eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Zwrot ulgi prorodzinnej za niepełnosprawne pełnoletnie dziecko


2017-02-15 19:20 autor: Cassia_S

2 856 odsłon

Zwrot ulgi prorodzinnej za niepełnosprawne pełnoletnie dziecko

Wychowujemy niepełnosprawnego syna (obecnie 28 lat), który posiada orzeczenie o niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji i pobiera rentę socjalną. Ja pobieram emeryturę specjalną przyznaną z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, a mąż prowadzi działalność gospodarczą, ale nie rozliczamy się wspólnie.

Ostatnio znajoma powiedziała mi, że pomimo pełnoletności syna, powinno nam przysługiwać prawo do korzystania z ulgi prorodzinnej. Jakie są warunki (dokumenty, które trzeba posiadać, przedłożyć) korzystania z tej ulgi i czy musimy być prawnie ustanowionym opiekunem prawnym syna? Które z nas może z niej skorzystać?

Jeśli ulga nam przysługuje, czy możemy także dokonać korekty zeznań podatkowych za lata ubiegłe i odzyskać nadpłacony podatek? W jaki sposób i w jakim terminie  powinniśmy dokonać korekty?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-03-05 20:42 autor odpowiedzi: b17

  Kluczowe jest czy ciąży na Państwu obowiązek alimentacyjny w mojej ocenie tak skoro syn jest niedolny do samodzielnej egzystencji. Zaten należałoby zabrać akt urodzenia syna, orzeczenie o niepełnosprawności i wystarczy w zasadzie. Jak mąż ma działalność to może lepiej niech Pani złoży wniosek (żeby męża nie musieli dokładnie prześwietlić) Może Pani złożyć korekty od począwszy od zeznania za 2011 rok. Trzeba dodatkowo napisać wniosek o stwierdzenia nadpłaty może być 1 ale  powinno być napisane ile chce Pani za każdy rok ok 1112 wyjdzie za każdy rok. Jeśli zaliczkę na podatek miała Pani w sysokości mniejszej niż 1112 zł niech z stweidzenia nadłaty skorzysta mąż jeśli m w miarę dochody z działalnności wszystko trzeba by policzyć ale można dużo odzyskać a pienądze na pewno się przydadzą.

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Ujla

  Dodano 2022-01-28 16:00 przez Ujla

  Ulga na dorosłe dziecko niepełnosprawne

  Witam, mój 26 letni syn jest osobą niepełnosprawną i pobiera rentę socjalną, czy możemy skorzystać z jakiejś ulgi? Jeśli tak, to do którego roku życia?

 • edyt70

  Dodano 2021-02-23 14:36 przez edyt70

  Ulga na dziecko: czy przysługuje dla dziecka z działalnością gospodarczą?

  Czy przysługuje ulga na dziecko studiujące dziennie do lipca, później obrona i od października studiuje zaocznie, otwarła działalność nie osiągając przychodu w 2020r? Ponadto otrzymała dotację na rozpoczęcie działalności z PUP? Czy mogę otrzymać ulgę na dziecko w PIT?

 • Ellen

  Dodano 2018-02-08 00:11 przez Ellen

  Niepełnosprawny syn, a PIT

  Witam serdecznie,wzięłam się za rozliczenie PIT-u, ale mam drobne problemy. Z góry byłabym wdzięczna za pomoc! Rozliczam PIT-a wraz z małżonkiem. Do tego dochodzą dzieci i to tutaj mam problemy.1. Mam córkę, która w całym roku 2017 zarobiła 1300 złoty na rękę (miesiąc pracowała). Czy to znaczy, że m...

 • gonia36

  Dodano 2017-03-03 12:50 przez gonia36

  Ulga prorodzinna dla samotnej matki

  Syn w roku 2016 miał 24 lata. Do września uczył się. We wrześniu założył firmę i był na ryczałcie ewidencjonowanym. Otrzymuje rentę socjalną, uczy się, a jego dochody przekroczyły 3089 zł.Jestem osobą samotnie wychowującą syna. Czy mogę rozliczyć się za 2016 rok jako osoba samotnie wychowująca dziec...

 • Darco

  Dodano 2021-12-02 08:45 przez Darco

  PIT-37 ulga podatkowa na dziecko, przekroczenie limitu PIT-8C

  Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie ulgi podatkowej na dziecko i ewentualnej korekty zeznania PIT-37 i zwrotu ulgi.
  - Małżonka prowadzi tylko jednoosobową działalność gospodarczą i osiągnęła dochód za 2020 powiedzmy 70000 zł
  - Małżonek pracuje na etacie, zarabia niewiele i w 2020 osiągnął  dochód 3000...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania