eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaDotacje › Dotacja z Urzędu Pracy a zapisy w PKPiR i rozliczenie roczne PIT


2013-03-12 17:46 autor: ajass

26 922 odsłon

Dotacja z Urzędu Pracy a zapisy w PKPiR i rozliczenie roczne PIT

Witam
Otrzymałam dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej z PUP. Zgodnie z umową nie występowałam o zwrot VAT tak, aby nie zwracać go do PUP. Jestem VAT-owcem, prowadzę działalność na zasadach ogólnych.
Wyczytałam, że dotacja stanowi przychód klasyfikowany jako przychód z innych źródeł, które są zwolnione z opodatkowania. Dotacja nie jest ujmowana w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, ani w zeznaniu rocznym składanym przez podatnika.
Składniki majątku o wartości przekraczającej 1.500,00 zł należy objąć ewidencja wyposażenia – tak też zrobiłam.
Wydatki o wartości poniżej 3500 zł sfinansowane dotacją mogą stanowić koszty uzyskania przychodu.
1.    Czy to oznacza, że zakupy stanowiące wyposażenie mojego miejsca pracy, które nie dotyczą środków trwałych dam w koszty to muszę je zaksięgować w przychód?
2.    W jakiej kolumnie? 
3.    Od strony praktycznej jak to wygląda, czy wówczas mam poszczególne zakupy/faktury wpisać do kol. 15 PKPiR w kwocie brutto?
W 2012 r. nie miałam przychodu, nie miałam zleceń, 0 zł, jedyne zakupy jakich dokonywałam były sfinansowane właśnie z tej dotacji.
4.    Sumę wydatków na rozpoczęcie działalności gospodarczej (dotyczących wyposażenia 1500 – 3500 zł, nie ŚT) wpisując w PKPiR w kol. 15 (jak wspomniałam w poprzednim zdaniu) biorę pod uwagę przy wspólnym rozliczeniu z mężem i ujmuję w PIT?
5.    W jakiej kolumnie?
Proszę o pomoc

Pytanie zaktualizowano 2013-03-13 12:46

Dziekuje za odpowiedź.

Świadomie nie skorzystałam z odliczenia VAT, ponieważ taką umowę podpisałam z PUP. Mianowicie:

"Oświadczam, że nie będę ubiegała się o obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w wykazanych wydatkach ani o zwrot podatku naliczonego z faktur przedstawionych do rozliczenia umowy. Nie będę się starała o odzyskanie podatku VAT i nie przedłożę wymienionych w załączniku 1 niniejszego rozliczenia, faktur w US celem skorzystania z przysługujących mi uprawnień."

Czy ujmując zakupy w kol. 13 w kwocie netto (KUP) w PKPiR, a następnie w zeznaniu rocznym nie będzie to sprzeczne z podpisaną przeze mnie umową i PUP nie zarząda np. zwrotu VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-13 06:23 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jak już wskazała Pani wyżej, przychód korzysta ze zwolnienia, także nie wykazuje się go ani w KPiR ani też w PIT rocznym.

  Wyposażenie można natomiast ująć w kosztach (kolumna 13) poprzez właśnie zaewidencjonowanie w księdze faktur (rachunków) zakupu. Niemniej ująłbym wartość netto tych zakupów, jako że prawo do odliczenia VAT od nich przysługiwało, a Pani jedynie świadomie z niego nie skorzystała.

  Z tego co Pani pisze, wystąpi strata z działalności gospodarczej (były koszty, nie było przychodów).

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-13 12:45 autor odpowiedzi: ajass

  Dziekuje za odpowiedź.

  Świadomie nie skorzystałam z odliczenia VAT, ponieważ taką umowę podpisałam z PUP. Mianowicie:

  "Oświadczam, że nie będę ubiegała się o obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w wykazanych wydatkach ani o zwrot podatku naliczonego z faktur przedstawionych do rozliczenia umowy. Nie będę się starała o odzyskanie podatku VAT i nie przedłożę wymienionych w załączniku 1 niniejszego rozliczenia, faktur w US celem skorzystania z przysługujących mi uprawnień."


  Czy ujmując zakupy w kol. 13 w kwocie netto (KUP) w PKPiR, a następnie w zeznaniu rocznym nie będzie to sprzeczne z podpisaną przeze mnie umową i PUP nie zarząda np. zwrotu VAT?

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-13 18:27 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Pewne wątpliwości mam co do ostatniego zdania. W zakresie podatku VAT sprawa jest czysta - z odliczenia Pani nie korzysta. Pytanie jednak co PUP rozumie skorzytania z przysługujących uprawnień. Czy ma tutaj na myśli także podatek dochodowy czy jedynie podatek VAT?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2012-11-02 12:28 przez konto usunięte

  KPiR - rozpoczęcie działalności (dotacja i inne)

  Witam,
  mąż założył działalność gospodarczą na początku października. Rozliczenie firmy przypadło mi w udziale, i chociaż bardzo się staram ogarnąć temat i sięgać do źródła, to czas mnie nagli a ja pewnych rzeczy nadal nie wiem.
  Może rozgraniczę, aby to co napisze było czytelne.
  1. Samochód przechodz...

 • ajass

  Dodano 2013-02-26 16:55 przez ajass

  Jak wpisać dotację do KPiR i uwzględnić ją w deklaracji rocznej?

  Otrzymałam dotację z PUP na podjęcie działalności gospodarczej, którą wykorzystałam na zakup elementów wyposażenia m.in. komputer, drukarkę, meble, akcesoria komputerowe, materiały biurowe. Jestem vatowcem, rozliczającym się na zasadach ogólnych, podpisując umowę z PUP zadeklarowałam:
  „Oświadczam, ż...

 • dadzik

  Dodano 2013-10-15 16:23 przez dadzik

  Prowadzenie KPiR a dotacja

  Dzień dobry,
  otworzyłam DG z dotacji z PUP. Nie jestem VAT-owcem i rozliczam się na zasadach ogólnych. Chciałam zapytać, czy zakupy z dotacji powinnam wpisać w KUP? Gdzie wpisać wyposażenie, które nie przekracza 3500 zł netto, a gdzie uwzględnić wyposażenie poniżej 1500 zł? Czy nie będąc VAT-owcem m...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-06-27 09:07 przez konto usunięte

  Dotacja na założenie działalności gospodarczej

  Niedawno założyłem działalność gospodarczą (na KPiR) i dostałem dotację na zakup maszyny (wartość ok 19 tysięcy). Na szkolenu w PUP mi powiedzieli, że nie mogę tego wrzucić sobie w koszty. Pytanie: czy w takim razie maszynę mam w ogóle ujmować w ewidencji środków trwałych?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-03-12 13:37 przez konto usunięte

  Działalność prowadzona w mieszkaniu a koszty

  Prowadzę działalność w mieszkaniu i wyodrębniłam 30% na działalność gospodarczą. Ubezpieczyłam mieszkanie. Okres ubezpieczenia (polisa) 3 lata (11-01-13 do 10-01-15), płatność składki też na 3 raty (odpowiednio styczeń 2013, styczeń 2014, styczeń 2015). Jaką wartość przyjąć do kosztów działalności? ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Służbowe mieszkanie może nie stanowić kosztów podatkowych

  Służbowe mieszkanie może nie stanowić kosztów podatkowych

  W określonych sytuacjach zakup mieszkania można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności. Kosztem w takim przypadku są oczywiście odpisy amortyzacyjne od jego wartości początkowej. Podatnicy próbują jednakże ...

 • Mieszkanie można amortyzować stawką indywidualną

  Mieszkanie można amortyzować stawką indywidualną

  Lokal mieszkalny używany przez poprzedniego właściciela przez okres dłuższy niż 60 miesięcy, można amortyzować indywidualną stawką amortyzacji. Jej wysokość ustala podatnik pamiętając jednocześnie, że okres amortyzacji nie może ...

 • Amortyzacja lokalu przeznaczonego do wynajęcia

  Amortyzacja lokalu przeznaczonego do wynajęcia

  Przedmiotem działalności gospodarczej może być wynajem nieruchomości. W takim przypadku wynajem będzie stanowił źródło przychodów. W związku z wynajmem przedsiębiorca ponosi także koszty, takie jak na przykład amortyzacja lokalu ...

 • Wynajem domu: budowa pozbawia przyspieszonej amortyzacji

  Wynajem domu: budowa pozbawia przyspieszonej amortyzacji

  Indywidualna stawka amortyzacji ma zastosowanie m.in. do nabytych używanych środków trwałych. Nabyciem natomiast nie jest budowa, czyli wytworzenie takiego środka trwałego (w postaci chociażby budynku). Stąd do wytworzonych środków ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dotacje

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania