eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Jak wpisać dotację do KPiR i uwzględnić ją w deklaracji rocznej?


2013-02-26 16:55 autor: ajass

12 273 odsłon

Jak wpisać dotację do KPiR i uwzględnić ją w deklaracji rocznej?

Otrzymałam dotację z PUP na podjęcie działalności gospodarczej, którą wykorzystałam na zakup elementów wyposażenia m.in. komputer, drukarkę, meble, akcesoria komputerowe, materiały biurowe. Jestem vatowcem, rozliczającym się na zasadach ogólnych, podpisując umowę z PUP zadeklarowałam:

„Oświadczam, że nie będę ubiegała się o obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w wykazanych wydatkach ani o zwrot podatku naliczonego z faktur przedstawionych do rozliczenia umowy.

Nie będę się starała o odzyskanie podatku VAT i nie przedłożę wymienionych w załączniku 1 niniejszego rozliczenia, faktur w US celem skorzystania z przysługujących mi uprawnień.”

Poszłam za radą mojej sąsiadki, która jest księgową i wpisałam zakupy do KPiR (kol. 13), ale by podatek nie był odliczany w rejestrze VAT oznaczyłam zakupy jako faktury nie podlegające odliczeniom (VAT 0%).  Wpisałam zakupy o wartości  pomiędzy 1500zł – 3500zł do ewidencji wyposażenia.  Do ewidencji środków trwałych nie zakwalifikował się żaden zakup, ponieważ robiłam dużo zakupów, a najdroższy element kosztował 2500zł netto. Do KPiR i ewidencji wyposażenia wpisywałam kwoty netto. Faktury były wystawiane na moją firmę i w rezultacie np. komputer, czy drukarka, stanowią majątek mojej firmy, bez nich moja praca byłaby niemożliwa.

Zastanawiam się, czy sąsiadka miała rację. Nie jest zbyt doświadczona, poza tym nie chcę korzystać z jej usług. Ponadto, ostatnio czytając różne fora internetowe i  interpretacje różnych osób, dowiedziałam się, że radzą oni, aby nie wpisywać zakupów z dotacji do KPiR, a jedynie do ewidencji wyposażenia, ewidencji środków trwałych.

Moje pytanie, czy dobrze zrobiłam wpisując zakupy do KPiR, ewidencji wyposażenia, czy w moim przypadku wystarczy zakupy wpisać do ewidencji wyposażenia?

W jakiej kwocie należy wpisywać zakupy brutto czy netto?

Remanent początkowy wynosił 0 zł, a co z remanentem na koniec roku, co mam w nim wpisać, czy uwzględnić poczynione z dotacji zakupy?

Czy zakupy, dotację uwzględnić w zeznaniu podatkowym za 2012r.? Wypełniać jakiś PIT-8C w związku z otrzymaną dotacją?

W 2012 r. płaciłam składki ZUS, niestety nie miałam przychodu, składałam co miesiąc deklaracje VAT-7 „zerowe”.  Jak mam w zeznaniu rocznym wpisać zapłacone składki na ubezpieczenie zdrowotne, społeczne i w jakich kwotach? Mam z tym niezły dylemat.  Czy w odpowiednią rubrykę w zeznaniu rocznym PIT–36 (pole nr 137, 174) wpisać całe sumy zapłaconych składek?

Czy w D.1. w kolumnie STRATA uwzględniam wskazane wcześniej zakupy z dotacji, które w KPiR (kol. 13) uwzględniłam jako wydatki – koszty?

Proszę o pomoc, nie chcę mieć problemów w razie kontroli, ani zwrotu zeznania podatkowego do korekty.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • ajass

  Dodano 2013-03-12 17:46 przez ajass

  Dotacja z Urzędu Pracy a zapisy w PKPiR i rozliczenie roczne PIT

  WitamOtrzymałam dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP. Zgodnie z umową nie występowałam o zwrot VAT tak, aby nie zwracać go do PUP. Jestem VAT-owcem, prowadzę działalność na zasadach ogólnych. Wyczytałam, że dotacja stanowi przychód klasyfikowany jako przychód z innych źródeł, które...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-27 09:07 przez konto usunięte

  Dotacja na założenie działalności gospodarczej

  Niedawno założyłem działalność gospodarczą (na KPiR) i dostałem dotację na zakup maszyny (wartość ok 19 tysięcy). Na szkolenu w PUP mi powiedzieli, że nie mogę tego wrzucić sobie w koszty. Pytanie: czy w takim razie maszynę mam w ogóle ujmować w ewidencji środków trwałych?

 • magdallena02

  Dodano 2021-12-09 11:49 przez magdallena02

  Dotacja z Urzędu Pracy

  Witam. Moja klientka otrzymała z Urzędu Pracy dotacje na rozpoczęcie działalności na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 z dnia 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jest ona fryzjerką i prowadzi książkę przychodów i rozchodów. Jest również zwolniona z VAT. Chciałabym się u...

 • Verhlase

  Dodano 2017-09-07 12:54 przez Verhlase

  Dofinansowanie z UP. Środki trwałe a wyposażenie

  Witam,żona założyłą firmę. Otrzymała na ten cel 23 k dofinansowania z urzędu pracy, kupiła za to1. Derkę magnetyczną za 17500 zł2. Derkę elektryczną za 2000 zł3. Telefon służbowy za 2800 zł4. Pozostałe drobne sprzęty, w tym umowa o dzieło z osobą fizycznąMoje pytanie brzmi: czy obowiązkiem jest wrzu...

 • dadzik

  Dodano 2013-10-15 16:23 przez dadzik

  Prowadzenie KPiR a dotacja

  Dzień dobry,
  otworzyłam DG z dotacji z PUP. Nie jestem VAT-owcem i rozliczam się na zasadach ogólnych. Chciałam zapytać, czy zakupy z dotacji powinnam wpisać w KUP? Gdzie wpisać wyposażenie, które nie przekracza 3500 zł netto, a gdzie uwzględnić wyposażenie poniżej 1500 zł? Czy nie będąc VAT-owcem m...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania