dziwnie :) ale mam teraz ZONKA  co zrobić z tym PIT-em??

Bardzo proszę o poradę

z góry dziękuję... :)

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-11 20:58 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  PIT w Polsce można złożyć elektronicznie. Obecnie odległość nie jest problemem.

  Co do sposobu rozliczenia w pierwszej kolejności należy określić rezydencję podatkową, czyli gdzie Pan ma nieograniczony obowiązek podatkowy.To jest niezbędne po to, by określić czy w Polsce rozliczyć się tylko z dochodów w Polsce, czy także z tych uzyskanych we Francji.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-12 07:34 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Dodam. że rezydencja podatkowa to inaczej miejsce zamieszkania dla celów podatkowych, dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych lub podatkiem podobnym. To nie do końca to samo, co nieograniczony obowiązek podatkowy z ustawy o PIT. 

  Każdy kraj inaczej określa warunki uzyskania rezydencji podatkowej w danym kraju. W Polsce pojęcie to wiąże się z tzw. nieograniczonym lub ograniczonym obowiązkiem podatkowym. Oznacza to, że:

  • osoba posiadająca nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli polski rezydent podatkowy) rozlicza w Polsce dochody uzyskane w Polsce i za granicą;
  • osoba posiadająca ograniczony obowiązek podatkowy w Polsce (czyli obcy rezydent podatkowy) rozlicza w Polsce jedynie dochody uzyskane w Polsce. 
  W Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu podlegają osoby, które mają miejsce zamieszkania w Polsce, czyli:
  • posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
  • przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

  Osoby takie mają polską rezydencję podatkową w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-14 17:49 autor odpowiedzi: eselu2003

  Dziekuje bardzo za odpowiedz:)

  czyli z powyzszego wyniki iz rozliczam sie z PITu ktory otrzymalem w Polsce a pozniej bede sie rozliczal  tu gdzie obecnie mieszkam:)

  takze rozliczenie elektroniczne bedzie najlatwiejszym rozwiazaniem:)

  Dziekuje pozdrawiam:)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-15 06:33 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Proszę pamiętać, że w zakresie rezydencji podatkowej wystarczy spełnienie jednego warunku, aby ta w Polsce istniała (czyli wystarczy samo przebywanie w Polsce powyżej 183 bądź też posiadanie centrum interesów życiowych).

  Spełnienie jednego z nich powoduje, że w Polsce trzeba rozliczyć się ze wszystkich dochodów (zarówno krajowych jak i zagranicznych).

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-15 08:32 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  Dokładnie tak. W podanej definicji

  "posiadają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lubprzebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym." 

  słowo lub wyjaśnia, że wystarczy jeden warunek aby podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

  Księgowa obsługa internetowa - cała Polska. Ceny już od 39,90/mc. www.taxnetto.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-15 18:31 autor odpowiedzi: eselu2003

   zgadza sie tytlko co rozumiemy przez centrum interesow, w polsce bylem niepelne 2 miesiace wiec mniej jak 60 dni, w Polsce mam mieszkanie na kredyt wspolnie z zona i nic poza tym... czy to mnine obliguje to rozliczenia sie jednak w PL??

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-16 06:26 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Warto posiłkować się w tym przypadku przepisami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Francją.

  Tekst poniżej:

  1. W rozumieniu niniejszej umowy określenie "osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie" oznacza osobę, która według prawa tego Państwa podlega tam obowiązkowi podatkowemu, z uwagi na jej miejsce zamieszkania, jej miejsce stałego pobytu, siedzibę zarządu albo inne podobne znamiona, nie włączając jednak osób, które podlegają opodatkowaniu w tym Państwie tylko w zakresie dochodu, jaki osiągają ze źródeł położonych w wyżej wymienionym Państwie albo z tytułu majątku, jaki posiadają w tym Państwie.
  2. Jeżeli stosownie do postanowień ustępu 1 osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas stosuje się następujące zasady:
  a)  osobę uważa się za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym ma ona stałe miejsce zamieszkania. Jeżeli ma ona stałe miejsce zamieszkania w obu Umawiających się Państwach, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, z którym ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze (ośrodek interesów życiowych);
  b)  jeżeli nie można ustalić, w którym Umawiającym się Państwie osoba ma ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze albo jeżeli nie posiada ona stałego miejsca zamieszkania w żadnym z Umawiających się Państw, wówczas uważa się ją za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, w którym zwykle przebywa;
  c)  jeżeli przebywa ona zazwyczaj w obydwu Umawiających się Państwach lub nie przebywa zazwyczaj w żadnym z nich, wówczas będzie ona uważana za mającą miejsce zamieszkania w tym Umawiającym się Państwie, którego jest obywatelem;
  d)  jeśli sytuacji tej osoby nie można uregulować zgodnie z postanowieniami liter a), b) i c), właściwe władze Umawiających się Państw rozstrzygną zagadnienie w drodze wzajemnego porozumienia.
  UMOWA między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku. (Dz. U. z dnia 19 stycznia 1977 r. Nr 1 poz. 5)

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • asiabeata

  Dodano 2013-03-22 13:41 przez asiabeata

  Rozliczenie za pracę za granicą na umowę z zagranicznym pracodawcą

  Pracuję od 01.04 2012 r. w Niemczech do chwili obecnej na umowę o pracę z niemieckim pracodawcą. Mam 1 kl. podatkową, bo mieszkam tu sama - mój mąż mieszka w Polsce. Mogę tu ubiegać się o zwrot podatku. Potrzebuję zaświadczenia z polskiego Urzędu Skarbowego, ale oczywiście jest problem. Poinformowan...

 • emi

  Dodano 2013-03-11 09:47 przez emi

  Czy mogę się rozliczyć wspólnie z mężem, który pracuje w Danii?

  Czy mogę rozliczyć się wspólnie z mężem w Polsce, jeśli mąż pracuje w Danii a w Polsce nie uzyskał żadnych dochodów?

 • Gouchya

  Dodano 2013-03-08 11:28 przez Gouchya

  Jak złożyć zeznanie podatkowe - Polska czy Niemcy?

  Witam serdecznie,
  Mam pytanie dotyczące zeznania podatkowego za 2012 rok. Obecnie jestem zameldowana w Polsce i Niemczech. W trakcie 2012 roku pracowałam kilka miesięcy w Polsce, a od polowy roku także w Niemczech.
  Jak powinnam złożyć zeznanie podatkowe w Polsce? A dotyczy Niemiec?
  Z góry dziękuję z...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-25 17:07 przez konto usunięte

  Jak rozliczyć podatki, gdy pracowałam w 3 różnych państwach?

  Dzień dobry,
  Mam pytanie, w tamtym roku przez jeden miesiąc pracowałam w Polsce, przez pół roku w Anglii i od września w Meksyku. Rozumiem, że powinnam rozliczyć, to co zarobiłam w Polsce. Co z pozostałymi przychodami?
  W Wielkiej Brytanii nie przekroczyłam minimum, od którego płaci się podatki, podo...

 • jlowicki

  Dodano 2013-02-14 12:36 przez jlowicki

  Gdzie muszę zrobić rozliczenie roczne?

  Dzień dobry,
  W styczniu i lutym 2012 roku pracowałem w Hiszpanii. Od marca brałem zasiłek dla bezrobotnych, aż do końca sierpnia 2012 roku. We wrześniu 2012 roku podjąłem pracę w Polsce, gdzie obecnie mieszkam. Prowadzę działalność gospodarczą w branży sportowej.
  Chcę wiedzieć, gdzie powinienem robi...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania