eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo zamówień publicznych › Grupa kapitałowa


2013-03-15 15:32 autor: pinecha83

6 190 odsłon

Grupa kapitałowa

Jeżeli pan "X" jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a jednocześnie jest wiceprezesem Sp. z o.o. posiadając w niej 50% udziałów, to czy firmy te należą do tej samej grupy kapitałowej?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-15 15:59 autor odpowiedzi: konto usunięte

  W sensie ustawy o rachunkowości NIE. Tam grupa kapitałowa składa się ze spółki prawa handlowego lub przedsiębiorstwa państwowego jako dominujące oraz spółki prawa handlowego polskiego lub obcego jako spółki zależne lub stowarzyszone.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-15 16:31 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe TAX-NET Jacek Adamczak

  W sensie podatkowym również nie. 

  Podatkowa grupa kapitałowa staje się płatnikiem podatku dochodowaego od osób prawnych po spełnieniu warunków określonych w ustawie o PDOP Art.1a.1. i 2. Stamtąd również wynika, że grupę kapitałową tworzą co najmniej dwie sólki prawa handlowego, które maja osobowość prawną.  Moga to być natomiast podmioty powiązane, przy spełnieniu warunków Art.11.1 PDOP.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-16 06:11 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Warto też wspomnieć, że podatkową grupę kapitałową trzeba utworzyć - nie powstaje ona sama z siebie. Osoby prawne mogą, ale nie muszą stworzyć pgk.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • pinecha83

  Dodano 2013-03-18 08:28 przez pinecha83

  Grupa kapitałowa w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

  Jeżeli pan "X" jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a jednocześnie jest wiceprezesem Sp. z o.o. posiadając w niej 50% udziałów, to czy firmy te należą do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów?

 • konto usunięte

  Dodano 2013-02-25 11:48 przez konto usunięte

  Likwidacja czy przekształcenie spółki z o.o.?

  Jestem właścicielem 100% udziałów sp. z o.o. i jej prezesem. Moja działalność jest ograniczona i chciałbym przejść na formę rozliczeń KPiR lub ryczałt. Koszty prowadzenia spółki są dla mnie zbyt wysokie i rozkłada mnie konkurencja, która robi to samo co ja, ale jest na ryczałcie.
  1. Czy muszę likwid...

 • ankak

  Dodano 2013-05-15 07:36 przez ankak

  Czy spółka z o.o. jest jednostką powiązaną z gminą w bilansie?

  Dzień dobry,
  Mam problem odnośnie jednostek powiązanych w bilansie. Jesteśmy spółką z o.o., a gmina ma 100% udziałów w naszej spółce.
  Prowadzimy z nią różne transakcje i mam pytanie czy w bilansie muszę ująć należności z gminą jako od jednostek powiązanych czy nie?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

 • Hatchi

  Dodano 2021-05-31 19:12 przez Hatchi

  Udziały w spółce z o.o. a zasiłek z MOPS

  Dzień dobry,
  ze znajomym planujemy założyć Spółkę z o.o., w której tylko we dwóch bylibyśmy udziałowcami. Znajomy wraz z rodziną pobierają zasiłek z MOPSu. Czy sam fakt posiadania udziałów w spółce oraz bycia w jej zarządzie (bez pobierania jakiegokolwiek wynagrodzenia) może mieć wpływ na decyzje MO...

 • MarekG2

  Dodano 2016-09-04 21:41 przez MarekG2

  Podatek od sprzedaży udziałów w spółce z o.o.

  Pan Kowalski jest 100% udziałowcem spółki z o.o. o nazwie "A" o kapitale zakładowym 500 tys. zł. Kowalski zakłada spółkę z o.o. "B" gdzie jako kapitał zakładowy wnosi 60% udziałów spółki z o.o. "A". Od tej pory spółka z o.o. "A" ma dwóch udziałowców: spółkę z o.o. "B" która posiada 60% udziałów i p....

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Własny biznes: jak założyć firmę i przetrwać na rynku?

  Własny biznes: jak założyć firmę i przetrwać na rynku?

  Własny biznes to doskonały pomysł na życie zwłaszcza dla tych osób, które nie chcą pracować pod dyktando szefa. Prowadzenie działalności może przynosić więcej pieniędzy i satysfakcji niż praca na etacie, ale bez wątpienia nie ma to ...

 • Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. O czym należy pamiętać?

  Sprzedaż udziałów w spółce z o.o. O czym należy pamiętać?

  Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prawną przedsiębiorstwa, która daje możliwość stosunkowo łatwego zdobycia jej udziałów. Korzyścią płynącą z tej formy jest możliwość dołączenia do spółki nowego ...

 • Relokacja firmy z Ukrainy do Polski

  Relokacja firmy z Ukrainy do Polski

  Ukraina wciąż zmaga się z niesprowokowaną agresją ze strony Federacji Rosyjskiej. W jej wyniku z wieloma problemami zmagają się ukraińskie podmioty gospodarcze. Wielu przedsiębiorców – i tych małych, i tych dużych – zmuszonych ...

 • Spółka z o.o. Co warto wiedzieć przed jej założeniem?

  Spółka z o.o. Co warto wiedzieć przed jej założeniem?

  Jedną z dostępnych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest spółka z o.o. Z uwagi na swoją odrębną osobowość prawną, stanowi bardzo popularną formę prawną przedsiębiorstwa. Co warto wiedzieć przed jej założeniem?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo zamówień publicznych

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania