eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiRozliczenia roczne › Ulga prorodzinna dla samotnej matki


2017-03-03 12:50 autor: gonia36

2 278 odsłon

Ulga prorodzinna dla samotnej matki

Syn w roku 2016 miał 24 lata. Do września uczył się. We wrześniu założył firmę i był na ryczałcie ewidencjonowanym. Otrzymuje rentę socjalną, uczy się, a jego dochody przekroczyły 3089 zł.

Jestem osobą samotnie wychowującą syna. Czy mogę rozliczyć się za 2016 rok jako osoba samotnie wychowująca dziecko i wykorzystać ulgę prorodzinną za 9 miesięcy?

Pytanie zaktualizowano 2017-03-03 13:13

To były dwa pytania. Dotyczyły innego dziecka.
Pierwsza sprawa:
syn - 24 lata, pracujący - zarobił powyżej 3089 zł - umowa o pracę i umowa zlecenie, uczący się cały rok, pobierający rentę socjalną.

Druga sprawa:
syn - 24 lata, firma - ryczałt ewidencjonowany - zarobił ponad 3089 zł, uczący się do września (bez renty).

Pytanie zaktualizowano 2017-03-03 13:54

W obu przypadkach to samo pytanie. Czy można rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca?
Czy również należy się ulga z tytułu nauki?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2017-03-03 16:41 autor odpowiedzi: b17

    1 przypadek, może jako osoba samotnie wychowująca dziecko jeśli nie prowadzi działalności na ryczałcie czy liniówce ale ulgi na dziecko nie ma prawa odliczyć,
    2 przypadek nie może się rozliczyć jako samotnie i nie ma prawa do ulgi.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-03-06 10:06 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Hmm. Ulga przysługuje na dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
    Tutaj nie ma ani kryterium wieku ani kryterium dochodu (o ile nie ma opodatkowania liniowego, ryczałtek, kartą podatkową bądź podatkiem tonażowym). Stąd wydaje się, że w pierwszym przypadku ulga na dziecko także przysługuje (przy spełnieniu kryterium dochodowego przez rodzica - zakładam że dziecko jest jedno).

    gonia36 skomentował/a odpowiedź 2017-03-06 10:23

    "Renta rodzinna czy socjalna to dochód opodatkowany na ogólnych zasadach. Jeżeli taki dochód uzyskuje pełnoletnie dziecko, nie wpływa on na prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej, bez względu na to, jak wysoka była renta. Trzeba pamiętać, że odliczenie ulgi na dziecko, które ukończyło 18 lat i nadal się uczy jest możliwe, pod warunkiem że nie uzyskało ono w roku podatkowym dochodu powyżej określonego progu. W 2009 roku wynosi on 3089 zł i obejmuje dochody opodatkowane na ogólnych zasadach (według skali podatkowej) oraz dochody opodatkowane na zasadach określonych w art. 30b ustawy o PIT (m.in. odpłatnego zbycia papierów wartościowych). Ustawodawca wyraźne wskazuje, że do kwoty limitu nie wlicza się renty rodzinnej. Na prawo do odliczenia ulgi nie mają wpływu również dochody dorosłego dziecka z tytułu renty socjalnej. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT ulga prorodzinna obejmuje też dzieci bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały w roku podatkowym zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną." Rozumiem, że jednak jeśli oprócz renty uzyskał ponad 3089 zł z umowy o pracę i umowy zlecenie, to ulga się nie należy.

    b17 skomentował/a odpowiedź 2017-03-06 22:09

    Troszkę zamotany początkiem przeczytałem renta socjalna pomyślałem o rodzinnej, przy czym w tym przypadku akurat problemu nie ma bo dziecko się uczy i ulgę bym przyznał ale warto zwrócić uwagę na zapis: "Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3, !! w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego !! oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej." Tu pojawiają się wątpliwości kiedy na rodzicu ciąży ten obowiązek i organy podatkowe nie są zgodne w tej kwestii czy należy patrzeć na dochody dziecka rodzica wydatki na rehabilitację, egzystencję sprawa jest trudna bo gdy bp.. rodzic ma 10 tys. emerytury, dziecko rentę socjalną + pracę plus zlecenie i 2-3 razy więcej niż rodzic to czy mamy do czynienia z obowiązkiem alimentacyjnym ? Utarło się że jak się uczy to rodzice podlegają temu obowiązkowi ale gdyby się nie uczył ? Izby różnie podchodzą do tematu.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2017-03-06 12:45 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Nie do końca.
    Ulga przysługuje na dzieci:

    1) małoletnie,

    2) bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,

    3) do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, przepisach o szkolnictwie wyższym lub w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie, jeżeli w roku podatkowym nie uzyskały dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 lub art. 30b, w łącznej wysokości przekraczającej kwotę stanowiącą iloraz kwoty zmniejszającej podatek określonej w art. 27 ust. 1b pkt 1 oraz stawki podatku, określonej w pierwszym przedziale skali, o której mowa w art. 27 ust. 1, z wyjątkiem renty rodzinnej

     

    Powyższe wynika z art. 27f oraz art. 6 ustawy o PIT.

     

    Proszę zauważyć, że limit dochodu jest tylko w przypadku dzieci wymienionych w pkt 3. My natomiast omawiamy dziecko zaliczane do pkt 2.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • gonia36

    Dodano 2017-03-04 10:00 przez gonia36

    Samotne wychowywanie dziecka a ulga

    Mój syn do września 2016 uczył się. We wrześniu otworzył firmę i jest ryczałtowcem. Przychód wyniósł ponad 5 tys. zł. Nie ma ukończonych 25 lat. Czy mogę rozliczyć się jako matka samotnie wychowująca dziecko? Czy należy mi się ulga za 9 miesięcy nauki?

  • Haneczka

    Dodano 2017-03-08 11:28 przez Haneczka

    PIT-40A z ZUS, samotna matka i pełnoletnie uczące się dziecko

    Witam,PIT-40A z ZUS-u, jestem matką samotnie wychowującą dziecko pełnoletnie i uczące się. Jeszcze rzecz w tym, że moja córka, która ma 19 lat pracowała i też otrzymała PIT-40A. Czy mogę skorzystać z ulgi prorodzinnej?

  • alexxndria1

    Dodano 2015-01-04 01:49 przez alexxndria1

    Ulga na dziecko dla bezrobotnej i przy ryczałcie 3%

    Witam,będąc matką samotnie wychowującą dziecko jako zatrudniona na zasadzie umowy o pracę odliczałam ulgę w rozliczeniu rocznym. W styczniu 2014 r. byłam zarejestrowana jako bezrobotna. Od lutego prowadzę działalność gospodarczą - ryczałt 3% i mój PRZYCHÓD wyniósł do końca 2014 r. zaledwie niecałe 2...

  • a73k

    Dodano 2017-02-25 14:00 przez a73k

    Ulga prorodzinna na dorosłe dziecko

    Witam,jeśli 23-letnie dziecko uczy się, pobiera rentę rodzinną, korzysta z ulg i rozlicza się samodzienie, to czy pomimo tego mogę rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko?

  • Cassia_S

    Dodano 2017-02-15 19:20 przez Cassia_S

    Zwrot ulgi prorodzinnej za niepełnosprawne pełnoletnie dziecko

    Wychowujemy niepełnosprawnego syna (obecnie 28 lat), który posiada orzeczenie o niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji i pobiera rentę socjalną. Ja pobieram emeryturę specjalną przyznaną z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, a mąż prowadzi działalność gos...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia roczne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania